Rahmi Vidinlioğlu kimdir? Rahmi Vidinlioğlu kitapları ve sözleri

Yazar Rahmi Vidinlioğlu hayatı araştırılıyor. Peki Rahmi Vidinlioğlu kimdir? Rahmi Vidinlioğlu aslen nerelidir? Rahmi Vidinlioğlu ne zaman, nerede doğdu? Rahmi Vidinlioğlu hayatta mı? İşte Rahmi Vidinlioğlu hayatı...

BİYOGRAFİ
Yazar Rahmi Vidinlioğlu edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Rahmi Vidinlioğlu hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Rahmi Vidinlioğlu hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Rahmi Vidinlioğlu hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi:

Doğum Yeri:

Rahmi Vidinlioğlu kimdir?

Rahmi Vidinlioğlu ilk ve orta öğrenimini Sakarya'da tamamladıktan sonra, eğitimine İstanbul'da devam etti. Halen Felsefe bölümünde Lisans eğitimini sürdürmektedir.

13 yaşından beri sürekli yazmakta olan Rahmi Vidinlioğlu'nun ilk kitabı olan Şizofreni Yalnız Oynanmaz, 2006 yılında, ikinci kitabı Aşk ve Acı ise 2009'da İlya Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Hali hazırda 12 farklı kitap projesi üzerinde çalışmaktadır.

Kendine özgü geliştirdiği yazım stili ile kısa sürede kendi okur kitlesini yaratmayı başarmıştır.

Rahmi Vidinlioğlu, edebiyat ile ilişkisine, çoğu yazar gibi, şiir yazarak başlamıştır. Henüz 13 yaşında yazmaya başladığı şiirler elbette küçük bir çocuğa aittir ve şu anda geldiği durum ile kıyaslandığında kayda değer bile değildir. Ancak başlangıcın bu kadar erken yaşlarda olması, genç denilebilecek bir yaşta profesyonel şiirler yazabilmesine fırsat tanımıştır.

Şiire bakış açısı en baştan beri radikaldir. Babasının kütüphanesinin baş köşesinde tuttuğu Nazım Hikmet ve Ahmed Arif kitaplarını küçük yaşlarda baştan aşağıya okumuş olsa da bunlar fazla ilgisini çekmemiştir. Çok geçmeden II.Yeni'yi keşfetmiş ve okuma faaliyetini bu yönde sürdürmüştür. Poetik yapının saldırgan olması gerektiğine karar vermesi uzun sürmemiş ve böylece sulu sepken romantik şiir yazmaktansa tüm saldırganlığını dizelere dökmeyi tercih etmiştir.

Rahmi Vidinlioğlu'nun şiirleri çok uzun cümlelerden oluşur. Sürekli zincirleme isim tamlamalarına, saplantılı tekrarlara ve fazlaca kullanılmayan imgelere başvurulur. Zengin kafiye çoğu zaman kendisini çok sert bir şekilde gösterse de şiirlerde herhangi bir düzenden bahsetmek mümkün değildir.

Kullanılan dil de çoğu zaman ağırlaşabilmektedir. Çoğu şair dipnot kullanmayı aklından bile geçirmezken, Rahmi Vidinlioğlu yazdığı şiirlere onlarca dipnot atmak zorunda kalır. Çünkü şiirlerinde kullandığı kelimeler günlük hayatta çok sık karşılaşılan türden değildir.

Bu şiirlerin ne kadar şahane olduklarını anlamak için -ne yazık ki- çok yoğun bir entellektüel seviyeye sahip olmak gerekir. Rahmi Vidinlioğlu okurun bilgi seviyesini ve klasik estetik kaygılarını hiç ama hiç umursamaz. Okur anlasın diye şiir yazmamaktadır. Şiir yazmak onun için vazgeçilmesi mümkün olmayan bir tutkudur. Anlayan okurlar zaten daha sonra hiç bir yazıdan kolay kolay zevk alamamakta ve bizzat "Yaz artık!" diyerek şair üzerinde baskı kurmaya çalışmaktadır. Gayet tabi şiir, herhangi bir istekle yazılamaz; şiir yazmak zorunda kalınır. Ya Rahmi Vidinlioğlu delirmemek için şiir yazan şairlerdendir ya da çoktan delirdiği için şiir yazmaktadır ve şiirlerinde bu durum apaçık bir şekilde görülebilir. Buna gelecekteki edebiyat tarihçileri karar verecektir.

Rahmi Vidinlioğlu son 11 senelik süreçte binlerce şiir yazmıştır ve yazmış olduğu şiirlerin çok büyük bir bölümü henüz yayınlanmamıştır. Buna rağmen kendisini hala bir romancı olarak değil bir şair olarak konumlandırmayı sürdürmektedir.

Rahmi Vidinlioğlu Kitapları - Eserleri

 • Şizofreni Yalnız Oynanmaz
 • Aşk ve Acı

Rahmi Vidinlioğlu Alıntıları - Sözleri

 • "Aşkı, alelade bir bedeni sahiplenmek sanıyordu artık insanlar, ruhu başka bir ruha akıtmak hiçbirisi için cesaret edilebilecek bir şey değildi. Tüm hayatını bir insanı mutlu etmeye adamak, kalkışılacak işlerden değildi! Herkes, eline geçirdiği bir bedeni sahiplenip, aşk diyordu bu barbarlığa!" (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • "Ne zamandır yağmur yağıyor bu kente? Neden bu kadar soğuk bir ayaz var odamda söylesene? Ben mi çok üşüyorum?” (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • "Gece çöktü mü şehrin üzerine, dönüp durur etrafımda küçücük kırmızı şeytanlar ... Her biri eğilip kulaklarıma senin adını fısıldar ve onların her fısıldayışında benim kulaklarım kanar..." (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • "Şüpheye düşürmeyen samimiyetin ve sevginin kölesiyim." (Aşk ve Acı)
 • Bir küçücük kitaptı seni bana getiren! Şimdi söyle hangi "kutsal kitap" geri getirir seni bana?! (Aşk ve Acı)
 • "Uzağımda ama her gece kalbimde uyuyor.." (Aşk ve Acı)
 • "Sen, hiç olmadın, olamazdın; varlığın, varlığımı tehdit eden en büyük düşmandı!" (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • “Aşk, delilere mahsustur.." (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • En çok da acıya ve ayrılıklara tutsaklıktı! (Aşk ve Acı)
 • "Gelen gidenden farksız değildi çoğu kez . " (Aşk ve Acı)
 • Uzun zamandır uyumadım, ama rüyalarım da hiç bitmedi. (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • "Nasıl yüzleşirim şimdi hayat denen yalanla! Nasıl çıkarım sokağa? Bütün insanlar cellat, bütün insanlar adam öldürmeye yemin etmiş seri katiller gibi bakıyor yüzüme! Nasıl çıkarım dışarıya?" (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • "Kırdıkça kırıldım, kırıldıkça kırdım!" (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • İçime baksan... Ah, daha hiç kimse benim içime bakmaya cesaret edemedi ki! Baksalardı, ah, bir kerecik çiğneyip o kahrolasıca gururlarını bakmayı başarabilselerdi, kim bilir neler göreceklerdi, kim bilir ne masallar anlatacaktı kanlanmış gözbebeklerim! (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • "Ne kadar garip değil mi, aynı nesnelerin zaman değiştiğinde farklı anlamlar ifade etmeleri!" (Aşk ve Acı)
 • Aşkı güzel bir oyun sanan küçük bir kız çocuğuydum! (Aşk ve Acı)
 • Yıkamam duvarlarımı, güçsüzüm, korkağım, saldırganlığım korkumdan! Korkuyorum, deli gibi korkuyorum yaşamaktan! (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • Bir kerecik okşayabilsem saçlarını,kuşkusuz yeni baştan yazılır tarih! (Aşk ve Acı)
 • "İnsan acı çektikçe büyüyor, acı çektikçe olgunlaşıyordu ve ne yazık ki doğanın değişmez bir kuralıydı olgunlaşan herşeyin aynı zamanda çürümesi." (Şizofreni Yalnız Oynanmaz)
 • Sen ki; yarattığım en aşağılık yaratık, ellerime değen en koyu katran! (Aşk ve Acı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle