matesis
dedas

Mardinli Eski Bakan Ankara'da toprağa verildi

15 ve 16. Dönem Mardin Milletvekili ve eski Ulaştırma Bakanı İbrahim Aysoy Ankara'da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.
  • 15.05.2024 15:22
Mardinli Eski Bakan Ankara'da toprağa verildi

15 ve 16. Dönem Mardin Milletvekili ve eski Ulaştırma Bakanı ve MAREV Kurucu Başkanı İbrahim Aysoy, bir süredir tedavi gördüğü rahatsızlığına bağlı olarak hayatını kaybetti. Bir süre Ulaştırma Bakanlığı görevini de yapan 93 yaşındaki Aysoy için Karşıyaka Camii Ve Külliyesi’nde ikindi namazına müteakip cenaze namazı kılındı.

Aysoy'un cenazesine yakınları, akrabaları, sevenleri, dostları ve Mardinli siyasetciler katılarak Aysoy Ailesini yalnız bırakmadı.

Cenaze törenine İçişleri eski bakanı Muammer Güler, Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, 22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, MKYK üyesi Orhan Miroğlu, Mardin Milletvekili Muhammet Adak, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili ve Alparslan Türkeş’in kızı Ayyüce Türkeş ve İş insanları Zeynel Abidin Eldem, Onur Yumuşak, Haluk Eldem, Metin Cizreli, Şakir Nuhoğlu, Murat Bölünmez, Ümit Bölünmez ve Mithat Yenigün, STK Temsilcileri, siyasetciler ile ailesi katıldı.

Eski Bakan Aysoy'un cenazesi Karşıyaka Asri Mezarlığında toprağa verildi.

İbrahim Aysoy Kimdir?

İbrahim Aysoy, 1931 yılında Mardin’de doğdu. Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı ve CHP Gençlik Kolları Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1965 -1969 yılları arasında CHP ‘den Mardin Milletvekili,1973-1977 yılları arasında yine Mardin Milletvekili ve bağımsız olarak iki dönem TBMM Mardin’i temsil etti.

1977 yılında Ulaştırma Bakanı olarak da dürüst ve başarılı bir şekilde hizmet verdi.

1991 yılından vefat ettiği zamana kadar Marev Vakfı Ankara Şubesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Hizmet verdi.

İbrahim Aysoy 1965'ten bu yana Ankara ‘da ikamet ediyordu.

Hayatının büyük bir kısmını Mardin’e hizmet ve yüksek öğretim konulardaki derneklerde, çeşitli kurum ve kuruluşlara maddi ve manevi acıdan yardım etti.

1994 ‘te geçirdiği bir trafik kazasından dolayı iş hayatını bırakan Aysoy, tüm çalışmalarını Marev Vakfı içinde sürdürüyordu. Necla Hanımla evlidir.

 

Yorum Yaz