Erdoğan'ın seçimi kazanması sonrasında gözler yeni kurulacak Kabine'ye çevrildi! İşte adı geçen isimler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kazanması sonrasında gözler yeni kurulacak Kabine'ye çevrildi. Erdoğan'ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yerine Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini yürüten Seyfullah Hacımüftüoğlu'nu göreve getireceği konuşulurken, ekonominin başına Mehmet Şimşek'i, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yerine Necdet Ünüvar'ı getirmeyi planladığı öne sürüldü. Erdoğan'ın Hulusi Akar'ın yerine de Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'i göreve getirmesi gündemde.
  • 30.05.2023 09:02
Erdoğan'ın seçimi kazanması sonrasında gözler yeni kurulacak Kabine'ye çevrildi! İşte adı geçen isimler
Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de ilk kez yapılan 2. tur oylamada yüzde 52,14 oy oranına ulaşarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Seçimin ardından gözlerse kurulacak yeni Kabine'ye çevrildi.

Mevcut kabineden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy dışındaki tüm isimlerin milletvekili seçilmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yola tamamen yeni yüzlerle devam etmesi bekleniyor.

14 Mayıs Pazar günü yapılan genel seçimde, yemin töreni yapılmaması nedeniyle bakanlar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna kadar görevlerini sürdürdü. TBMM'de bu hafta yemin töreninin yapılması bekleniyor. Törenle birlikte bakanların görevi sona erecek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabineyi seçim sonuçları kesinleştikten sonra açıklayacak.

Anayasa'ya göre, milletvekilleri bakan olamıyor, kabineye atanacak isimler parlamento dışından seçiliyor. İstanbul'dan milletvekili seçilen Süleyman Soylu yerine İçişleri Bakanlığı koltuğu için kulislerde farklı isimler konuşuluyor. AK Parti'de, Soylu'nun vekillikten istifa ederek bakanlık koltuğuna oturması ihtimali hâlâ bütünüyle dışlanmıyor.

Ancak Erdoğan'ın tercihini Soylu'dan yana kullanmaması durumunda en çok güvendiği isimlerden, 2014'ten bu yana Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevini yürüten Seyfullah Hacımüftüoğlu'ndan yana kullanabileceği de konuşuluyor.

Daha önce Erdoğan'ın memleketi Rize'de valilik yapan Hacımüftüoğlu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevinin ardından MGK Genel Sekreterliği'ne atanmıştı. T24'te yer alan kulis bilgisine göre İçişleri Bakanlığı için konuşulan bir diğer isim de eski İçişleri Bakanı Efkan Ala ya da Mehmet Ersoy. 

Yeni dönemde en kritik koltuklardan biri Nureddin Nebati'den boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğu olacak. Erdoğan'ın, eski Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten yeniden yararlanmak istediği biliniyor. Seçim öncesinde davet aldığı Erdoğan'la görüşen Şimşek, uzun yıllardır uluslararası şirketlerle yaptığı danışmanlık sözleşmelerini gerekçe göstererek, aktif siyasetin içerisinde yer almadı.

DEVA Parti'ne de yakın bir görüntü çizen Şimşek'in, mevcut ekonomi politikaları konusundaki endişeleri nedeniyle AK Parti ile mesafeli olduğu konuşuluyordu. Ancak kampanya döneminde Erdoğan ile görüşen, AK Parti'nin bazı mitinglerine de katılan Şimşek'in, kararlarıyla ilgili rahat çalışacağı yönünde garantiler verilmesi halinde bakan olabileceği belirtiliyor.

Milletvekili olmayan Sağlık Bakanı Koca'nın, bakan olarak da görev yapmayacağı konuşuluyor. Erdoğan'ın, Ankara Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan, eski Sağlık Komisyonu Başkanı ve eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar'ı tercih edebileceği iddia edildi.

CEYDA BÖLÜNMEZ ÇANKIRI AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞINA

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için ise adı geçenler arasında Mardinli hemşehrimiz olan İzmir'de iki dönem milletvekilliği yapan Ceyda Bölünmez Çankırı'nın adı geçiyor. 26. dönemde Mardin'de de milletvekilliği yapan Ceyda Bölünmez Çankırı hatırlanacağı üzere 22. dönem Mardin Milletvelili Süleyman Bölünmez'in kızı. 

Genelkurmay Başkanlığı'ndan sonra bu göreve getirilen Hulusi Akar, milletvekili seçildi. Erdoğan'ın, vekillikten istifasını isteyerek yeniden bakan olarak Akar'ı görevlendirmemesi halinde, mevcut Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler'i bu görev için tercih edebileceği kulislerde öne sürülen iddialar arasında.

Diğer bir listeye göre ise

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlıklar Listesi

Başkan Yardımcısı Berat Albayrak
Başkan Yardımcısı Mehmet Şimşek
1- Adalet Bakanı - Prof. Dr. Mustafa Şentop
2- Çalışma Bakanı - Prof Dr Ruhi Ersoy
5- Dışişleri Bakanı - İbrahim Kalın
3- Sağlık Bakanı - Fahrettin Koca
4- Çevre ve Şehircilik Bakanı - Mehmet Özhaseki
6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı - Melih Han Bilgin
7- Gençlik ve Spor Bakanı - Dr. Enes Eminoğlu
8- Maliye Bakanı - Cevdet Yılmaz
9- İçişleri Bakanı - Hakan Fidan
10- Milli Eğitim Bakanı - Prof. Dr. Erhan Afyoncu
11- Ticaret Bakanı - Rıfat Hisarcıklıoğlu
12- Sanayi ve Teknoloji Bakanı - Temel Kotil
13- Tarım Bakanı - İbrahim Yumaklı
14- Milli Savunma Bakanı - Ümit Dündar
15- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı - Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı
16- Kültür Bakanı - Mustafa Destici
17- Turizm Bakanı - Menderes Türel
18- Aile Bakanı - Kübra Güran Yiğitbaşı
19- Orman ve Su Bakanı- Mehmet Akif Balta
20-Afad ve Göç Bakanlığı- Celaleddin Güvenç

Yorumlar

Image
Serdar aydın
30.05.2023 / 23:51

SÜLEYMAN BÖLÜNMEZ'in isminin geçtiği her yer bir farklılık yaratılmıştır inşallah burdada bu farkındalığın farkına varırlarda farkı görürler.

Yorum Yaz