Tupac Shakur kimdir? Tupac Shakur kitapları ve sözleri

Yazar,şair,rapper,senarist,prodüktör,,aktör Tupac Shakur hayatı araştırılıyor. Peki Tupac Shakur kimdir? Tupac Shakur aslen nerelidir? Tupac Shakur ne zaman, nerede doğdu? Tupac Shakur hayatta mı? İşte Tupac Shakur hayatı... Tupac Shakur yaşıyor mu? Tupac Shakur ne zaman, nerede öldü?

BİYOGRAFİ
Yazar,şair,rapper,senarist,prodüktör,,aktör Tupac Shakur edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Tupac Shakur hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Tupac Shakur hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Tupac Shakur hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi: 16 Haziran 1971

Doğum Yeri: Doğu Harlem , New York

Ölüm Tarihi: 13 Eylül 1996

Ölüm Yeri: Las Vegas , Nevada

Tupac Shakur kimdir?

Tupac sürekli okuyan bir kişiydi. William Shakespeare, Niccolò Machiavelli, Donald Goines, Sun Tzu, Kurt Vonnegut, Mikhail Bakunin,Maya Angelou, Alice Walker ve Khalil Gibran gibi çeşitli yazarlardan ilhamlar almış ve etkilenmişti. Tupac hiçbir zaman kendini hangi dine ait olarak gördüğünü belirtmedi ama 'Only God Can Judge Me' (Beni sadece Tanrı yargılar) gibi şarkılarındaki sözlerinden ve The Rose That Grev from Concrete gibi şiirlerinden anlaşıldığı kadarıyla tanrıya inanıyordu. Birçok analizci bu yüzden onu Deist olarak tanımlar. Karma yasasına inanırdı fakat yalın olarak ölümden sonra yaşama ve örgütlü dinlere inanmazdı.

7 Eylül 1996 tarihinde Tupac, Suge Knight ve Death Row Records grubu Las Vegas'ta bulunan MGM Grand Oteli'nde Mike Tyson -Bruce Seldon boks maçını izlemeye gittiler. Maçtan sonra grup, otelin lobisinde Crips çetesinden Orlando Anderson'u gördü. Çıkan kavgada Death Row grubu Orlando Anderson'u feci şekilde dövdü. Olaydan sonra Tupac ve Suge Knight eğlenmek için Club 662 isimlikulübe gitmek üzere hazırlandılar. Tupac, Suge Knight'ın sürdüğü BMW 750iL araçta ön koltukta oturuyordu ve arkalarında da arkadaşlarından ve korumalarından oluşan uzun bir konvoy vardı.

Vurulmasından 20 dakika önce araç kırmızı ışıkta dururken, fotoğrafçının biri Tupac'ın ünlü son fotoğrafını çekmiştir. Saat 23:15'te Suge Knight'ın aracı kırmızı ışıklarda dururken aracın sağından yaklaşan beyaz bir Cadillac, Suge ve Tupac'ın yanında durdu ve arka koltukta oturan kimliği belirsiz biri tarafından mermi yağmuruna tutuldu. Tupac'a 4 adet mermi isabet etti. Mermilerin biri sağ akciğerine isabet etti. Suge Knight ise sadece başına aldığı sıyrıkla kurtuldu. Tupac derhal hastaneye kaldırıldı. Birçok ameliyata alındı. İç kanamayı durdurabilmek için doktorlar son çare olarak sağ akciğerini aldılar. Tupac'ın durumu kritikliğini sürdürdü ve yaşam destek ünitesine bağlandı.

6 gün süren mücadeleden sonra Tupac'ın vücudu pes etti ve 13 Eylül 1996 tarihinde saat 16:03'de hayata veda etti. Resmi ölüm sebebi olarak birden fazla kurşun yarasına bağlı solunum ve kalp yetmezliği açıklandı. Tupac'ın vücudu yakılarak küllerinin bir kısmı annesi tarafından Los Angeles'ın üzerine serpiştirildi, bir kısmı da grubu Outlawz'un üyeleri tarafından uyuşturucuya karıştırılarak çekildi.

Ölümünün sonrasında hakkında yüzlerce spekülasyon yapıldı. Hayranlarının çoğu onun ölmediğine inanmaktadır. Hakkında 7 Gün Teorisi (7 Day Theory) ortaya atıldı. Tabi bu efsaneyi çürütecek tezler de ileri sürüldü. "Öldü" denildikten sonra da albümleri çıkmaya devam etti. Bu albümlerden ölümünden sonra yayınlanan I ain't mad at cha'nin klibinde bir vurulma sahnesi vardır ve Tupac'ın gerçek yaşamındaki vurulma sahnesi ile bire bir aynıdır. Ayrıca Tupac, ölümünden bir kaç ay önce Rap müziği bırakıp Gangsterlik yapmak istediğini dile getirmiştir. Ölümü konusunda hala delil yetersizliği ve şüpheler vardır. Bu kadar sene geçmesine rağmen suçlu veya suçlular bulunamamıştır.

Onursal Başarıları ve Efsanesi[değiştir]

1995'te çıkan Me Against The World Tupac'ı, şarkıcı hapisteyken albümü 1 numaraya çıkan ilk şarkıcı yaptı.

1996'da Tupac bir yılda iki 1 numara albüm çıkaran ilk rapçi oldu. All Eyez On Me ve The Don Killuminati: The 7 Day Theory

80 Milyona yakın albüm satışıyla Tupac tüm zamanların en fazla albüm satan rapçısıdır.

2002 yılında Hip-Hop Onur Listesine alındı.

MTV'nin 2003 yılında yaptığı bir yarışmada Tupac izleyiciler tarafından en iyi rapçı seçildi.

2004 yılında Vibe dergisindeki ankette Tupac, ankete katılanlar tarafından tüm zamanların en büyük rapçısı seçildi.

2005 yılında Rolling Stone dergisi 'Tüm zamanların ölümsüz 100 sanatçısı' sıralamasında 6. sırada gösterildi.

2010 yılında Tupac'ın Dear Mama şarkısı ABD Ulusal Kayıt Sicil Dairesi tarafından 25 şarkılık listeye alındı. Şarkı Tupac'ın kendi annesi ve diğer uyuşturucu, açlık ve ırkçılık gibi sorunlardan ailevi problemler yaşayan tüm annelere gösterilen bir saygı unsuru sayıldı. Tupac bu listeye giren 3. rapçı oldu. (Diğerleri: Grandmaster Flash ve Public Enemy)

Papalık tarafından

Tupac Shakur Kitapları - Eserleri

 • Betonda Yeşeren Gül

Tupac Shakur Alıntıları - Sözleri

 • Today is filled with anger Fueled with hidden hate (Betonda Yeşeren Gül)
 • I only follow my voice inside if it guides me wrong and I don't win I'll learn from mistakes and try 2 achive again. (Betonda Yeşeren Gül)
 • "İhtiyar bir ruh taşıyan bu genç kalp bulabilir mi aradığı huzuru? Peki dibine kadar nasıl yaşarım yalnızlığı İki kişi birden varken içimde?" (Betonda Yeşeren Gül)
 • Bence okullarda uyuşturucu dersi olmalı,ırkçılık hakkında ders olmalı,polis vehşeti hakkında ders olmalı,neden insanların aç kaldığı hakkında ders olmalı ama yok onun yerine beden eğitimi var.Hadi voleybol oynamayı öğrenelim. (Betonda Yeşeren Gül)
 • A part of me a part of you and a part of this love we share (Betonda Yeşeren Gül)
 • Toplum dediğimiz şey, kendini, kendi içinde boğan bir mekanizmadır. (Betonda Yeşeren Gül)
 • But mock my words when I say my heart will not exist unless my destiny comes through and puts an end 2 all of this (Betonda Yeşeren Gül)
 • Savaşlar için paraları var, ama fakirleri doyuramıyorlar..! (Betonda Yeşeren Gül)
 • I will never find the answer 2 what it is that i search 4 (Betonda Yeşeren Gül)
 • "Zayıflık gücün üstesinden gelir Acı da zevkin Gece aydınlığın üstesinden gelir ama aşk... hep aynı kalır" (Betonda Yeşeren Gül)
 • Asla anlayamadılar senin aslında ne istediğini dalga geçmeyi tercih ettiler zayıf düştüğünde zevkle izlediler (Betonda Yeşeren Gül)
 • when all I saw was sadness and i needed answers no one heard me except .... GOD (Betonda Yeşeren Gül)
 • "Beni dost olarak kaybetmen, düşman olarak kazandığın anlamına gelmez. Seni her zaman ziyafette görmek isterim ama benim masamda değil." (Betonda Yeşeren Gül)
 • Amaçları uğruna savaşırken çuvallarsam eğer Tökezlersem, düşersem, kaybedersem ruhumu Tanıdığım kim varsa hepsi şahittir Bir hayat ancak bu kadar berbat olabilir Ne Babam vardı, ne param, ne şansım, ne de yol gösteren Hiçbir şeyim yoktu yüreğimin sesinden başka O da yanıltırsa beni, eğer yenilirsem Ders alırım hatalarımdan, başlarım yeniden (Betonda Yeşeren Gül)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle