Van’da yağan kar sevinçle karşılandı

Van’da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı gecenin ilerleyen saatlerinde etkisini arttırdı. Uzun süreden sonra yağan kar, sevinçle karşılandı.

GÜNCEL

Dünya genelinde etkili olan iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan kuraklık, doğu ve güneydoğuda ciddi anlamda kendini gösterdi.

Kuraklığa bağlı olarak Türkiye genelinde baraj ve göletlerde son yılların en düşük seviyesi görülürken, Van Gölü’nde de yaklaşık 2-3 kilometrelik bir çekilme görüldü.

Bütün bu olumsuzluklardan sonra yağan kar yağışı herkeste heyecana neden oldu. Çocuklar gece saatlerine rağmen kartopu oynayarak, karın keyfini çıkardı.

Meteoroloji 14’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bölge genelinde beklenen kar yağışının, Hakkâri ve Bitlis il geneli, Van ve Muş'un güney ilçelerinde yoğun kar (20-45 cm.) şeklinde olacağı, 21.12.2021 günü gece saatlerine kadar etkili olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, buzlanma ve don olayına bağlı olarak ulaşımda aksamalar vb.) yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği belirtildi.

Buzlanma ve don uyarısının yapıldığı açıklamada, Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ve eğimi fazla dik yamaçlarda çiğ riski bulunduğundan ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği bildirildi.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle