Beşer Otomotiv’den Mardin’e Dev Yatırım

Mardin’in önde gelen ailelerinden Beşer Ailesi, 35 yıldan bu yana hizmet alanında tarım, inşaat, petrolcülük gibi sektörlerde gün geçtikçe büyüyen yatırımlarla faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki 5 ve 10 yıllık planlama da otomotivden turizme, tarımdan hayvancılığa; çeşitli sektörde sadece Mardin‘de değil, bölgede ve ülkemizde ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak.
  • 05.04.2019 16:17
Beşer Otomotiv’den Mardin’e Dev Yatırım

Otomotiv sektöründe Mardin’de söz sahibi olan ve Volkswagen markasıyla hizmet veren Beşer Otomotiv, Skoda markasıyla yatırımlarına devam ediyor. Volkswagen’ın yanında Skoda da Türkiye genelinde hizmet verdiği yetkili satıcı ve servis ağını Beşer Otomotiv ile genişletme kararı aldı.

Mardin’de bir süre önce temeli atılan Beşer Otomotiv, Skoda’nın Türkiye genelindeki 43‘üncü Yetkili Satıcı ve Servisi olacak.

Beşer ailesini, yatırımları ve otomotiv dünyası üzerine detaylı bilgiyi Beşer otomotiv Genel Müdürü Mehmet Beşer’den aldık.

Öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1985 Mardin/Kızıltepe doğumluyum. Eğitimimi Endüstri Mühendisi olarak tamamladım. İş hayatında 1986 yılından beri tarım ve inşaat başta olmak üzere farklı sektörlerde faaliyetlerimiz olmuştur. 2016 yılında Doğuş Holding ile yaptığımız bayilik anlaşması ile Otomotiv sektörüne Volkswagen gibi güçlü bir marka ile girmiş olduk. 2017 yılı ekim ayında ise bu markanın yetkili satış ve servis olarak faaliyete başladık. Biz hizmette kültürel, yönetimde kurumsallık ve profesyonellik ilkesini benimseyerek bölgenin kültürel dokusuna göre hizmet etmeyi hedeflemiş bir işletmeyiz. Sadece Mardin bölgesine değil Şırnak, Batman ve Siirt bölgelerinde de zaman zaman stantlar açarak oralara hizmet götürmekteyiz.

19 Mart’ta temeli attığınız Skoda markasının tahmini başlangıç tarihi?

Skoda markasının yetkili servisi şu anda faaliyete devam ediyor. Araç satış başlama tarihi Ağustos 2019 olarak planlanmaktadır.

Beşer Otomotivin hizmet verdiği markalar nelerdir?

Beşer Otomotiv olarak şu an Volkswagen yetkili satış ve servis, Skoda yetkili servis olarak hizmet vermekteyiz. Ayrıca Skoda satış için showroom temelini kısa bir süre önce atmıştık. Bunun yanında Beşer otomotiv çok kısa bir süre sonra Audi ve Seat markalarının yetkili servislerini de bünyesine katarak halkımıza hizmet etmeye devam edecektir. Bu markalarla beraber toplamda 4 markaya yetkili servis hizmeti verilmiş olacaktır. Satış olarak da şu anda Volkswagen, ağustos ayında da Skoda satışı başlayacaktır.

Faaliyet gösterdiğiniz markaların Mardin’deki durumu?

Beşer Otomotiv 2018 yılında sektörde birçok başarıya imza attı. Mardin de binek araçlarda %32 il penetrasyonu ile yılı tamamladık. Bu rakamlar Mardin de satılan her 3 araçtan bir tanesinin Volkswagen markalı araç olduğu anlamına geliyor. Volkswagen il peretrasyonlarında da 2018 yılında Türkiye birincisi olarak kapattık.

İşletmenizin kapasitesi, istihdamı hakkında bilgi alabilir miyiz?

İşletme 8000 m2 kapalı alan üzerine inşa edilmiştir. Bu kapasite ile Türkiye’nin en büyük servis ve showroomu olarak kabul edilmektedir. Şu anda 40 çalışanımız ile bölge istihdamına katkı sunmaya çalışıyoruz. Audi-Seat yetkili servislerinin ve Skoda satışının başlamasıyla 55 çalışana ulaşmayı hedefliyoruz.

Önümüzdeki dönemlerde Beşer ’in başka projeleri var mıdır?

Otomotiv ağırlıklı başka projelerimiz olacaktır. 2020 yılında şehir içi veya şehir dışında başka projelerle ilgileniyoruz.

Türkiye’deki Otomotiv sektörüne yönelik neler söylemek istersiniz?

2018 yılının ikinci yarısından itibaren zor bir dönem yaşandı. Yıl sonuna doğru çıkarılan ötv yasası ile sektör bir nebze nefes aldı. 2019 yılındaki satış rakamlarımız 2018 ile paralel olacak şekilde sipariş verildi. Türkiye’deki otomotiv sektörü 2019 yılında satış rakamları hedefi 500 bin olacağı tahmin ediyorum. Döviz kurunun değeriyle ilgili olarak bu rakamlar hesaplandı. Döviz kurundaki değişkenlik satış adetlerde oynama yaratabilir.

Yorumlar

Image
mehmet burak
21.02.2020 / 10:31

servise götürdüğüm aracımı onaracaklarına daha beter ettiler yepyeni araca bisürü masraf cıkardılar,ustalar cok tecrübesiz tavsiye etmem

Yorum Yaz