Sahi ”İnsanlık Ne ara Böyle Değişti? ”

     Geriye dönüp baktım ki;  üç(3) defa benzer başlık ve içerikle “Yeni Başlayacak Yılda Geçmiş Bir Yılın Muhasebesini Yapmaya Var Mısınız?”diye yazılar yazmışım.2019 yılına girmeye  saatler  kala aynısını yazacağımı sakın düşünmeyin. İnsanoğlu  geçmiş bir  yılını değil, nefes aldığı her anda (İrade-Nefis) muhasebesi içinde olmalıdır.Bu yıl başında iç çekerek, biz insanlık (Ümmeti Muhammed (sav)’in düştüğü duruma  hayıflanarak “İnsanoğlu ne ara böyle değişti” sorusunu yazacağım.
          Bir soralım -Şu İnsan neden böyle mutsuz,doyumsuz,şükürsüz  ve sabırsız.Hırçın ,gergin, kırgın,dargın,gerçeklerden bi haber hal ve  vaziyeti baygın.Davranışları Usta’sına  (Allah)ına karşı yakışıksız, acemi çırak misali  öğrendiğini,bildiğini ve ödevini  unutmuş durumda…Böylesi  bu  hal-u vaziyet,sonu  felaket fırtınalarını estirir maazallah. Soruyorum; “Bu canlı ne ara böyle  değişti?”
           İnsanı  ve ona  bahşedilenlerin  çok güzel  ifade  edildiği (İbrahim Suresi- -34 Ayet)inde Yüce Allah şöyle buyuruyor.“Ve  O’ndan istediğiniz  her şeyden size  verdi.Ve  eğer Allah’ın ni’metini saysanız onu  sayamazsınız.Muhakkak insan, gerçekten  çok  zalim  ve çok nankördür(İnkarcıdır).Şimdi ben bana  sorup, sorduğumun cevabını vereyim.-Ey  ümmeti Muhammed(sav) ne istediniz de Allah  size vermedi? –Siz  ne istediyseniz Allah onlardan fazlasıyla verdi.Ve sakın ha !!!Bu  nimetleri  saymaya kalkmayın mümkünatı  yok  sayamazsınız. Sayabilir miyiz ?Asla.” Göz ,kulak,burun,ayak,kol,kalp,dalak,böbrek,ciğer,kan, damar vs.vs. vs.bir tanesinin oluşu veya olmayışını düşünelim”!! Bunlardan da ötesi bahşedilen dünyevi şeyler cabası!! Allah’ın bize çok mu borcu  var dı? Tabi ki hayır.Bizim onun rahmetine karşı şükür borcumuz  vardır.Lakin Çırak (İnsan) Usta’sına karşı gafil ve nankördür.Soruyorum;”Hakikaten bu  çırak ne ara böyle değişti?”
         Maalesef; öyle  bir  nankörüz ki, öyle  bir nankörlük şu Ümmeti  Muhammed’i  kuşatmış ki,  hiç  bir  dönem  bu  ümmet  bu  derece  zengin olmamış,bu  kadar  imkana  kavuşmam Her  türlü  nimet  var,  her  türlü  imkan  var,ama  nerdesin ŞÜKÜR?  Nerdesin HAMD? Misal mi  istiyorsunuz?  Buyurun. Adam 300bin  liralık  arabaya  binerek, 500bin liralık  dairesine geliyor.40bin liralık koltuğuna kurulup, 10bin liralık devasa ekranın karşısında, 5bin liralık  elindeki  oyuncak  telefonuna şunu yazıyor. ”Benim ki de hayat mı ?” Bre  nankör  varlık; Allah alır  onu  elinden haaaa. O senin  elindekiler  nicelerinin  hayali, umudu ve  duasıdır. Rabbin sana o  kadar imkan buyurmuş ki, çıkmış şu benim halime bakın diyorsun.Yine soruyorum;”Ya bu  varlık ne ara böyle  değişti?”
          Peygamber(sav)  bir gün oturarak namaz kılıyor.Ebu Hureyre (ra) ya Resulullah (sav) neden oturarak namaz kılıyorsunuz? Hasta mısınız? Sorusuna cevap (AÇLIK) ya Ebu Hureyre  açlık,olur.Ayağa  kalkacak takatim yok,gücüm yok.Ve yine  bir gün O Resul, başı  secdelerde  iki  büklüm  ağlıyor, neden ağlıyorsunuz? sorusuna  cevabı “ŞÜKÜR” eden bir  kul olmayayım mı? Olur. Şimdi ise onun ümmetinin haline bir  bakın. Onca nimet,onca ikram ve onca  güzelliğe karşı “Neyim var ki diyor-Benim ki de hayat mı diyor? Bu  nankörlükte  değil de  nedir? Şaşıyorum ve soruyorum;”Biz  ne ara böyle  nankör  olduk?Bu  hale geldik?”
           Dün bir kuru  soğanımız,kuru bir  ekmeğimiz  vardı.Ama şükrümüz  ve  sevgimiz de vardı.En  önemlisi Rabbimize  secdemiz  ve  kulluğumuz vardı.Şimdi  çok şeyimiz  var ama içten  bir şükür çok az  maalesef…Resulullah (sav) “Öyle  bir  zaman  gelecek ki,Kabe’nin örtüsü  gibi  evleriniz  süslü  olacak,sabah  giydiğinizi  akşam giymeyecek,sofralarınıza  tabakların  biri inecek  diğeri kalkacak….” Çorba gidecek yemek  gelecek, yemek  gidecek pilav  gelecek, pilav  bitecek  tatlı  gelecek.Gelecekte  gelecek ama,çok  az  kişi  kalkıp ”ELHAMDÜLİLLAH” diyecek. Bırakın Elhamdulillah  demeyi,  israf ve böbürlenmenin  yanında, o  sofradaki ekmekle  ağzını  silip  nankörce  kenara  atıp  kalkacak o gafil insan.Yüce Allah (cc)  Kur’an-ı Kerim de şöyle  buyurdu-ilan etti.”Eğer  şükrederseniz, eğer Hamd  ederseniz, eğer nimetin sahibini  tanırsanız ve O’na  secde  ederseniz, veren de-alan da Allah’tır  derseniz  sizlere  nimetimi  artırırım.Ve  eğer  inkar  ederseniz elinizden  alırım.Unutmayın benim  azabım çok şiddetlidir.Yine soruyorum;”Ne  ara böyle  gafil  olduk?”
           Kullarına  ikram  etme  konusunda son  derece cömert olan Allah’u Teala(cc),onların  günah  işlemelerine, haramlara yaklaşmalarına  asla  rıza  göstermez. Açık  ve  gizli bütün çirkin  işleri  haram  kılmıştır. Haramların  en  çirkinleri  ise  çoğu  zaman  bu  Yıl Başlarında  işlenmektedir. Alkol, uyuşturucu vb.  insan sağlığını  bozup  kirletirken, eğlence  diye  toplum yapısının  sarsılmasına  sebep  olunmaktadır. Emanet edilen bu  bedeni  ibadetten  alıkoyacak, sağlıksız  duruma  düşürecek  davranışlarda  doğru  değildir.Kendimize  gelelim hala  vakit  varken İslam dinine  ve  emirlerine  sarılalım. Bu  Din;insanların  gönüllerindeki  engelleri  ortadan  kaldırarak onları  birbirine  kenetler  ve doğru  yola  sevk  eder.Ne kadar  hayıflansak-ne kadar  dövünsek  de  ve ne  kadar “Ne  ara bu  hale  düştük, değiştik?”   desek  de, yanlıştan dönüşün her zaman bir  yolu olmuştur.Senin dönüşün hayrınadır  Ey İnsan!! Çünkü  senin geçmişinde “Bu  kadar yanlışlar  yoktu, çok doğru  şeyler  vardı ve Rabbin bu  doğru şeylerden razı  oluyordu. Sen ki, Allah’ını  bilen, O’na  secde  eden ,söz  verince  sözünü  tutan, Zinadan-kumardan-içkiden uzak  durandın.Yetim malı  yemeyen, yetimin başını okşayan,komşusuyla iyi  geçinen ve durumundan haberdar olan,düşküne,yaşlıya,fakire,yolda kalana el uzatandın.Büyüğüne saygı-küçüğüne sevgi ile yaklaşan,akrabalarını ihmal etmeyen ve kısacası Allah’ın emir  ve yasaklarını bilendin.Daha sayacak çok meziyetlerin  vardı……
SONUÇ:Değerli Dostlar,yine  yazı uzun olmuş diyecek belki sıkılacaksınız,affınıza sığınır sonlandırıyorum.Yazacak,çizecek ve söyleyecek o kadar çok şey var ki,,,,,Dünyanın  varlığı  kadar  kesin olan  bir  başka  gerçek  varsa  o da faniliğidir.Gariptir ama bunu  herkesin  bildiği  halde  çok azımız  hatırlamaktadır.Ve  yine çok  gariptir ki; bizi  bu  dünya  hayatından  ayıracak  olan  ölüm  bize  yaklaştıkça, biz  ondan uzaklaşıyoruz.Hadi vakit kaybetmeden  ve doğru  yönde “Nasılda  değiştik” diyerek yanlış hasletleri bırakalım..                                        Yeni yılın başlangıcı insanlığa hayırlar getirsin,sağlıcakla  kalın.. 
Not:Yazıda başka kaynaktan alıntılar vardır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle