HÜDA PAR, TOKİ'nin Kızıltepe'yi konutlardan mahrum bırakmasına tepki gösterdi

HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkanı Abdullah Kavan, nüfusu ile birçok ili geride bırakan Kızıltepe ilçesinin TOKİ'nin sosyal konut projesinde yer almamasına tepki gösterdi.
  • 20.09.2022 17:47
HÜDA PAR,  TOKİ'nin Kızıltepe'yi konutlardan mahrum bırakmasına tepki gösterdi

Kızıltepe halkının yanında HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkanı Abdullah Kavan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesinde Kızıltepe ilçesinin yer almamasına tepki gösterdi.

​Geçtiğimiz günlerde il il açıklanan yeni TOKİ konut projesine Mardin'in en büyük ilçesi olan Kızıltepe'nin dahil edilmemesi hem ilçe halkı hem de siyasi parti temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı.

Bu duruma tepki gösteren ilçe halkı ve HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkanı Abdullah Kavan, TOKİ Konutları projesinde Kızıltepe'nin dahil edilmemesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sosyal Konut Projesi kapsamında Mardin'in Artuklu ilçesinde 1600, Midyat'ta 354, Dargeçit'te 183 ve Yeşilli'de 2. Etap 200 adet olarak belirlenirken en büyük ilçe olan Kızıltepe için herhangi bir konut sayısının açıklanmaması tepkiye neden oldu.

Kavan, yaptığı açıklamada, "13 Eylül 2022 tarihinde açıklanan sosyal konut projesi kapsamında basına yansıyan verilere göre¸ Mardin'in Artuklu ilçesinde 1600, Midyat'ta 354, Dargeçit'te 183 ve Yeşilli'de 2. Etap 200 adet olarak konut yapımı tahsis edilmiştir. Mardin'in ve bölge illerinin bütün ilçeleri arasında nüfus ve yüzölçümü olarak en büyük olan ilçemiz Kızıltepe'ye herhangi bir sosyal konut yapımı tahsis edilmemiştir. Gerek nüfus bakımından gerekse işsizlik oranı ve hane halkı geliri açısından birçok ilçeden daha acil konut ihtiyacı olan ilçemizin bu projede yer almaması, ilçeler arasında hizmette bir ayrımcılık yapıldığı hissini uyandırmakta, ilçemizin bu genel hizmetten mahrum bırakılması demektir." ifadelerini kullandı.

Sosyal Konut Projesinin Kızıltepe ilçesinde de olmasını talep eden Kavan, "Halktan yoğun bir tepki aldık, telefonlar aldık. Bu işin düzeltilmesiyle ilgili, bu konutların hem Mardin geneli hem de Kızıltepe ilçemiz için yeniden değerlendirilmesi ve yapılmasıyla ilgili birçok şikâyet aldık. Özelde Kızıltepe ilçemiz, genelde tüm Türkiye'de nüfus çoğunluğu olan ilçelerde bu sosyal konutların devreye girmesi ve ihtiyaç sahibi insanların asgari ücretli kişilerin bundan istifade etmesi gerekmektedir. Bu nedenle, açıklanan sosyal konut yapımı projesi tekrar gözden geçirilerek, yapılan bu yanlış uygulamanın düzeltilmesiyle, ilçemizin de bu sosyal konut yapımı projesine dahil edilmesi HÜDA PAR İlçe Teşkilatı olarak acil talebimiz olup, bu talebimizi yetkili ve ilgili kurumlara ve ilçemiz kamuoyuna bildiririz." şeklinde konuştu.

Yorum Yaz