Mardin: İktidarlar için dikensiz gül bahçesi!

Kocaeli'nden Mardin'e gelen gazeteci Aktan Uslu'nun Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş ile yaptığı röportaj...

  • 07.11.2020 14:12
Mardin: İktidarlar için dikensiz gül bahçesi!

 

Mardin’in en temel sorunlarını Mardin Life Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş’e sorduk. Demokratikleşmeden temiz siyasete 17 madde sayıp ekledi: 

“Mardin’de ana muhalefet partisinin iki yıldan beri il başkanı bulunmuyor?” 

Güneş şunları kaydetti: 

MESLEK DAYANIŞMASIYLA ESKİ MARDİN’İ GÖRDÜK  

Önceden de ifade etmiştik.. Kurum ve kişi olarak bizim Mardin’de bulunma gerekçemiz önce Mardin Fosfatspor – Darıca Gençler Birliği futbol maçını takip ve haberleştirmek, ardından iki üç günlük süreçte, günlük gazete baskı telaşını atlattıktan sonra da insana dokunmaktı. Ama yine de hiç olmazsa Eski Mardin’i, Mardin Life Gazetesi’nden Nezir Güneş’in sayesinde gezip çarşıya dönüş yaptığımızda adeta kangren olmuş bir trafik.  

17 TEMEL SORUN SIRALADI 

Sahip olduğu kültür, mimari ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin incisi medeniyetlerin başkenti konumunda olan Mardin’in gündemi ne yazık ki sorunlarla dolu. Türkiye’nin gündeminden hiçbir zaman çıkmayan demokratikleşme, hak ve özgürlükler, demokratik devlet, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, ötekileştirmeden iç barışın korunması ve hoşgörü toplumu,  çok kültürlü toplum, Kürt sorunu ve çoğulcu demokrasi,  Cumhuriyet’in temel ilke ve değerleri, istikrarlı, dengeli, sürdürülebilir ekonomik kalkınma,  üretken ekonomi, şeffalık, bilgi toplumuna geçiş, fırsat eşitliği ve sosyal devlet, dürüst yönetim, açık toplum ve temiz siyaset gibi en temel sorunlar Mardin’de tamamen kangren halini almış. Bu sorunlar Mardin’de iç içe geçmiş. Birbirlerini çok yönlü olarak etkiliyorlar. 

İKİ YILDIR CHP İL BAŞKANI DA YOK! 

Mardin’de ne yazık ki bu sorunları gündeme getirecek, gazetecileri açıklama ve demeçleri ile bilgilendirecek, haberlerine konu olacak kimse yok. Düşüne biliyor musunuz Mardin’de ana muhalefet partisinin iki yıldan beri il başkanı bulunmuyor?”

 

Valisinden rektörüne herkes şikayet etti

Hatta birinde üniversite rektörü Ahmet Ağırakça gizli tanık olarak beni montajladığı fotoğraf üzerinden FETÖ’cülükle, BDP İlçe başkanını gazeteci kimliğimle ziyaret ettiğim için de PKK’lı olmakla suçlamıştı. Eleştiriye tahammül kalmamış. Yaptığımız haberlerden dolayı bir önceki üniversite rektörü tarafından 30’un üzerinde, Müze müdürü tarafından ise 4 sefer savcılığa şikâyet edildim. 

 

BDP’Lİ BAŞKANA GİTTİ PKK’LI OLMAKLA SUÇLANDI  

Hatta birinde üniversite rektörü Ahmet Ağırakça gizli tanık olarak beni montajladığı fotoğraf üzerinden FETÖ’cülükle, BDP İlçe başkanını gazeteci kimliğimle ziyaret ettiğim için de PKK’lı olmakla suçlamıştı.

 

ONLARIN İFADESİ ALINMALIYDI EMNİYETTE BEN İFADE VERDİM 

Mesela başka bir zamanda FETÖ’nün kendi örgütçülerine giydirdiği HERO yazılı tişörtünün benzerini zamanın Müze Müdürü Nihat Erdoğan müzedeki bir etkinlikte gençlere giydirdiği ve onlara “Bir dolar istiyorum” parçasını söylettirdiği için haberleştirmiştim. Onların ifadesi alınması gerekirken yine onların şikâyeti ile emniyette ifade vermek zorunda kalmıştım. Anlayacağınız Mardin’de gazetecilik yapmak çok zor. 

 

İKİ VALİ EKMEĞİMLE OYNAMAK İSTEDİ! 

Yine dönemin Valileri beni bağlı olduğum kurumlara şikâyet etmiş ve işime son verilmesini istemişlerdi. 

 

HASTANEDEKİ YIĞILMAYI YAZINCA MİLLETİ DEVLETE KIŞKIRTMAKLA… 

Aynı şekilde Mardin’deki hastanelerdeki yığılmaları, sıra kuyruklarını haberleştirdiğim için de dönemin Sağlık Müdürü Dr. Fuat Karakuş da devletle milleti karşı karşıya getirmekle suçlamış ve savcılığa şikâyet etmişti.” Kaynak: Valisinden rektörüne herkes şikayet etti

 

Bülten açılış ajans haberciliği yapıyoruz!

Basın İlan Kurumundan aldıkları resmi ilanlarla ayakta kalmaya çalışan yerel gazetelerin en büyük sıkıntısı ise ihale ilanlarının güvenlik kaygısı ile ilana çıkmadan ihalelerin yapılması

“Aslında gazeteciler olarak bizler kamuoyunu aydınlatmanın yanında; toplumun gören gözü, işiten kulağı, konuşan dilidir. Gazeteci bir toplumun vicdanı, yeri geldiğinde bir mağdurun avukatı, yeri geldiğinde o mağdur adına yazı yazan, hesap soran bir savcı, yeri geldiğinde kalemi kıran bir hâkim olabilmeli. Ama ne yazık ki son dönemde bu durum Mardin’de çok farklı işliyor. Kentin sorunlarını gündeme getirmekten çok uzak olan gazeteciler bülten, açılış ve ajans haberciliğini yapmanın ötesine geçemiyorlar.

 

YEREL GAZETELERE DESTEK YOK 

Yerel anlamda da gazetecilere destek vermesi gereken kurumlar ulusal medyaya destek oluyorlar. Bölgenin ekonomik yapısından kaynaklı özel reklam alamayan gazetelere bir darbe de Mülki idareler ve belediyeler vurmuş. Bu kurumlar gidip ulusal ajanslar ve gazetelerle abonelik ve haber sözleşmesi yaparken yerel gazeteler ise kendi kaderlerine terk edilmiş.”   

 

GÜVENLİK KAYGISIYLA RESMİ İLAN DA YOK!

 “Basın İlan Kurumundan aldıkları resmi ilanlarla ayakta kalmaya çalışan yerel gazetelerin en büyük sıkıntısı ise ihale ilanlarının güvenlik kaygısı ile ilana çıkmadan ihalelerin yapılması.” 

 

TRAFİK, TRAJİK!:

 Bulunduğumuz yer Mardin’in merkez ilçesi Artuklu.. Artuklu’da sanayi neredeyse yok. Okullar pandemiden ötürü kapalı ya da kısmen faal. “Nereden çıktı bu trafik?” diye hayıflanırken Güneş bir yeri gösteriyor: “Şurayı en az üç beş defa yazdım. Çözümü de belli. Ama gel gör ki.. Yazdığım zaman, adliyelik oluyorum ve kent sorunlarını gündeme getirdiğimde bunu konu edecek bir ana muhalefet, bir muhalefet partisi yok burada. Gelecek ve Deva Partileri de teşkilat kurdu ama şu sıralar protokol gezilerindeler. Bakalım onlar, kentin sorunlarını dile getirmekte ne tür bir yol izleyecek?”

 

 

PKK TERÖRÜNÜN TAHRİBATI HER ALANDA KENDİNİ GÖSTERİYOR 

 “Ülkemizin tümünü doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen sorunların yanında Mardin aynı zamanda terör örgütlerinin de kıskacında. 6-7 Ekim olayları, hendek çukur barikat eylemleri yıllarca bölge halkını ve özellikle de esnafını perişan etti.PKK terörünün neden olduğu toplumsal ve psikolojik tahribat, kendini sosyo-ekonomik bağlamında her alanda etkisini gösteriyor.”  

 

 İPEK YOLU:

Kızıltepe – Mardin yolu. Yaklaşık 15 kilometre. Bu yolda tarihi İpek Yolu’nun izleri bu şekilde sembolize etmiş. Kervanlar tam da bu yoldan geçmiş.  Kaynak: İktidarlar için dikensiz gül bahçesi!

 

AKTAN USLU / KOCAELİ

Editör: Nezir Güneş

Yorumlar

Image
danyel
09.06.2021 / 18:54

güzel özetlemişsin

Image
Jones
08.05.2021 / 23:17

My name’s Eric and I just came across your website - mardinlife.com - in the search results.<br><br>Here’s what that means to me…<br><br>Your SEO’s working.<br><br>You’re getting eyeballs – mine at least.<br><br>Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.<br><br>BUT…<br><br>Eyeballs don’t pay the bills.<br><br>CUSTOMERS do.<br><br>And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like mardinlife.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.<br><br>It’s like they never were even there.<br><br>You can fix this.<br><br>You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Talk With Web Visitor.<br><br>Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.<br> <br>CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.<br><br>Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!<br><br>That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.<br><br>This could change everything for you and your business.<br><br>CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do and start turing eyeballs into money.<br><br>Eric<br>PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately! <br>It even includes International Long Distance Calling. <br>Paying customers are out there waiting. <br>Starting connecting today by CLICKING HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.<br><br>If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=mardinlife.com

Image
Jones
16.04.2021 / 08:19

Hep de öyle devam edecek.

Image
saygıner
23.03.2021 / 17:42

cesur bir demeç olmuş

Yorum Yaz