Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır? 2021 Başvuru Formu ve Dilekçesi

Bankalara borcu olan esnaf emekli ve tüm vatandaşlarımız Kredi sicil affı yasasının yürürlüğe girmesini bekliyor. Bankalara sicil affı için başvuruları yasanın meclisten geçmesinin hemen ardından yapılabilecek. Peki milyonlarca borçluyu ilgilendiren kredi sicil affından yararlanmak Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır, için başvuru şartları neler? Kara listeden çıkmak için nereye başvurmak gerekiyor, Daha önce borçlu olanlar sicil affından nasıl yararlanacaklar, Bankalara başvuru yapmak gerekiyor mu, Borçlulara yeniden kredi verilecek mi? İşte sicil affı ile ilgili en çok merak edilen soruların cevabı

EKONOMİ
PAYLAŞ:

Ekonomik Tedbirler Kapsamında Torba Teklifte Sicil Affı Geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketinde yer alan ve yasal düzenleme gerektiren tüm tedbirler içinde Meclis Genel Kurul gündeminde bulunan torba yasa teklifiyle hayata geçirilecek.

Korona Virüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirlere sicil affı yasası da eklendi. Meclisten geçmesi beklenen torba teklifte karşılıksız çek ve sicil affı meclis gündemindeki torba yasa ile hayata geçirilecek. Torba yasaya sicil ve çek affı da eklenecek. 25 Mart tarihinden önceki karşılıksız çeklerin affı da torba yasa ile meclisten geçmesi bekleniyor.

TBMM’ den geçecek ekonomik önlemler paketine karşılıksız çek ve sicil affı da eklenecek. Karşılıksız çek bedelinin onda biri peşin kalan kısmı 12 taksitte ödenecek.

Kredi Sicil Affı ve Başvuru Yöntemi

Kara listede olan ve bu nedenle bankalardan kredi ve kredi kartı alamayan milyonlarca kişiye sicil affı yasası çözüm getirecek. Hükumet sicili bozuk olanların bankalardan daha kolay finansman sağlayabilmesi için sicil affı yasasını getirdi. Finansman kuruluşlarındaki çeşitli borç bakiyelerini kapatmakta zorlanan, aylık taksit ödemelerini zamanında yapmayan ve bu nedenle kredi notu düşük olan ve bankaların kara listesinde bulunan özel ve tüzel kişilerin zaman kaybetmeden bankalara başvuruda bulunması gerekiyor. Kredi sicil affı yasası yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde bankalara başvuran özel ve tüzel kişilere bu sayede beyaz bir sayfa açılacak. Peki bankalara niçin başvuru yapılıyor? Tabi ki geçmiş borçların tamamının kapatılması ve borç yapılandırma yapmak için başvuru yapılacak.

Kimler Sicil Affına Başvurabilecek?

Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren yasa tasarısı TBMM’ den geçmesi bekleniyor. Torba yasa ile birlikte meclisten geçmesi beklenen sicil affı yasası Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdiği andan itibaren başvuruları başlatılacak. Başvuru için herkes yasanın yürürlüğe girmesini bekliyor. Kara listede yer alan ve kredi notu düşen bankaların esnaf kredilerinden yararlanamayan binlerce esnaf sicil affı yasalaştığında bankalara başvuru yapabilecek.

Bankalara geçmiş borçlarını ödemek ve peşin olarak kapatmak için yapılan başvurular sayesinde kara listede adı bulunan kişilerin borç ödeme gayreti içinde olmasından dolayı kredi notları yükseltilerek kara listeden çıkması sağlanacak ve kara listeden çıkarak sicilleri temizlenecek. Ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan herkes kobi, işletme, tüccar, esnaflar ve özel kişiler karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin kayıtları için sicil affından yararlanabilecek.

Sicil affı başvuruları bankalara borçlu olan ve bu nedenle bankaların kara listesinde adı bulunan milyonlarca borçlunun umudu olmuş, yasa yürürlüğe girdiğinde artık kötü sicile sahip olanlar için yasa finansman sorunlarına çözüm getirecek olması beklentileri artırmıştı.

Geçmişte bankalar ile yaşanan sıkıntılar nedeniyle kredi alamayan KOBİ ve özel kişiler yasanın onaylandığı ve düzenlemenin hayata girmesi ile bankalardan daha kolay kredi alabilecek.

Sicil Affından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Sicil affından yararlanmanın şartları ise oldukça basit. Borçlular mutlaka yasa yürürlüğe girdiği tarihten (altı) 6 ay içinde borçlarının tamamını ödemesi şartıyla aftan yararlanmış olacak. Borcun tamamını peşin olarak ödeyen kişiler haricinde borç bakiyesini toplamını kapatmak için ödeme gücü olmayan özel kişi ve kobiler yine altı ay içinde bankalara başvuru yaparak borçlarının yapılandırılmasının talebinde bulunarak borcu 6 ay içinde faizi ile birlikte kapatarak aftan yararlanabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara borç ödeme gayretinde bulunan borçluların banka nezdinde bu gayretleri sebebiyle isimleri kara listeden çıkarılacak. Yani borcunu ödemek için bankalara başvuru yapan kişilerin borçlarını kapatma başvurusunda bulundukları için kredi notları yükseltilecek. Bilindiği gibi kişilerin kredi notlarına dair bilgiler KKB de yani Türkiye Bankalar Birliği risk merkezinde kayıtları tutuluyor. Bankalar KKB kayıtlarını dikkate alamayabileceği de konuşuluyor. Bu durumda bankalar kendi kayıtlarını dikkate alacak ve bankalar mecburi olarak kredi notlarını yükseltmek zorunda kalmayacak yani bankaları zorunlu olarak kişilerin kredi notları bakmak için KKB kayıtlarını dikkate almayacakları yasa ile zorunlu hale getirilmedi. Bankalara borçlarını kapatarak 6 ay için kara listeden çıkmayan kişiler ise bu durumda bankalara durumlarını kontrol ettirmeleri başvuru yapmaları gerekiyor. Geçmişteki tüm borç bakiyesi peşin olarak tamamen ödeyenler veya faizi ile birlikte 6 ay süreli yeniden yapılandıranlar kredi sicil affı sayesinde kara listeden çıkacak.

Kredi Sicil Affı Yasası Neler Getiriyor?

Bankalardan kredi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen ve günlerini aksatan kişilerin borç tahsilleri eğer 3 ay içinde ödenmediği tespit edilirse bankalar borcun tahsili için gerekli resmi işlemleri başlatabiliyor. 3 ay içinde yani 90 gün boyunca borç ödemediğiniz tespit edildiğinde banka borcun tahsili için yasal takip işlemi başlatarak banka avukatına gönderilerek işlemler başlatılıyor. Yani kişiler yasal takibe düştüğü andan itibaren isimleri kara listeye alınıyor. Kara listeye giren kişiler bankalardan 5 yıl boyunca tüm bankacılık hizmetlerinden mahrum kalıyor Ne bir kredi başvurusu kabul ediliyor ne de kredi kartı başvuruları onaylanıyor. Başvuruları 5 yıl içinde hiçbir şekilde kabul edilmeyen milyonlarca borçlu için yasa büyük bir umut oldu. Yasadan yararlanmak için şartları yerine getiren özel ve tüzel kişiler af sayesinde 5 yıl bekleme süresinden muaf oluyor ve istediği zaman bankalardan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı açtırabiliyor tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için önü açılıyor.

Kara listeden çıkanlar bu süre içinde kredi kullanarak bankalara borçlarını zamanında ve düzenli olarak ödeme yaptıklarında kredi notları yükseltilerek bankalara kredi için başvuru yaparak kolaylıkla kredi alabilecek.

Bankalara Kredi Affı Başvurusu yaparak yasa ile kara listeden çıkan özel kişi ve tüzel kişilerin kredi notlarının yükseltilmesi ve 5 yıl bekleme süresinden muaf olması ile bu yıl verilecek devlet destekli kredi ve farklı kredi kampanyalarından yararlanabilmeleri kolaylaştırıldı. İsteyen herkes bu yıldan itibaren bankalardan istediği kredi için başvuru yapabilecek.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak?

 • Kredi sicil affından 6 ay içerisinde tüm borcunu kapatanlar,
 • 6 Ay içerisinde borçlarının tümünü ödemek için yapılandırma kredisi kullanan müşteriler,
 • Banka tarafından kara listeye düşmelerine sebep olan borçları yapılandırılanlar,
 • Borcunu ödemiş olmasına rağmen 5 senelik süre nedeniyle halen kara listede olanlar faydalanacak.

Sicil Affı İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Henüz bankalara yapılacak başvuru ile ilgili bir mevzuat yayınlanmadı ancak, kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte tüm bankaların kanun gereğince işlem yapmaları gerekiyor. Yani vatandaşlar kanun hükümlerini ileri sürerek, bankalara yeniden yapılandırma ve borç kapatma başvurusu yapabilecekleri gibi, kredi sicil affı ile ilgili sicil temizleme ve kara listeden çıkma taleplerinde bulunabilirler.

Geçtiğimiz yıllarda kredi kartlarının borçlarının 72 aya vadelendirilmesi için mevzuat Resmi Gazete’ de yayımlandı. 

Sicil affının söz konusu olmadığı durumlarda ise kara listeden çıkmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Sicilin temizlenmesi için borçlarınızı en kısa sürede ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bankalardan borç yapılandırması yaparak da kara listeden çıkmanız mümkün olmaktadır. Ancak tamamen sicilinizin temizlenmesi 5 yıl sürecektir.

YORUMLAR

 • Bir an önce çıksın artık şu sicil affi

  İşimin beklendiği gibi hareket etmediğini fark ettiğimde Böbreğimi sattım. Çok para kazandım, bir ev alabildim, yeni bir iş kurdum, yeni bir araba satın aldım ve şimdi sağlık problemim yok. Bazılarına özgürce yardım edebilir ya da para kazanabilirsiniz.

  • abrahim bana ulaşabilirmisin

  • Bana yardımcı olurmusunuz abrahim bey

  keşke çıksa çok ihtiyacım var

Yorum Ekle