BDP’den seçim çalışmaları

Yerel seçimlerin yapılacağı 30 Mart günü yaklaştıkça partilerin de seçim çalışmaları hız kazandı.
  • 13.03.2014 17:08
BDP’den seçim çalışmaları

Mardin’de Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, Nusaybin Belediye Eş Başkan adayları Sara Kaya ve Cengiz Kök, Nusaybin ilçesine bağlı köyleri ziyaret ederek köylülerle bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Türk, 30 Mart yerel seçimlerin önemine dikkat çekerek, Kürt halkının artık birleşme zamanının geldiğini söyledi. Belediyeyi aldıkları takdirde halkla her zaman hizmet edeceklerini ifade eden Türk, demokratik konfederalizm çerçevesinde halkçı bir belediye yürüteceklerini kaydetti. Yıllardır bu topraklarda çok renkliliğin yaşandığını ama bu topraklardaki halkların hep ezildiğini sözlerine ekleyen Türk, “Bizler her zaman halkların kardeşliğini esas almışızdır. Bunun içinde burada bulunan çok renkliliği daha canlı bir şekilde hayata sokmaya çalışacağız. Çünkü bu topraklar çok renkliliği ile kadim topraklardır. Burada herkes özgür ve eşit olacaktır” dedi.

KIZILTEPE
Kızıltepe Şehit Ali Temel Kültür Merkezi çalışanları, Kızıltepe Cumhuriyet Mahallesi’ndeki seçim bürosunda düzenlenen şölende müzik ziyafeti verdi. “Öcalan’a özgürlük” kampanyasına destek için düzenlenen şölene aralarında Kızıltepe Belediye Eş Başkan adayları İsmail Asi ve Leyla Salman ile bir grup partili katıldı. Şölen öncesi gençler tarafından Newroz ateş yakıldı.
Şölende konuşan Kızıltepe Belediye Eş Başkan adayı Leyla Salman, yerel seçimlerin önemine dikkat çekti. İsmail Asi ise, Kürt halkına karşı yürütülen siyasete dikkat çekerek, yapılan siyasetin hep inkar ve imha politikası üzerinde olduğunu söyledi. Yapılan konuşmaların ardında açılan stantta PKK Lideri Abdullah Öcalan için başlatılan özgürlük kampanyasına ilişkin imza toplandı.

MİDYAT
Mardin Büyükşehir Belediye eş başkan adayları Ahmet Türk ve Februniye Akyol, Midyat Belediye eş başkan adayları İlhan Bayar ve Filiz Işık ve İlçe Örgütü yöneticilerinin de aralarında bulunduğu onlarca araçlık konvoy Midyat ilçesinin Estel Mahallesi’nde bulunan seçim bürosunu ziyaret etti.
Konvoyun ilçeye girişiyle coşku artarken, yurttaşlar da evlerinin balkonundan alkış ve zılgıtlarla destek verdi. Yol güzergahlarında bulunan yurttaşlar da zafer işareti ile kitleye destek verdi. Daha sonra eş başkan adaylarımız Estel Mahallesi’nde seçim bürosunda yurttaşlarla bir araya gelerek sohbet etti. Seçim bürosunda 87 yaşındaki Ahmet Kürdi, burada okuduğu şiirle yurttaşların beğenisini aldı. Esnaf ziyaretine Midyat Belediye eş başkan adaylarımız İlhan Bayar ve Filiz Işık, Mardin Büyükşehir Belediye eş başkan adaylarımız Ahmet Türk ve Februniye Akyol, Arap, Süryani, Êzidi yüzlerce yurttaşın katılımı ile Estel esnafı ziyaret edildi.
Esnaf, eş başkan adaylarına ilgi göstererek “Midyat sizinle gurur duyuyor” sloganları attı. Eş başkan adayları esnaf ziyaretinden sonra konvoy eşliğinde Toktepe (Nebile), Çaldere (Hawerine), Kayalıpınar (Mikre) köylerine doğru yola çıkarak seçim çalışması ve halk toplantısı düzenledi.

ARTUKLU
Artuklu Belediyesi Eş Başkan adayları Emin Irmak ve Sevinç Bozan, esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Artuklu’ya bağlı Sokul Bakar Çarşı’sı ile Manifaturacılar Caddesi’ndeki esnafları ziyaret eden adaylar, esnafların sorunlarını dinleyerek projeleri hakkında bilgilendirme yaptı. Esnaflar, mevcut AK Parti belediyesinin esnafa önem vermediğini, 3 yıl süren yol çalışması ile birçok esnafa kepenk kapattıklarını ileri sürdü. Belediye Eş Başkan adayı Sevinç Bozan, mevcut AK Parti belediyesinin Mardin halkı için hiçbir şey yapmadığını belirterek, “2 kilo metrelik yolu 3 yılda 10 defa yıkıp yeni baştan yaptılar” dedi. Emin Irmak ise, Mardin’in çok renkli ve dilli, kadim bir şehir olduğunu dile getirerek, “Bizim üzerimizde kara propaganda yapılıyor. Esnafa kepenk kapatacağımız söyleniyor biz söz veriyoruz, esnafa kepenk kapatmayacağız. Tam aksine açarak Mardin’i turizm kenti yapacağız” dedi.
Mardin merkez Artuklu Belediye eş başkan adayları Bozan ve Irmak ayrıca Mardin’deki kurumların kadın temsilcileri ile Mardin Otel’de kahvaltıda buluştu. Kahvaltının ardından kısa bir konuşma yapan Artuklu Belediye Eş Başkan Adayı Sevinç Bozan, 30 Mart yerel seçimlerinin kaderinin kadınların elinde olduğunu belirtti. Mardin’de hayati öneme sahip hizmetlerin daha yapılmadığını dile getiren Bozan, “Biz hizmet partisiyiz. Bu anlamda ilk etapta zor koşulları ortadan kaldıracağız. Biz kadınlar Mardin’in umudu olduğu gibi yöneticisi olacağız” dedi.

DERİK
Derik Belediye Eş Başkan adayları Sebahat Çetinkaya ve Abdülkerim Erdem, seçim çalışmaları kapsamında ilçe merkezindeki mahalleleri ziyaret ederek halkla bir araya geldi. Halkın sorunlarını dinleyen adayları, çözüm projelerini anlattı. Tepebağ Mahallesi taziye evinde yapılan toplantıda konuşan Derik Belediye Eş Başkan Adayı Abdülkerim Erdem, İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollardan çözümü için devlet yetkilileriyle görüşmeler yaptığını belirterek, “Bu nedenle içinde bulunduğumuz süreç hayati önemdedir. Sayın Öcalan’ın bu süreçte daha rahat ve sonuç alıcı görüşmeler yapabilmesinin önünü açmak zorundayız. Başta Sayın Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyası olmak üzere, her alanda aktif çalışma içerisinde olmalıyız. Yine yapılacak olan yerel yönetim seçimlerinde, sistem partilerini bu coğrafyadan silerek, herkese Kürt halkının gerçek temsilcisinin kimler olduğunu göstermeliyiz” dedi.
Yine seçim çalışmaları kapsamında Cevizpınar Mahallesi’nde bulunan Seçim İrtibat bürosunda, onlarca yurttaşın katılımıyla bir şölen düzenlendi.
Eşbaşkan adayları ayrıca ilçe merkezi ve ilçeye bağlı 170 köyde uğramadık yer bırakmayacaklarını öne sürdüler. Bu hedeften hareketle yürütülen çalışmalar kapsamında son olarak ilçeye bağlı Kovanlı (Endewl), Haramitepe (Heramiyê), Konak (Êlaska), Beşbudak (Qubilme), Direkli (Welik), Başaran (Misrik), Siltok (Siltok), Yazıcık (Koder), Kozhöyük (Warga Xensê), Şemlik (Şemlik), Boğa (Boxe), Ovacık (Qesrîk), Menteşi köylerinde halkla bir araya gelindi. Kadınların yoğun ilgi ve katılımıyla yapılan çalışmalarda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ile PKK ve Konfederalizm bayrakları açılırken, sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Bijî BDP” sloganları eşliğinde halaylar çekildi.
Seçim çalışmalarıyla birlikte, Barış için Öcalan’a Özgürlük platformu tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde imzalar toplanırken, kampanya hakkında halka bilgilendirme yapıldı. Çalışmalarda halka hitap eden Derik Belediyesi Eş Başkan adayımız Sebahat Çetinkaya, yerel yönetim seçimlerinin önemini belirterek, “Bu seçim sıradan bir seçim değildir. Bu seçim on binlerce siyasi tutsağın esaretten özgürlüğe adım attığı, demokrasi ve özgürlüklerin geliştirileceği ve demokratik özerkliğin ilk adımlarının atıldığı seçim olacaktır” dedi.

BDP’YE KATILIMLAR
Artuklu ilçesinde Nur (Darzerkê) köyünde önde gelen Meşkini aşiretine mensup Sağer ve Bayverdi ailelerinin bazı fertleri BDP’ye katıldı.Katılım törenine, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Ahmet Türk, Artuklu Belediye eş başkan adayları Sevinç Bozan ile Emin Irmak, Artuklu Merkez İlçe Başkanı Hasan İlhan katıldı. 
Daha sonra konuşan Ahmet Türk ise katılımdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu mücadele hepimizin mücadelesidir. Bütün bölge halklarına eşit yaklaşıyoruz ve kendi mücadelelerini göstermeleri için herkesi partimizde görmek isteriz” çağrısında bulundu.

KIZILTEPE
Kızıltepe ilçesinde 10 yıldır farklı partileri destekleyen Mala Ehmedê Êli ailesinin bazı üyeleri de BDP’ye katıldı. Kızıltepe Belediye eş başkan adayları İsmail Asi ve Leyla Salman, il ve Kızıltepe ilçe yöneticileri, Kızıltepe Dikmen (Hêşerî) beldesinin seçim bürosunu ziyaretleri sırasında Mala Ehmedê Êli ailesini de ziyaret etti. Adaylar, burada ailenin önde gelenlerinden Hacı Eta Karaaslan ile görüşme yaptı. Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz ise, Kürt halkının artık birlik olması gerektiğini belirterek, bu topraklarda artık sistem partilerini görmek istemediklerini söyledi. Kaymaz’ın konuşmasının ardında Mala Ehmedê Êli ailesinin önde gelenlerinden Hacı Eta Karaaslan ise, kendilerinin çok mutlu olduğunu, artık Kürt halkı ve BDP ile beraber çalışacaklarını söyledi.
Konuşmaların ardından BDP’ye katılanlara rozetleri takıldı.

Yorum Yaz