Su'dan Sorunlar!..

Cumhurbaşkanımız yaşanan kuraklığa dikkat çekerek 'Su' israfına vurgu yapıyor. Suyu tasarruflu kullanalım diyor.
Su'dan Sorunlar!..

Cuma namazında minbere çıkan Müftümüz Su israfına dikkat çekiyor, kurak geçen kış mevsiminde yağış için camilerde yağmur duasının yapıldığının altını çiziyor.

Mardin'de ve bağlı ilçelerde ise MARSU'ya ait sıkıntılardan dolayı patlak borusu olmayan ilçe neredeyse yok gibi!

Özellikle Artuklu ve Kızıltepe'de bir çok noktada patlak su borularından boşa akan binlerce ton suyun olduğunu bu yazıyı okuyan herkes biliyor.

Su tasarrufuna önce devletin kurumu olan Marsu'nun başlaması ve biran önce bu boşa akan milli zenginliğimizin israfının önüne geçmelidir.

21. yüzyıldayız. Dünya yapay zekayı konuşuyorken bizler Mardin'de su sorununu dillendiriyoruz. Uzun süre beklediğimiz "Beyaz Su"  geldi gelmesine ancak gelişiyle birlikte arızaların önü arkası bir türlü kesilmedi, kesilemedi... 

Dönemin yöneticileri ve yetkililerinin suistimali olacak ki; böylesine özlenen ve beklenen bir proje neredeyse sorun gidermek yerine sorunun bizatihi adresi oldu. Çin malı dayanıksız ve gelişi güzel bir şekilde döşenen altyapının Mardinlilere ve kadim şehrin ekonomik getirisine yarattığı tahribat hepimizin malumu!. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını hesaba katmadan günü kurtarmaya yönelik yapılan bu ve buna benzer yatırımların sözüm ona uygulayıcılarına yönelik  dualar yada beddualar, günü geldiğinde mutlaka yerini bulacaktır.

Gelinen noktada; adeta bir kartopu gibi büyümüş olan sorunlar yumağını  Mardin'deki görevine başlar başlamaz kucağında bulan  Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mahmut Demirtaş, başta su sorununun çözümü olmak üzere, benzer temel sorunların çözümü için sabahın ilk ışıklarıyla başlayıp gecenin geç saatlerine kadar mesaisini sürdürüyor. Bu yoğun çalışma temposuna zaman zaman bizler de tanık oluyoruz.  

Sayın Valimizin; tarihi ipekyolunun hemen kenarına döşenen ve neredeyse ağır tonajlı her tır yada aracın geçişinden etkilenerek yeni bir arızaya neden olan, evlerimizi hanelerimiz susuz bırakan Beyazsu hattını yeni bir projeyle sorun olmayacak şekilde yenileme çabası içerisinde olduğunu biliyoruz.

Beyazsu hattıyla yetinmeyip, yeni alternatif Su menbaalerıyla Mardin'e sağlıklı bir içme suyu arayışının yanında Sayın Valinin üzerinde durduğu bir diğer konu da Artuklu'da ve son dönemlerde diğer ilçelerimizde de ciddi bir şikayet vesilesi olan Su Faturaları… Bu faturaların ateşini düşürecek bir arayışın içerisinde de olan sayın valimizin bu çabası da bizleri ayrıca sevindiren bir diğer konudur.

Geçmişte DEDAŞ'ın kaçak kayıp gerekçe gösterilerek şişirildiği elektrik faturalarını kıskandıracak hale gelen Su Faturaları'nın önemli bir bölümünün Mardin'deki dik eyim ve coğrafi durumundan ötürü  Suyun enerji desteğiyle şehre pompalanmasından kaynaklı olduğunu dinliyoruz. Vatandaşın en temel ihtiyacı olan suyun faturalara yansıyan hali gerçekten neredeyse lüks bir tüketim maddesi ve ciddi bir gider kaynağı olarak önümüze çıkıyor. Kızıltepe'de, Midyat'ta ve Artuklu'da 4 kişilik ailelerde yüz liranın altında su faturası neredeyse kalmadı. Pandemi sürecinde el temizliğine ve hijyene dikkat çekilen bu süreçte su tüketimi ve bu tüketimin faturalara olan yansıması önümüzdeki günlerde daha çok dillendirilecek şikayetlerin merkezine oturacak gibi.

Tarımsal üretimin Elektrik sorunu gündemimizden çıkmamışken bu sorununa bir de kesik sular bir tarafa dursun gelen yüklü Su faturaları da eklenmiş oldu anlayacağınız.

Marsu'nun başına İstanbul'da yıllarca çalışmış, alanında uzman bir genel müdür hemşerimiz getirildi. Sayın Genel Müdürün görevinin başına gelmesinin üzerinden 6 aylık bir süre geçti, geçiyor. Gözlem ve değerlendirme sürecinin ardından şimdi de  sorunlara çözüm olacak yeni adımlarının olacağına inanıyor, bu minvalde çalışmalarında başarılar diliyorum.

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz