Meclis’e kadın eli değdi

Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, TBMM’nin ilk kadın idare amiri oldu. Meclis’e kadın eli değince mutfaklar şenlendi, masalar çiçek açtı, yöresel yemekler Ankara’ya taşındı. Biz de PAZAR SABAH olarak Bölünmez ile Meclis’in mutfağına girip restoranları denetledik
  • 01.05.2018 03:52
Meclis’e kadın eli değdi
Türkiye Büyük Millet Meclisi, 550 milletvekili ve 5 bin çalışanı ile aynı zamanda büyük bir işletme. Bu işletmenin kusursuz devam edebilmesi için güvenliğinden sosyal tesislerine, haberleşmeden ulaşıma ve protokol işlerine kadar pek çok birimin iyi yönetilmesi gerekiyor. Bu yönetim de görevlendirilen yedi idare amiri vekil tarafından gerçekleştiriliyor.
14 Kasım 2017 tarihinde TBMM, tarihinde bir ilki yaşadı ve AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı Meclis'in ilk kadın amiri olarak göreve başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öngörüsü ile Meclis'in ilk kadın amiri olduğunu söyleyen Bölünmez, bundan onur duyduğunu ifade ediyor.

BÖLÜNMEZ OLDUKÇA TİTİZ ÇALIŞIYOR
Meclis'teki altı restoran, kafeterya ve kış bahçesi ile sosyal tesisler Bölünmez'in sorumluluğu altında. Biz de Meclis'e bir kadın eli değdiğinde nelerin değiştiğini merak ettik ve Bölünmez'i Meclis'te ziyaret ettik.

Bölünmez oldukça titiz çalışıyor. Denetimi elden bırakmıyor. Her detaya vakıf. Öyle ki, bize meclisi gezdirirken yerinde olmayan çiçekleri hemen fark edip geri getirtiyor. Görselliğe önem veriyor. Yemek masalarının üzerine vazolar koydurmuş. İçindeki çiçekler mevsimine göre değişiyor. Tabakların nasıl durduğunu, bardakların temizliğini göz ucuyla bakarak bile kontrol edebildiğini görüyorum. Disipline önem veriyor. Çalışanlar daha söylemeden ne istediğini anlıyor. Aşçıyı da garsonları da yakından tanıyor. Göreve geleli uzun süre olmasa da mutfaktaki her detaya hâkim.
"Meclis milletin evi ve biz bu evden vatandaşımızı yedirip içirmeden göndermeyiz. Bu bizim kültürümüzde var" diyor. Sadece milletvekilleri ve meclis çalışanları değil ziyarete gelen vatandaşlar da bu restoranlarda misafir ediliyor. Misafire mahcup olmak istemiyor Bölünmez. Bu yüzden yemeklerle bire bir ilgilenerek hem mideye hem de göze hitap etmeleri için uğraşıyor.

Bölünmez göreve gelir gelmez bir farklılık yaratmak istemiş ve geleneksel yemek günlerini başlatmış. Her çarşamba bir ilimizin mutfağı mecliste görücüye çıkıyor. Milletvekillerinden genelde takdir aldığını söyleyen Bölünmez, eleştirilerin de olduğunu söyleyerek devam ediyor: "Bütün partilerden gelen eleştirileri dikkate alıyor, düzeltmelerimizi yapıyoruz."
Peki, her gün binlerce ziyaretçiye de ev sahipliği yapan Meclis'in mutfağında neler oluyor? Günde kaç kişiye yemek çıkıyor? Menüler nasıl belirleniyor? Kaç bardak çay tüketiliyor? İşte tüm bunların cevabını Meclis'in ilk kadın amiri Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'dan aldık ve birlikte Meclis'in restoranlarını ve mutfağını gezdik.

- TBMM, tarihinde ilk defa bir kadın idare amiri ile tanıştı. Siz de tarihe geçtiniz. Görev verildiğinde neler hissettiniz?
- TBMM'ye vizyon anlamında bir kadının dokunuşu önemliydi. Bizim partimizde dört tane idare amiri var. Bunlardan birinin kadın olması Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüydü ve tüm milletvekillerimizin desteğiyle oldu. Bu görev beni, bütün kadınlarımızı ve Mardin'i çok onurlandırdı.

- Çoğumuz böyle bir görevin varlığından bile haberdar olmayabilir. TBMM amiri neler yapar?
- Meclis, güvenliğinden personeline, sosyal hizmetlerinden destek hizmetlerine kadar pek çok birimin olduğu bir yer ve tüm bu hizmetlerin en iyi şekilde ilerlemesi gerekiyor. Bu düzenin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için bazı vekillere görevler veriliyor. Toplam yedi idare amiri var. AK Parti'de bulunan dört amir, haberleşme, kolluk işleri, güvenlikten ve ben de sosyal hizmetlerden sorumluyum. MHP ulaşım, HDP tören hizmetlerinden sorumlu.

- Kadın eli Melis'te nerelere değdi?
- Toplam altı lokantamız var. Bunların dördü Meclis'in içinde. Ayrıca kış bahçelerimiz ve kafeteryalarımız da bulunuyor. Bir de protokol yemeklerinin olduğu kabul salonumuz var. Ufak tefek dokunuşlarla farklılıklar yaratmaya çalışıyoruz. Milletvekillerimizden takdir alıyoruz. Yeri geliyor, "Böyle olsaydı daha iyi olurdu" diyerek eleştirenler de oluyor. Bunları dikkate alıp düzeltmeler yapıyoruz. Kesinlikle parti ayırmadan hizmet veriyoruz. Her türlü fikre açığız. Ciddi bir yol aldık.VATANDAŞIMIZI YEMEK YEDİRMEDEN GÖNDERMEYİZ

- Günlük çıkacak yemek listesine kim karar veriyor? Nasıl belirleniyor?
- İçinde diyetisyenlerin ve gıda mühendislerinin olduğu özel bir ekibimiz var. Tüm bu işleyiş içinde aşçısından garsonuna, kalite kontrol elemanından çay ocağına kadar toplam 527 çalışanımız bulunuyor. Salı günleri grup toplantıları olduğu için en yoğun günümüz. On bin kişiye yemek çıkarıyoruz.

- Meclis'in mutfağının güvenliği de çok önemli. Yemeklerin kalite kontrolünü, güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?
- Gıda mühendislerimizin yanı sıra 10 kişilik bir kalite kontrol ekibimiz var. Meclis'te yemekler saat 12.00'de servis edilmeye başladığında her birinden de numuneler alınıyor. Cam kavanozlara konan bu numuneler, olası bir durum için 72 saat saklanıyor. Bu numunelere şahit numune deniyor.

- Tabii, milletvekillerinin misafirleri de çok oluyordur...
- Gelen misafire yemek yedirmek çok önemli, "Milletvekiline gittim de bir yemek yedirmedi" diyerek geri dönmesin kimse. Bu bizim kültürümüzde var. TBMM'nin de böyle bir ritüeli bulunuyor. Burası milletin evi, milletin evinden yemek yedirmeden vatandaşımızı göndermek olmaz.

- Her çarşamba bir ilimizin yöresel yemeklerinin yapıldığını duydum...
- Çarşamba günleri doğudan batıya kuzeyden güneye ayırmadan bir ilimizin mutfağını sunuyoruz vekillerimize. Amacımız o ilin yemek kültürünü tanıtmak. Aynı zamanda o ille ilgili bir broşür hazırlayıp masalara koyuyoruz. Yapılan yemeklerin tarifleri de oluyor içinde. O ilin valisine sorup ilin en iyi aşçısını getirtip meclisimizin mutfağında pişirtiyoruz yemekleri. Malzemeleri buradan temin ediyoruz. Bu bir ikram değil tercihe dayalı seçenek aslında. Ancak bunu tüm restoranlarımızda değil de sadece milletvekillerimizin kullandığı 200 kişilik restoranımızda yapabiliyoruz şimdilik.

- Bugüne kadar en çok hangi ilin yemekleri beğenildi? En çok övgü alan mutfak hangisiydi?
- Bir il belirtmem uygun olmaz. Bu projemizi Cumhurbaşkanımıza anlattığımda çok hoşuna gitti. "Güzel olabilir" dedi. İlk geleneksel mutfak günümüzü salı günü yapmıştık, "7 bölge 7 yemek" konseptiyle çıktık. Hatay mutfağından bir zeytinli salata, Mardin'den sembüsek dediğimiz kapalı lahmacunumuzu ikram ettik. Ege bölgesinden şevketi bostan yaptık. Sayın Başbakanımız ve Devlet Bahçeli çok memnun kalmıştı. Hatta hep salı günü yapılmasını istediler.

- Peki, Meclis'te yemek yemenin fiyatları nedir?
- Kişi başı 10-15 TL civarı. Burada milletvekilleri tek kişiye yemek yedirmiyor. Misafirleri çok fazla oluyor. Hem kaliteli hem uygun hizmet vermeye çalışıyoruz.

- Kadın eli neleri değiştirdi Meclis'te?
- Genel Kurul Salonu'ndaki ihtiyaçları tespit edip çözümler ürettik. Salonumuz altı yüz milletvekiline göre tekrar dizayn edilecek. Telefonların kolaylıkla şarj edilebilmesi ve kişisel bilgisayarların çıkabileceği masalar için görüşmeler yapıyoruz. Bir kadının koruma içgüdüsü daha fazla olduğu için detayları hemen fark edebiliyorum. Genel Kurul Salonu'nda bir kamera gördüm, bayağı alçak. Kafa çarpabilir. "Köşesini bir kapatalım" dedim. Parmak okuma sisteminin okumadığını fark edip daha iyi temizlenmesini sağladım.

- Aynı zamanda annesiniz... Milletvekilliği, annelik ve iş hayatının düzenini nasıl kurdunuz?
- Siyasette girdiğim zaman kızım Ceyla 12, Kaan 14 yaşındaydı. Artık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek yaştaydılar. Bu zamana gelene kadar büyük bir disiplin içinde büyüttüm. Karşılaşabilecekleri sorunları nasıl çözebileceklerini kendileri deneyimlediler. Sabah onlarla birlikte kalkıyorum, kahvaltı yapıyoruz. Sadece okuldan geldiklerinde göremiyorum şu an. Zaten kendilerine ait planları var. Spora ya da kursa gidiyorlar. Gündemleri çok yoğun. Milletvekili olmadan önce akşam yedi buçukta ailece akşam yemeğimiz vardı. Salı, çarşamba ve perşembe Meclis çalıştığı için o saatte yetişemiyorum ama ara bulduğumda hemen eve gidip ailemle akşam yemeği yiyip dönüyorum. Pazartesileri en fazla birlikte olduğumuz gün. Hallerinden şikâyetçi değiller. Düzenimiz kuruldu. Zaten belli bir yaştan sonra onlar bizimle ne kadar birlikte olmak isterse o kadar oluyoruz.

ERKEN SEÇİM KARARI ZARURİYDİ
"Yıllardır sistemin getirmiş olduğu gerek bürokratik gerekse hızlı karar alamamaktan kaynaklı sorunların bertaraf edilmesi için hantal devlet yapısından bir an önce kurtulmamız gerekiyordu. 16 Nisan Referandumuyla halkımızın onay verdiği yeni yönetim sistemimizin fiili olarak hayata geçirilmesi; devletin daha hızlı ve güçlü kararlar alıp, uygulayabilmesi ve ülkemizin aydınlık yarınlara, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşması açısından hayati bir önem taşımaktaydı. Tüm bu hususlarla beraber ülkemizin bulunduğu coğrafya itibariyle jeopolitik durumu, yakın komşularımızda yaşanan ve bizleri yakından ilgilendiren gelişmelerin yanında geçmişte yaşadığımız siyasi belirsizlikler erken seçim kararını zaruri kılmıştır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın devletimizin bekasını göz önünde bulundurarak Sayın Devlet Bahçeli ile vermiş olduğu bu kararı can-ı gönülden destekliyorum. 24 Haziran seçiminin devletimiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum."

MECLİS'E BOMBALAR ATILIRKEN ORDAYDIM
TBMM'yi gezerken 15 Temmuz akşamı atılan bombaların ne derece hasar bıraktığına ve yaşanan durumun ne kadar büyük olduğuna şahitlik ediyoruz. Bölünmez, bombaların düştüğü yerleri göstererek: "15 Temmuz gecesi bombalar atılırken ben de Meclis'teydim. O an kendinizi düşünmüyorsunuz, vatan millet ne olacak diye düşünüyorsunuz. Buraya inmeye çalıştılar, yedi tane bomba atıldı. Asla korku yoktu bizde. Sabah Meclis'ten çıkarken o gördüğüm tablo inanılacak gibi değildi. Durumun ne kadar büyük olduğunu o tablo anlatıyordu zaten" dedi.

ATIKLAR ZİYAN OLMAYACAK
Meclis'te artan yemek ve çay posaları ziyan edilmiyor. Bölünmez bunların nasıl değerlendirileceğini şöyle anlattı: "Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın katkılarıyla başlayan "Sıfır Atık" projesi için gerekli olan tesis mayıs ayında TBMM'de kurulacak. Meclis içerisine herkesin rahat ulaşabileceği pil, kağıt, cam, plastik ve metal parçalarını atmak için atık kumbaraları yerleştirilecek. Zaten şu an artık yemeklerimiz hayvan barınaklarına, kalan yemeklerimiz ise bir belediyemizin hasta yakını ağırladıkları sosyal tesise gönderiliyor.
Meclis'te günlük 270 kg çay posası çıkıyor. Bunların yüzde 20'si de tesis kurulduktan sonra komposta dönüştürelerek doğal gübre olarak kullanılacak."

KUDÜS MARDİN'İN İKİZİ
Geçen sene Kudüs'ü sivil olarak turist gibi gezen Bölünmez, kendini Mardin'de hissettiğini anlatıyor: "Kudüs'e indiğim an, 'Nasıl insanların ikizleri varsa şehirlerinde ikizi var' dedim. Kudüs abbaraları, taşı, camiileri, kiliseleri bütün dinlere ve dillere hitap eden tıpkı Mardin gibi bir şehir. Çarşılara girdiğimizde satılan eşyaların bile aynı olduğunu gördük. Kudüs'te hiç yabancılık çekmedik, Mardin'i yaşadık. İnşallah Kudüs de Mardin gibi huzur dolu bir şehir haline gelir."

ACİL OTEL YATIRIMINA İHTİYACIMIZ VAR
Mardin tarihiyle, yapılarıyla adeta Mezopotamya'nın açık hava müzesi. Bölünmez, memleketine gelen turist sayısının yoğunluğuna işaret ederek:
"Şu an Mardin'de hafta sonları yatacak yer kalmıyor otellerde. 11 bin yatak kapasitesi var. 6 bini otel diğeri sosyal tesis. Acil olarak otel yatırımına ihtiyacımız var. Her gün festivaller düzenleniyor, etkinliğin olmadığı gün yok şehrimizde. 4-6 Mayıs'ta Mardin Bienali var. İnsanlar Mardin'de sergiler açıyorlar. Türkiye Mardin'e taşınıyor bu dönemlerde. Mardin'de terör yok. Adını kirletmeye çalışarak algı yaratmaya çalıştılar. Bu da turistin gelmesini engellemişti. Ancak biz yoğun çalışmalarımızla bunu kırdık. Herkes gönül rahatlığı ile geliyor" dedi.

GÜNDE 28 BİN BARDAK ÇAY İÇİLİYOR
Meclis'te 73 tane çay ocağı var. Her katta 6 tane çay ocağı bulunuyor. Her an çay, kahve, meşrubat bulmak mümkün. Milletvekilleri de ziyaretçilerine ikramlarını buradan yapıyorlar. Günde 28 bin bardak çay tüketiliyor.

5 BİN KİŞİ YEMEK YİYOR
TBMM'de Genel Kurul çalıştığı sürece yemek çıkıyor. Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar her öğün yemek bulmak mümkün. Günlük ortalama 5 bin kişiye yemek çıkıyor. Ancak salı günleri grup toplantısı olduğu için bu sayı 10 bine çıkıyor.
Menülerde yiyeceğiniz yemeğin kaç kalori olduğunu görebiliyorsunuz.

PINAR YILDIZ YÜKSEL PAZAR SABAH HABERLERİ

Yorumlar

Image
Secmen
01.05.2018 / 11:13

Bu sefer gecmisi temiz olmus vekiler istiyoruz herkes herkesi biliyor ne yaptigini bu isler zenginlikle olmaz. allah korkusu olsun yeter rant hirsizlik cezaevi girmis cikmis kck ve feto lutfen almayin basvurulari dahi almayin. Lutfen yayinlayin takip edecem lutfen

Yorum Yaz