Tarih Tenkidinin Unsurları - Leon Halkin Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Tarih Tenkidinin Unsurları kimin eseri? Tarih Tenkidinin Unsurları kitabının yazarı kimdir? Tarih Tenkidinin Unsurları konusu ve anafikri nedir? Tarih Tenkidinin Unsurları kitabı ne anlatıyor? Tarih Tenkidinin Unsurları PDF indirme linki var mı? Tarih Tenkidinin Unsurları kitabının yazarı Leon Halkin kimdir? İşte Tarih Tenkidinin Unsurları kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Leon Halkin

Çevirmen: Bahaeddin Yediyıldız

Yayın Evi: Türk Tarih Kurumu Yayınları

İSBN: 9799751601529

Sayfa Sayısı: 156

Tarih Tenkidinin Unsurları Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Tarihi yaşanan gerçeklik olarak anladığımız zaman köklü ve zengin bir tarihe mensup olduğumuz konusunda hiç kimsenin şüphesi yoktur. Ancak tarihi yaşanan gerçekliğin ilmî tetkiki sonucunda elde edilen bilgi olarak anladığımızda, son yüzyıl içinde gösterilen büyük gayretlere ve ortaya konulan sayısız eserlere rağmen yaşadığımız tarih ölçüsünde tarih yazdığımızı söylememiz herhalde pek mümkün olmayacaktır. Olamaz, çünkü, nihaî hedef olan büyük sentez eserlerinin yazılmasını bir tarafa bırakalım, henüz tarihimizin kaynaklarının en azından yazma kitapların ve arşiv vesikalarının- tesbit ve tasnif işlemlerinin bile henüz tamamlanamadığı herkes tarafından bilinmektedir. Öyleyse, Türk tarihçisinin karşısında son derece önemli güçlükler var demektir.

Tarih Tenkidinin Unsurları Alıntıları - Sözleri

 • Medenileşmiş dönemlerde, tarih yazılmaktadır, barbar zamanlarda ise yapılmaktadır.
 • Fikirlere sahip olan her tarihçi, bilmeksizin tarih felsefesi yapar. Geçmişi açıklama veya tahlil ederek sergileme tehlikesine atıldığı andan itibaren, tarih felsefesi yapmamayı başarabilen hiçbir tarihçi yoktur.
 • Tarih o kadar engindir ki,onu incelemek isteyen kişi kendisini, ona kenarından köşesinden yaklaşmak ve onu parça parça tetkik etmek mecburiyetinde hissetmektedir.
 • Her insanın tercihleri vardır. ister onları takip etsin, ister onlarla savaşsın Tarihçi hissiz kalamaz.
 • Tarihçi, hadiselerden sonra gelen bir peygamberdir.
 • Tarih sanatı, vesikaları ihtiva ettiği her şeyi,onlardan çekip çıkarmaktan ibarettir.

Tarih Tenkidinin Unsurları İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Kitabı okurken o fransız havasını hissetmemek mümkün değil,Tarih tenkidinin nasıl olması gerektiğini,tarihin yararı ve gerekliliğinde bahsederek,bir tarih araştırmasının nasıl yapılması,çözümlenmesi,eleştirilmesi ve yazılması gerektiğini açıklayan bir eser, ancak kitap bana akademik kitaptan çok daha edebi üsluplu geldi.Filoloji,beşeri coğrafya ve biyografinin nasıl olmasını da değinen yazar, ikinci kısımda büyük tarihçilere ve onların tarih görüşlerine ve yazılarına değiniyor.Üçüncü Kısımda ise tarih hakkında evrensel metinler geçiyor.Özellik fransız tarihçiler üzerinde durması, kendisininde yazdığı gibi objektif yazmanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor.Akademik ilgi alanı dahilinde okunması gerektiğini düşünüyorum.İlk okuyuşta idrak etmesi zor olabilir,tekrardan da okumayı düşünüyorum. (BERK ÜNAL)

En az iki kez okunması gereken bir kitap olduğunu söylemelim. Fransızcadan çeviri olduğu için değil. Yani sırf çeviri olduğu için değil, başka başka açılardan tarih tenkidi öğrettiği için söylüyorum. (Gamze Toker)

Tarih Tenkidinin Unsurları PDF indirme linki var mı?

Leon Halkin - Tarih Tenkidinin Unsurları kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Tarih Tenkidinin Unsurları PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Leon Halkin Kimdir?

Leon Halkin Kitapları - Eserleri

 • Tarih Tenkidinin Unsurları

Leon Halkin Alıntıları - Sözleri

 • Her insanın tercihleri vardır. ister onları takip etsin, ister onlarla savaşsın Tarihçi hissiz kalamaz. (Tarih Tenkidinin Unsurları)
 • Tarih o kadar engindir ki,onu incelemek isteyen kişi kendisini, ona kenarından köşesinden yaklaşmak ve onu parça parça tetkik etmek mecburiyetinde hissetmektedir. (Tarih Tenkidinin Unsurları)
 • Tarih sanatı, vesikaları ihtiva ettiği her şeyi,onlardan çekip çıkarmaktan ibarettir. (Tarih Tenkidinin Unsurları)
 • Medenileşmiş dönemlerde, tarih yazılmaktadır, barbar zamanlarda ise yapılmaktadır. (Tarih Tenkidinin Unsurları)
 • Tarihçi, hadiselerden sonra gelen bir peygamberdir. (Tarih Tenkidinin Unsurları)
 • Fikirlere sahip olan her tarihçi, bilmeksizin tarih felsefesi yapar. Geçmişi açıklama veya tahlil ederek sergileme tehlikesine atıldığı andan itibaren, tarih felsefesi yapmamayı başarabilen hiçbir tarihçi yoktur. (Tarih Tenkidinin Unsurları)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle