Onurlu Çıkış - Levent Gültekin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Onurlu Çıkış kimin eseri? Onurlu Çıkış kitabının yazarı kimdir? Onurlu Çıkış konusu ve anafikri nedir? Onurlu Çıkış kitabı ne anlatıyor? Onurlu Çıkış PDF indirme linki var mı? Onurlu Çıkış kitabının yazarı Levent Gültekin kimdir? İşte Onurlu Çıkış kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Levent Gültekin

Yayın Evi: Doğan Kitap

İSBN: 9786050947007

Sayfa Sayısı: 208

Onurlu Çıkış Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Hepimiz ideolojik “mahallelerde” yaşıyoruz. Ilımlı da olsak, radikal de, belli bir çevreden çıkamıyoruz. “Öteki” kabul ettiğimiz kişilerle iletişim kuramıyoruz. Hatta sürekli çatışıyoruz.Bu ayrımlar, ayrılıklar ister istemez ayrımcılığa dönüşüyor. Ötekiyle diyalog kurmaya yeltenirsek, kendi mahallemizden olanlar şöyle diyor: “Vay! Davayı sattı! Hain! Ötekilere yaranmaya çalışıyor!..” Öteki mahalledekiler ise şöyle diyor: “Kendi mahallesinde tutunamadı, bize yanaşıyor! Kişisel çıkarı için burada! Bizden değil!..”

Sonuç: Mahalleden çıkıp Türkiye’ye geçemiyoruz. Bir bina düşünün, her odada bir grup yaşıyor. Kimse salona inmiyor. Diğerleriyle buluşmuyor. Mesele, odadan çıkıp salona inmekte. Bu, davayı satmak, kendinden vazgeçmek değildir. Türkiye’nin meselelerini hep birlikte, el ele vererek, uzlaşarak çözebileceğimizi kabul etmektir. Salona inersek, kendi mahallemizdekiler de, diğer mahalledekiler de onurumuzu kıracak sözler söylüyor, davranışlar sergiliyorlar. Peki, bu iş nasıl olacak?

Onurumuzu koruyarak kafesimizden, odamızdan, mahallemizden nasıl çıkabiliriz?

Levent Gültekin, kendi macerası üzerinden, “Onurlu Çıkış”ın mümkün olduğunu söylüyor.

Son derece samimi, zihin açıcı ve şaşırtıcı bir anlatımla okura çağrıda bulunuyor, el uzatıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Onurlu Çıkış Alıntıları - Sözleri

 • Bütün ülkeyi kendi mahallemizden ibaret sandık."
 • Farklı dillerde eğitim veriliyor diye bir ülke bölünmez. Vatandaş mutsuz olursa o ülke bölünür. ... ~...
 • Demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi evrensel değerlerden uzaklaşan liderlerin gelişmiş dünya ile bağları kopuyordu. Bu kopuş, yönetimi otoriterliğe, yöneticiyi ise diktatörlüğe götürüyordu.
 • Aynı yurdun içinde birbirimize düşmanlık ederek berbat ötesi bir hayatı sürdürüyoruz.
 • , Mahallelerde yaşayıp bütün ülkeyi kendi mahallemizden ibaret sandık. ... ~...
 • Adalet olmazsa şiddet ve baskı hüküm sürer. Adalet olmazsa zayıflar ezilir. Adalet olmazsa düzen, huzur kalmaz. Adalet olmazsa güvenli bir yaşam alanı oluşturulamaz. Adalet olmazsa bir ülkenin ekonomisi de, eğitimi de, ticareti de, siyaseti de yozlaşır, çürür, dağılır.
 • Şu basit gerçeği de hepimiz idrak etmeliyiz: Bir devletin hukuk sistemi çökerse, o artık devlet değil mafyadır.
 • İnancına, mezhebine, yaşam tarzına göre insanlarla ilişki kurma anlayışı, ister istemez toplumda "bizden" "onlardan" ayrımının oluşmasına sebep oluyordu.

Onurlu Çıkış İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Levent Gültekin'in samimi itirafları ne içeriyor Türkiye'deki İslam anlayışına Çok doğru teşhis etmiş maalesef Müslümanların peşinden koştuğu İslam anlayışı memleketimizi ve hiçbir İslam devletine huzur getirmemiş (Yahya Akdemir)

Kitap, yazarın İslamcı düşünceden nasıl çıktığını nasıl çağdaş düşünmeye başlayıp demokrat olduğunu anlatıyor. Aslında Levent Gültekin sadece İslamcıları değil bütün "ideoloji fanatikleri"ni eleştiriyor. Ülkücülerin, Atatürkçülerin, İslamcıların aşırılığını- yanlışlarını cesurca fakat hassas bir üslupla dile getiriyor. Daha doğrusunu söylemek gerekirse bizi demokrasinin ayakta tutacağını, birbirimizi ötekileştirmemizin bize hiçbir fayda katmayacağını anlatıyor. (İrem)

Gunumüz Türkiyesinin resmini çizmiş: Siaysetle ilgisi olanlar için mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.Akıcı bir anlatımının yanı sıra 80 ler 90 lar Türkiyesini ele alarak;bugünün resmini çizmiş.Sağ sol çatışmalarının Turkiye için zararlarına değinerek,herkesi bir olma vurgusu yapmaya çalışmış Levent Gültekin ve cok da başarılı olmuş. (Fatma Zehra Kayabaşı)

Onurlu Çıkış PDF indirme linki var mı?

Levent Gültekin - Onurlu Çıkış kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Onurlu Çıkış PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Levent Gültekin Kimdir?

Levent Gültekin, 1972 yılında Ardahan’ın Göle ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Göle’de yaptı. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisansını, Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler’de yüksek lisansını tamamladı.

Medya sektörüne 1995’te Yeni Şafak’la girdi.

Farklı departmanlarda çalıştıktan sonra 2000 yılında Yeni Şafak’ta genel müdür oldu.

Buradan ayrılıp haftalık Gerçek Hayat dergisini çıkardı. 2007 yılında Star Medya grubunda üst düzey yöneticilik yaptı. 2009’da Cine5 Medya Grubu’nda üst düzey yönetici olarak görev aldı. 2010 yılında Cine5’ten de ayrılınca köşe yazarlığına başladı.Halen, diken.com. tr sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Levent Gültekin Kitapları - Eserleri

 • Onurlu Çıkış
 • Şatafatlı Mağlubiyet

Levent Gültekin Alıntıları - Sözleri

 • Adalet olmazsa şiddet ve baskı hüküm sürer. Adalet olmazsa zayıflar ezilir. Adalet olmazsa düzen, huzur kalmaz. Adalet olmazsa güvenli bir yaşam alanı oluşturulamaz. Adalet olmazsa bir ülkenin ekonomisi de, eğitimi de, ticareti de, siyaseti de yozlaşır, çürür, dağılır. (Onurlu Çıkış)
 • Müslümanlar, Batılılardan çok daha fazla müslüman kanı döktü. (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • "Düşmanları olmayan bir halk olabilir mi?“ Türkiye'de iktidarlar varlıklarını sürdürmek için düşmanı içeride yarattılar. Her iktidar, kendinden olmayanı düşman olarak lanse etti bize. Öyle ki iktidarların bu politikaları sayesinde düşmanlık içimize yerleşti. Ruhumuzu teslim aldı. En küçük bir fikir ayrılığında karşımızdakine "düşman", "vatan haini" damgası vurmaktan imtina etmiyoruz. Bundan dolayı ne acılarımız ortak, ne de sevinçlerimiz. Ne millet olabildik, ne de devlet. Hepimiz, tabanını kenetlemek ve daha çok oy almak için ötekini düşman olarak tanımlayan iktidarların oyununa geldik. (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • Bilimde, sanatta, yaşam tarzında, ahlâkta rekabet edemedikleri ülkelere; lüksle, şatafatla, gösterişle üstünlük taslamayı ve bu alandaki ezikliklerini gidermeyi bir yol olarak görüyorlar... (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • Farklı dillerde eğitim veriliyor diye bir ülke bölünmez. Vatandaş mutsuz olursa o ülke bölünür. ... ~... (Onurlu Çıkış)
 • Demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi evrensel değerlerden uzaklaşan liderlerin gelişmiş dünya ile bağları kopuyordu. Bu kopuş, yönetimi otoriterliğe, yöneticiyi ise diktatörlüğe götürüyordu. (Onurlu Çıkış)
 • İnancına, mezhebine, yaşam tarzına göre insanlarla ilişki kurma anlayışı, ister istemez toplumda "bizden" "onlardan" ayrımının oluşmasına sebep oluyordu. (Onurlu Çıkış)
 • Herkes demokrasiyi başkasından bekliyor. Peki niçin kendimiz demokrat olmuyoruz, olamıyoruz. Ç0nkü hepimiz içinden geldiğimiz ideolojilerin esiri olmuşuz. Ülkemizin huzuru, refahı , değer kazanması derdinde değil ideolojik zaferler peşindeyiz. (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • Bütün ülkeyi kendi mahallemizden ibaret sandık." (Onurlu Çıkış)
 • İdeolojiler ve inançlar bir amaç değil barış, dostluk ve huzur için araçtır. (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • Şu basit gerçeği de hepimiz idrak etmeliyiz: Bir devletin hukuk sistemi çökerse, o artık devlet değil mafyadır. (Onurlu Çıkış)
 • İnsanları ideolejilerine, inançlarına, ibadetlerine hamasi sözcüklere göre değil de evrensel değerlere göre değerlendirirsek aynı hüsrana yaşar mıyız? Sanırım iyi , şahsiyetli, sağlam karakterli insanları tanımak için, sağlam bir şahsiyete, yüksek bir ahlâka ve kişiliğe ihtiyaç var. (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • * kazanacağız: çünkü öteki dine, öteki ulusa ve öteki politik duruşa saygılıyız... Çünkü aklı başında dürüst insanlarız. ( em ê serbikevin : ji ber ku em ji ola din, ji Netewa din û ji sekna polîtîk a din re rêzdar in . . . Ji ber ku em mirovên baş û biaqil in ) (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • Aynı yurdun içinde birbirimize düşmanlık ederek berbat ötesi bir hayatı sürdürüyoruz. (Onurlu Çıkış)
 • , Mahallelerde yaşayıp bütün ülkeyi kendi mahallemizden ibaret sandık. ... ~... (Onurlu Çıkış)
 • Din, bizim elimizde eksiklerimizi, yetersizliklerimizi saklayan bir örtüye dönüştü. (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • * iktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın,güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes er ya da geç, önce milletin ve nihayet Allah'ın önünde hesap verecektir. (Şatafatlı Mağlubiyet)
 • Savaş, kan, ölüm bir alimin önereceği şeyler midir Allah aşkına? Dinler huzur, kardeşlik, dostluk tesis etmek için var değil mi? Nasıl oluyor da merhameti, bağışlamayı, yaşatmayı, dostluğu, kardeşliği öğütleyen bir dinden ve onun peygamberinden bu kadar ölüm taraftarlığı çıkarıyorsunuz? (Şatafatlı Mağlubiyet)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle