Sezginin Sonsuzluğu - Çağrı Dörter Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Sezginin Sonsuzluğu kimin eseri? Sezginin Sonsuzluğu kitabının yazarı kimdir? Sezginin Sonsuzluğu konusu ve anafikri nedir? Sezginin Sonsuzluğu kitabı ne anlatıyor? Sezginin Sonsuzluğu PDF indirme linki var mı? Sezginin Sonsuzluğu kitabının yazarı Çağrı Dörter kimdir? İşte Sezginin Sonsuzluğu kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Çağrı Dörter

Editör: Özlem Küskü

Tasarımcı: Devrim Yalkut

Yayın Evi: Destek Yayınları

İSBN: 9786254412226

Sayfa Sayısı: 296

Sezginin Sonsuzluğu Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Ve...

Ezeli-ebedi gizemi çözenlerin dilinde sonsuza dek yankılanacak o iki kelime:

“Çok garip...”

Binlerce yıl boyunca insan Hakikat’i aramıştır. Kutsal yolların izini sürmüş ve büyük cevabın peşine düşmüştür. Peki, bugünün modern dünyasında bu yollar kayıp mıdır? Değilse nasıl bulunabilir?

“Hakikat Öğretisi” nedir?

Hz. İsa’nın kayıp 15 yılının sırrı nedir?

Kutsal Meryem aslında kimdir?

Hıristiyanlık daha sonra kimler tarafından, nasıl yeniden dizayn edilmiştir?

Hz. Muhammed’in hayatı neyin sembolüdür?

İslam dini hurafelere ne şekilde gömülmüştür?

İslam’ın özü nasıl bulunabilir?

Mesih’in gerçek anlamı nedir, ne zaman ve nasıl gelir?

İnsanın ve varoluşun sırrı nedir?

25 yılı aşkın bir içsel yolculuğun açığa çıkardığı Sezginin Sonsuzluğu, İslam Tasavvuf Geleneği’nden Hıristiyan ve Musevi Mistisizmi’ne uzanan ruhsal bir serüveni anlatıyor. İsa, Muhammed ve Mesih Makamları’nın anlamlarını açan kitap, okuru bambaşka bir âleme çekerken, onu sonsuzluğun içinde aradığı cevapla buluşmaya davet ediyor.

Sezginin Sonsuzluğu Alıntıları - Sözleri

 • Eğer sağ çıkarsan, bu gece yaşanacakların sırrı yani sonsuza dek aramızda kalacak. Diğer kısmı zaten istemesen de sızar küpünden.Yaşamını, aklını ve ruhunu teslim edeceğin o noktaya geldiğinde, eğer o ateşten gömleği giyebilecek kadar aşktan gözün dönmüşse, o andan öleceksin. Senden geriye hiçbir şey kalmayacak. Hiçbir şey! Sadece bedeninin kalbi atacak, ama sen onunla birlikte dahi olmayacaksın. O kalp durabilir de, bunu asla bilmeyeceksin. Bunu yapabilirsen, yani kendi ölümüne atlayabilirsen, sırların sırrıyla bir olacaksın. Açılacaklar açılacak. Ve geri dönsen dahi, bundan sonra dağların, taşların kaldıramayacağı ve sadece insana teklif edilen o sırrın yüküyle yaşayacaksın. Anlıyor musun?
 • Artık yere inme vakit... Artık topraklanma vakti... Artık kıyafetine bürünme ve döndüğün aleme katılma vakti...
 • "O duvarı neden koyduk oraya, şimdi bildim... Tatlı suyla tuzlu suyu neden ayırdık, şimdi bildim... Neden var tüm dolambaçlı görünen yollar, şimdi bildim..." "Hayırlı olsun, aşikar kılınanlar..."
 • Kuran sayfalarındaki Hakikat' in sende, anlayışında, insanda dirildiğini unuttun. Hakiki mabedin ancak insanda kurulabileceğini, Allah' ın da o temiz ve saf ruha, yani ancak o gerçek mabede teşrif edeceğini unuttun. Kendine ihanet ettin.
 • "İçinde adalet,vicdan,sevgi ve şefkat uyanmamışsa,neye yarıyor ibadetin?"
 • Her şey tek bir Varlık'ın mertebeleri ve o mertebeler arasındaki ilişkilerden oluşuyorsa ve insanın gönlü bu alemde O'nu alabilecek biricik mekansa, o zaman vahiy nereden gelir, nereye gider?
 • Aradan günler geçti... O günler boyunca ellerine,bedenine, ağaçlara baktı, yeni doğmuş bir bebeğin hayretiyle... Nefes alıp vermek nasıl bir mucizeydi!
 • Bir andan, sonsuzluk içinde bir kıpırdanma oldu. Belirli bir noktaya doğru ağır ağır bir çekilme. Her yer karardı. Bir mekan hissi gelmişti üstüne. Mekan neydi ki? Mekan... Ağır ağır açtı gözkapaklarını. "Sen" dedi. "Evet, ben... Hoş geldin..."
 • 'İnsan, insan ' derler idi, insan nedir, şimdi bildin. 'Bir yük koyduk' derler idi. O yük nedir, şimdi gördün. Bir yük ki... Ancak ona delice aşık olanların taşıyabileceği... Bir rüya ki... Baştan sona kutsal... Bir Hakikat ki... Ne dile gelir ne de tarif edilebilir...
 • Kudret sınırsızlığa ulaştığında, 'gerçeklik zemini'de, 'referans noktası'da hayal olur. Bin yıllar geçti... Bundan çıkış var mı? Yüz bin yıllar geçti... Zaman sonsuzluğa ulaştığında, ebedi paradoksla uzlaşma yolunu da bulur. Nasıl? Milyon yıllar geçti... Zannediş... Ve her şey, sonsuz dansına devam etti. Zannediş...

Sezginin Sonsuzluğu İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Asi Peygamberler ve Sezginin Sonsuzluğu birbirinin devamı iki kitap.Dinleri tasavvuf yaklaşımıyla ele alıyor. Peygamberlerin hayatları ve dinler sorgulanıyor.Bazı sarsıcı bilgilerle karşılaşıyorsunuz. Farklı bir bakış açısı isteyen herkese tavsiye ederim (Selda Özçırpıcı)

Esas mesele farkında olmak ve sorgulamak. Aksi takdirde derin bir uyku ve bir başka akıl tarafından yönetilmek, sömürülmek, güdülmek vb. durumlar bizim kaderimiz olur. "Biz insanların kaderlerini onların çabalarına bağlı kıldık." ayeti bize bu konuda ışık tutuyor. Gelelim bakireliğin tanımına; sizce bakirelik nedir? “Bakirelik kavramı başta saflık, masumiyet ve arınmışlığı ifade ediyor bana göre...” Nefis, öfke, şehvet, yalan, kibir, dünya ahiret hırsı gibi duygulardan arındığımız sürece bakirelik ile nitelendirilen safiyete yaklaşmış oluruz. "Biz Kuran’da hiçbir şeyi eksik bırakmadık" ayetinden de anlaşıldığı gibi esas kaynak Kur'an-ı Kerim'dir. Ayetler üzerinden dini sömürmek zordur. Hadis adı altında yapılacak kul uydurmaları için ise, hedef gökyüzüdür! Bu durumda kazananlar bellidir: “Firavun ruhlu yöneticiler, din tüccarları ve ruhban sınıfının bugünkü temsilcileri...” (Begüm Özlem Yaman)

" Söylediklerimi yapan mı daha yakındır bana, yoksa yolumda yürüyen mi?" Peygamberden gelen bu ani ve beklenmedik soru, izdeşlerini şaşırmıştı. İçlerinden biri, beklenen soruyu sordu: " Söylediklerin yürüdüğün yol değil mi?" Peygamber cevapladı. " Hayır..."  ile araladığınız her kapı, yazarın kendine has üslubuyla okuru hayretler içerisinde bırakan, derin tefekkürlere açılıyor. (Sinan B)

Sezginin Sonsuzluğu PDF indirme linki var mı?

Çağrı Dörter - Sezginin Sonsuzluğu kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Sezginin Sonsuzluğu PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Çağrı Dörter Kimdir?

Çağrı Dörter Kitapları - Eserleri

 • Asi Peygamberler
 • Bugünün Tasavvufu
 • Anka'nın Kanatları
 • Aşk ve Ejder
 • Sezginin Sonsuzluğu

Çağrı Dörter Alıntıları - Sözleri

 • "İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür... " (Platon) (Asi Peygamberler)
 • Sorular tüketilmek içindir... Ki, hakiki cevabın doğacağı sükünete ve boşluğa yer açılsın... Ancak ne gariptir ki soru sormadan da bu istasyona varılamaz... İşte bu, doğal ve gerçek sükünet halidir... En yüksek meditasyon, budur... Gerçek anlamıyla "ibadet"; insanı bu safiyete getirecek emeklerinin toplamıdır... Gerçek anlamıyla"dua"; her an senden açığa çıkan samimi eylemlerin kendisidir... Safiyet adına, kendini sana sunulanlardan mahrum bırakmandır; "oruç"... Sağlayabildiğin saflıkta ve temizlikte durabilmektir; "abdest"... Ve, an gelir de kabul edilirsen İçeri; Sahibi'ne vereceğin emanettir; "kurban"... Bu nihai ziyarettir; "Hac"... Tüm bunlardan sonra, O'nda yok olmakdır; "Miraç"... (Anka'nın Kanatları)
 • İş başkalarını veya başka görüşleri eleştirmeye gelince bülbül kesilirler. Ama konu kendi zanları, inançları, anlayışları olduğunda; tek bir adım dahi atacak cesareti bulamazlar. (Asi Peygamberler)
 • ... her kültürde geçerli olan tek ahlaksızlık vardır ki, o da kendi aklakını ötekine dayatma ahlaksızlığıdır... (Asi Peygamberler)
 • Bir bilgi, okuyanda bir arayışa yol açıyorsa, onun varoluşunu dönüştürebilecek bir etki yaratmış ve köprü olma vazifesini gerçekleştirmiş demektir. (Bugünün Tasavvufu)
 • Artık yere inme vakit... Artık topraklanma vakti... Artık kıyafetine bürünme ve döndüğün aleme katılma vakti... (Sezginin Sonsuzluğu)
 • Üstelik henüz kendi derdine derman bulamamışken, kime, hangi konuda yardım edebileceğini düşünüyorsun? Bu genellikle, öğrenmeye ve dönüşmeye karşı direnç gösteren zihnin bir oyunudur... Bir an evvel öğretmeye başlamak ki; öğrenme çabasından kaçabilsin... (Anka'nın Kanatları)
 • Ejder, yeni bir mücadele için bıçaklarını bilerken, ‘Hepsini yoldan çıkaracağım..’ diyordu Aşk’a.. ‘Yüreklerinden tutup yıldızlara fırlatacaklarımı değil..’ diye cevaplıyordu Aşk.. (Aşk ve Ejder)
 • Gri ki, kül rengi; yananlara mahsustur... Gri ki, bahşeder zamanı geldiğinde, varolan tüm renkleri, içinden tekrar doğabilene.... (Aşk ve Ejder)
 • Ejder kızmak ne demek sana; bilakis duacınım tüccar kafan durdukça; sende ölmem yaşarım daha büyük arzula; hedef cennet-i ala bereketim açılır; ben en büyük tüccarım göstersin kitapların, kurtuluşun yönünü sis çekerim gözüne, göremezsin önünü bir yanını yaparken, bir yanını bozarım ölü diri istemem, ara yerde tutarım keserim şu kafamı; bir huyun değişirse hükümdarlığım feda; böylesi erişirse arzuları, hırsları; ümit yapar satarım anlaşmayı imzalar; sen ölürken bozarım (Aşk ve Ejder)
 • Düşünce kalabalığı, oyalanacak aktiviteler ve gürültü onun emniyet sübabları olduğundan, yaşadığı dünyayı şekillendirirken her an bu üçünün var olabileceği ortamlar yaratma zorunluluğu hisseder... Gürültülü şehirlerden gürültü dolu tatil bölgelerine gitmesi, koşuşturma dolu bir çalışma sürecinden sonra aktivite dolu tatillere çıkması, onun boş zamanlarında "sessiz kalma korkusu"na karşı aldığı önlemlerdir... Çünkü tanımadığı ve bilmediği bir yabancıyla yalnız kalmaktan korkar insanoğlu... Özellikle de; "Kendi'siyle... Bu nedenle gürültü onun en derin bağımlılığı, en yoğun zikri, en büyük afyonudur... Bulamadığı anlamı ve doldu ramadığı boşluğu unutma yoludur... Ve her şeyi; ama her şeyi bu kaçış için kullanabilir... En değerli Hakikat sözlerini dahi... (Anka'nın Kanatları)
 • Hak dini bulmanın ilk şartı, insana din adı altında öğretilen ancak dinin özü ile bağlantısı olmayan ve bu nedenle de insanı sıkıntı için de yaşamaya mahkûm eden kalıplardan, ezberlerden, tabulardan, yalan korkulardan ve zanlardan kurtulmaktır. Gerçek anlamda "putların kırılması" budur. (Bugünün Tasavvufu)
 • varamazsın O'na, aldığın sınırlarla almaz seni yanına, üstündeki kılıfla ismi, cismi, resmi, yok; sahibidir hepsinin rengi olmadığı için; anası, tüm renklerin... kavuşmak mı istersin? dökülsün boyaların gün ki renksiz kalırsın; içeri alınırdı... (Aşk ve Ejder)
 • "Söyle; hangisi, tek başına hükümdar olduğu 'beden toprakları'nda kendi savaşını bitirebilmiştir?" (Anka'nın Kanatları)
 • Hayır gelmez insana 'içinden' gelecek olanı dışında aramaktan... (Aşk ve Ejder)
 • Günlük anlayışta dilediğini yapabilmek özgürlük gibi algılanırken hakiki özgürlüğün içindeki sıkıntıyı unutmak için koşturmaktan azade özgür olduğu ıskılanır . (Bugünün Tasavvufu)
 • "Bilgilenmiş ego, adam olamamış bir kral olma potansiyelini içinde taşır. Elinde her türlü zenginlik vardır ama tek yatırım yapmadığı şey o bilgiyi ve zenginliği kaldırabilecek, sindirebilecek ve hayata geçirebilecek anlayışla irfaniyettir." (Anka'nın Kanatları)
 • Sorgulamayanlar, yalanları din edinmeye mahkumken; sorgulayanların ilk kurtulacağı şey 'yalanlar' olur. (Asi Peygamberler)
 • Aradan günler geçti... O günler boyunca ellerine,bedenine, ağaçlara baktı, yeni doğmuş bir bebeğin hayretiyle... Nefes alıp vermek nasıl bir mucizeydi! (Sezginin Sonsuzluğu)
 • "İçinde adalet,vicdan,sevgi ve şefkat uyanmamışsa,neye yarıyor ibadetin?" (Sezginin Sonsuzluğu)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle