Mardin spor branşları ve Ligler

Mardin'de düzenlenen spor müsabakaları gençlerin ilgisini çekmekte ve onları spora teşvik etmektedir

  • 09.07.2024 11:28
Mardin spor branşları ve Ligler

Basketbol
Basketbol branşında ilimizi temsil eden bayanlar kategorisinde 1. Lig'de bir takım bulunmaktadır.
Basketbolda toplam 1.257 lisanslı sporcu mevcuttur. Ayrıca ilimizde iki engelli basketbol takımı da
2. ve 3. Lig'de mücadele etmektedirler.

Futbol
Mardin’de 44 kulüp, amatör liglerdeki müsabaklarda yarışmaktadır. Bunlardan sadece Mardin Büyükşehir Başakspor, Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) yer almaktadır. Bu kulüplerde 7.604 lisanslı sporcu bulunmaktadır.
Voleybol
Voleybolda bayan ve erkeklerde 1. Lig'de birer kulüp; 2. Lig'de bayanlarda 3 kulüp, erkeklerde ise 13 kulüp bulunmaktadır. Bu takımlarda 5.635 lisanslı sporcu bulunmaktadır.
Hentbol
Hentbolda 1. Lig'de bayanlarda Mardin iki takım ile temsil edilmektedir. Bu spor dalında 1.670 lisanslı sporcu bulunmaktadır.

Atletizm
Atletizmde Mardin, 2. Lig'de iki takım ile temsil edilmektedir. Bu spor dalında 5.849 lisanslı sporcu kayıtlıdır.

At Koşuculuğu
Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, geleneksel ata sporlarını da bünyesinde barındıran ilimizde; atçılık, at koşusunun da ayrı bir önemi vardır. Bu gelenek halen Mardin, Kızıltepe, Yeşilli ve Savur'da; çevre illerden gelen katılımcılararla yapılan yarışmalar sayesinde devam ediyor.

Otomobil Rallisi
İlki 2007 yılında gerçekleştirilen otomobil rallisi bölgede büyük yankı uyandırdı. Bu faaliyet ilimize artı değer katmış ve ilimizin tanıtımında önemli bir yer tutmuştur.
Satranç
Satranç, son dönemde okullarda yaygınlaşan bir spor dalıdır. İlimiz birkaç kez Türkiye derecesi kazanmıştır. Güneydoğu Anadolu’nun tarihi bir merkezi olan Mardin’de “Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'nın” 10 ülkenin katılımı ile yapılmış olması da bu spora karşı ilgiyi daha artırmıştır.
Bisiklet
Şehrimizde bisiklet sporu dalında 83 lisanslı sporcu bulunmaktadır.“Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turnuvası, Uluslararası Mezopotamya Bisiklet Turnuvası ve Uluslararası Dağ Bisiklet Kupası” gibi büyük etkinliklere şehrimiz ev sahipliği
yapmıştır.
Masa Tenisi
Masa tenisinde güzel başarılar elde edilmiştir. İlimizi masa tenisinde bayanlarda 1. Lig'de bir takım ve 2. Lig'de erkeklerde birer takım temsil etmektedir. Masa tenisi sporunda 1257 lisanslı sporcu kayıtlıdır. Mardin, bu spor dalında Milli Takım’a 5 sporcu kazandırmıştır.

Editör: Neslihan Özkan

Yorum Yaz