Rus turizm acentelerinin yeni gözdesi 'Mardin Mutfağı' oldu

Önümüzdeki sezon Rus turistleri ülkeye getirecek acente temsilcileri için hazırlık yapılan Mardin'e gelen Rus kafilesi, tarihi kentte adeta büyülendi.

TURİZM
PAYLAŞ:

Mardinli Ünlü Turizmci Raymar Oteller Zinciri'nin Sahibi Mardinli İşadamı Reşit Kılıç'ın davetlisi olarak Mardin'e gelen Rus turizm acenteleri temsilcilerinden oluşan heyet, tarihi kentin gezi noktalarını belirlemek ve Mardin'in kadim kültürünü tanımak üzere Mardin'e geldi.

Şehrin tarihi noktalarını gezen Rus turistler, Mardin'in tarihinin çok eski olduğunu, rus turistlerin kadim kültürü tanımak bu şehirde hoşça vakit geçirip, kültür ve inançları yerinde görmelerini çok arzu ettiklerini ifade ettiler.

GEZİ NOKTALARINI BELİRLEMEK İÇİN GELDİLER

Rusya’da yapılan Mardin tanıtımının ardından çok sayıda Rus turistin kente gelmek istemesiyle turizm acenteleri gezi noktalarını belirlemek ve kültürünü tanımak için 50 kişilik kafile ile kente geldi. Tarihi kentin tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret ettikten sonra Mardin mutfağı için Artuklu Kervansarayında onurlarına verilen yemeğe katıldılar. 

Kendilerine ikram edilen Mardin mutfağına özgü kaburga, sembusek, irok, kavurma ve mumbar karşısında büyülendiklerini anlatan Rus turizm acenta temsilcileri, "Mardin'in tarihi mekanları kadar mutfağı da meşhurmuş. Mardin'in mutfağı için bile olsa burayı gezmeye gelecek çok Rus turist var."dediler.

"ATAK SÜRECİNE GİRDİK"

Rus tur operatörlerinin Mardin'de ağarlayan Raymar Oteller Genel Müdürü Tuncer Güven, Rus turistlerin kentte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Rusya kültür turizmine de önem veriyor. Mardin'imiz için bu konuda hakikaten mutluluk verici. Koronavirüs nedeni ile Mardin ve dünyadaki turizm sıkıntıya girmişti. Son dönemlerde yavaş yavaş bir rahatlama sürecine girdik.” dedi.

Gelen turistlerle ilgilenen Artuklu Kervansarayı Sahibi Sabahattin Evrensel Rus pazarının çok ciddi bir pazar olduğunu bildiklerini ifade ederek, "Pandemiye rağmen bu sezon Mardin'e ciddi bir yabancı ve yerli turist akını başladı. Özellikle de Rusya'dan gelmeleri bizi mutlu ediyor. Mardin'i keşfetmeleri mutluluk verici bizim için. Özellikle tur operatörleri bu bölgeyi güzel bir şekilde gezip kendi gözleriyle görüp rahatlıkla kendi operatör ve web sayfalarından online bir şekilde satışa alacaklar." diye konuştu.

Artuklu Kervansaray Otel İşletmecisi Burak Sümer ise Rus turizm acente yetkililerinin en çok kuburga dolmasını sevdiklerini belirterek, Mardin'deki turizm işletmelerinin de yabancı turistler karşısında kendilerini yenilemeleri ve değişime ayak uydurmaları gerektiğini söyledi. 

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle