matesis
helpyetim

Mardin, Küllerinden Yeniden Doğuyor!

Anadolu ve Mezopotomya uygarlıklarının buluşma noktasında yer alan Mardin, ilk bakıldığında kayalık tepe üstüne kurulmuş bir şehir görüntüsü veriyor. Tarihi ve kültürel zenginliğiyle tanınan Mardin, son yıllarda yatırımcıların da yeni gözdesi. Mardin'i eski otantik haline kavuşturmak için çalışmalar sürerken GAP'ın bitmesiyle bölge uçuşa geçecek.
  • 18.05.2021 16:18
Mardin, Küllerinden Yeniden Doğuyor!

Taş o kadar önemli bir yer tutuyor ki bu şehirde taş adeta dile geliyor. Ancak kayalıklar Mardin'in görünen yüzü sadece. Kayalıkların ardında keşfedilmeyi bekleyen saklı cennetler var.

Binlerce yıllık geçmişe sahip eski Mardin'i o eski otantik görünümüne kavuşturmak için şehirde hummalı bir çalışma yürütülüyor . Türkiye'nin en kapsamlı bu tarihi dönüşüm projesi amaçlanan, daha önce UNESCO Dünya Mirası ''geçici listesine'' alınan Mardin'i asıl listeye sokabilmek.

MARDİN TARİHİ GÖRÜNTÜSÜNE KAVUŞACAK 

Projenin altyapı kısmı neredeyse bitmiş. Üstyapısı da bitmek üzere. Şehrin içindeki 900 betonerme binanın tamamen yıkılması planlanıyor. Şu ana kadar yarısından çoğu yıkılmış durumda. 2014 yılında Mardin tam anlamıyla eski haline kavuşacak.

ARSA FİYATLARI NEW YORK'TAN PAHALI

Mardin'in dikkat çeken bir diğer yönü de arsa ve daire fiyatları. Şehirdeki arsalar New York'tan bile pahalı. Arsaların bir dönümü 1 milyon lira. Tarihi evlerin fiyatları geçmişte 50 bin, 100 binken şimdi 1 milyon, 1.5 milyon lira civarında.

GAP BİTİNCE SENEDE 3 ÜRÜN ALINACAK

Bölgeye can verecek GAP projesi Mardin'de neleri değiştirecek?

GAP projesiyle Atatürk Barajından gelen suyun Mezopotamya Ovası suya kavuşacak ve burada vatandaşları senede 3 ürün alacak. Bölge tahıl olarak çok zenginleşecek.

ORTADOĞU'NUN LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK

Tarıma paralel olarak şehirde sanayide gelişecek. Şu an 180 sanayicinin yatırım için bekliyor.

Mardin'de genelde gıdaya dayalı sanayi var. Ancak petrol, plastik ve tekstil sanayii de bölgenin öne çıkan sektörleri.

İNSANLIK BURADAN DÜNYAYA YAYILDI

Mardin'in de ayrıca 50 bin yıl öncesine ait taşlar ortaya çıkarılmış. Kur'an-ı Kerim'de Hz. Nuh'un (A.S) gemisinin Cudi Dağı'nda olduğu yazılı. Cudi Dağı Mardin'e 150 kilometre uzaklıkta. Vali Ayvaz, insanlığın bir çeşit buradan dünyaya yayılmış olduğu görüşünde. Kadim tarihten beri 30 medeniyete ev sahipli yapmış Mardin'de ilk insanlığa ait araç gereç, savaş aletleri de bulunuyor. Bunlar müzelerde sergileniyor.

SAKLI CENNET: BEYAZSU

Mardin, tarih ve kültürel yapısının yanında tamamen doğal saklı cennetleri de içinde barındırıyor.

Bunlardan biri de Mardin'in Nusaybin ile Midyat ilçeleri arasında yer alan "Beyazsu" adı verilen yer altı kaynağı. İnsanların mesire alanında serinleme imkanı bulduğu Beyazsu, öte yandan Mardin'in can damarı gibi. Başta Midyat olmak üzere Nusaybin, Kızıltepe ve Mardin merkezinin su ihtiyacını karşılıyor. 

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz