Reflü nedir, nelere dikkat etmeliyiz?

Reflü olarak tanımladığımız ‘Gastroözofajiyal Reflü’ mide içerisindeki yemek ve asindin patolojik şekilde mideden yemek borusuna doğru geri kaçması soncu oluşan bir hastalıktır. Göğüste yanma şikayetlerine sebep olduğu için halk arasında ‘göğüs yanması’ olarak da adlandırılır ve sıklıkla yemeklerden sonra olur. Ağızda acı tat ve koku, midede şişkinlik, kronik boğaz ağrısı, çarpıntı gibi yakınmalara neden olabilir. Reflü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça rastlanan bir hastalıktır. Reflü tedavisinde ilaç, endoskopik yöntemler ve laparoskopik cerrahi uygulanmaktadır. Tıbbi tedavinin yanında mutlaka diyet tedavisi de uygulanmalıdır. Yaşam şeklinde yapılacak bazı değişiklikler reflü şikayetlerini azalmasına yardımcı olacaktır.

·         Geceleri yemek yemek reflü riskini arttıracağı için gece geç saatlerde yemek yemekten kaçının.

·         Az az ve sık sık beslenin bir anda fazla yemek yemekten veya uzun süre aç kalmaktan kaçının. Mutlaka ara öğün yapın.

·         Yiyecekleri yavaş yiyip, çok iyi çiğneyin.

·         Yemekten hemen sonra uzanmayın en az 1 saat dik pozisyonda oturun.

·         Su tüketimini arttırın.

·         Sıvı tüketimi mide basıncını arttırdığı için yemeklerde değil, öğün aralarında alın.

·         Protein içeriği yüksek yağ içeriği düşük besinler tercih edin. Özellikle kızartmalardan, fast food yiyeceklerden kaçının.

·         Şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimini azaltın.

·         Tuz tüketimini azaltın.

·         Koyu çay ve kahve tüketimini sınırlandırın.

·         Baharatlar reflünün şiddetini arttırarak midede yanmayı arttırabilir. Çok baharatlı yiyeceklerden, turşu ve sirkeden kaçının.

·         Çok sıcak veya çok soğuk besinler tüketemeyin.

·         Gazlı içecekler, domates ve turunçgillerin tüketimini en az indirin.

·         Yüksek yastıkta yatmak, mide içeriğinin yemek borusuna gelmesini büyük oranda engeller.

·         Özellikle yemek yerken dar kıyafetler giymek yerine daha rahat kıyafetler tercih edin.

·         Şişmanlığın reflü riskini arttırdığı bilindiği için fazla kilolarınızdan kurtulun. Kullanılan bazı ilaçlar reflü şiddetini arttırabilir. İlaçların etkileşim ve yan etkilerine mutlaka dikkat edin.

Uzm. Dyt. Dilan ÖZGÜN

Uzm. Diyetisyen Dilan Özgün, Kızıltepe'de doğdu. İlk Orta ve Lise eğitimini Mardin'de tamamladı. Yüksek öğrenimini, Bir yılı İngilizce hazırlık olmak üzere Yakın Doğu Üniversitesi, Beslenme ve Diyet

YORUMLAR

  • yazının yayım saati 17.11, okuyan kişinin yorum yapığı saat 17.40, yani yazıyı 29 dakika içerisinde okuyarak güzel konu olduğu kanaatine varılıyor.Tebrikler

    • Mardinli yorumlar direkt yayınlanmıyor sayfa yönetimi onay verdikten sonra yayınlanıyor

    Tebrikler... Güzel bir konu...

Yorum Ekle