matesis
dedas

Mardinli eski bakan hayatını kaybetti!

Mardinli eski bakan İbrahim Aysoy, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
  • 13.05.2024 21:42
Mardinli eski bakan hayatını kaybetti!

Mardinli İbrahim Aysoy'un vefat haberini iş insanı ve aynı zamanda yeğeni olan Onur Yumuşak, sosyal medya üzerinden paylaştı.

Uzun süreden beri Bayındır hastanesinde tedavi gören Aysoy, taburcu olduğu evinde yaşlılığa bağlı olarak hayatını kaybetti.

93 yaşında hayatını kaybeden Aysoy'un cenaze namazı yarın ikindi namazını müteakip Karşıyaka Camisinde kılındıktan sonra Karşıyaka mezarlığında defin edilecek. Taziyesi MAREV'de yapılacak olan Aysoy'un ailesi eski milletvekili ve bakan İbrahim Aysoy için mecliste bir tören yapılmasını istemedi.

İBRAHİM AYSOY BİR ÇOK BAŞARIYA İMZA ATTI

İş insanı 1992 Yılında Ankara MAREV Şubesini kurarak, 23 Yıldır aralıksız olarak Başkanlığını Yürüten Eski Mardin Milletvekli ve Ulaştırma Bakanı İbrahim Aysoy, Ankara'da yaşayan Mardinlilerin gönlünde adeta taht kuran bir isim.

Dara düşen Mardinli hemşehrlerinin her zaman yardımına koşan, İbrahim Aysoy, İyi Günde, Kötü günde Mutlaka Mardinlilerin yanında yer alarak, Sevinçlerini,üzüntülerini paylaştı.

Başkent Ankara'da yaşayan Mardinliler, doğdukları topraklara hzmet etmek amacı ile bir araya gelebilmek çok uzun yıllar çaba sarf etti.

Sonunda bütün bu isteklere cevap verebilecek nitelikte bir kuruluş olmak üzere Ankara'da İbrahim Aysoy'un etrafında toplanarak 1992 yılında MAREV Ankara Kuruldu. Hukukun üstünlüğüne yürekten inanmış kişilerin bir araya gelerek Kurduğu MAREV , insanların en fazla gereksinime duydukları sosyal ve kültürel alanlarda karşılıksız hizmet, toplumda yardımlaşma ve dayanışma gibi üstün ilkeler benmsemiştir. MAREV'in öncelikli hedefler eğitim, dayanışma; ayrıca Mardin'e sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda yen açılımlar sağlamak amacı ile Kurdu. MAREV, kuruluşundan bu güne kadar geçen sürede nitelk ve nicelk olarak yükselen bir değer olmayı başarmıştır. Mardin Ev projesini hayatını geçiren Aysoy Tam 23 yıl Önce Kuruluşuna İmza attığı Marev Ankara'nın 23 Yıllık Başkanlığını Büyük bir özveri ve Başarı ile yapmıştı. 

İbrahim Aysoy Kimdir?

1931 Mardin doğumlu olan İbrahim Aysoy, Mardin'in başarılı tüccarlarından olup, Mardin Ticaret Odası Başkanlığı, 13 ve 15. Dönem Mardin milletvekilliği, 11. Nisan ve 21. Haziran 1977 tarihleri arasında Ulaştırma Bakanlığı görevini başarıyla icra etmiş.

1992 yılında, Ankara Marev şubesini kurarak, Başkent Ankara'da yaşayan Mardin'lileri biraraya toplama çabasını sarfetmiş, Mardin'e ve Mardin'lilere olan sevdasından, adeta Mardin'lilerin gönlünde taht kurmuş.
Halen, Ankara Marev başkanlığını sürdüren İbrahim Aysoy Ankara'da ikamet ediyordu.

STK Yöneticisi, Siyasetçi, XIII. ve XV. Dönem Mardin Milletvekili – Eski Ulaştırma Bakanı. 1931, Mardin doğumlu. Baba adı Mehmet, anne adı Halime. Lise mezunu. Arapça, Az düzey İngilizce biliyor. Evlidir.

İbrahim Aysoy, serbest ticaretle uğraştı. Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, MAREV Ankara Şubesi Başkanı olarak görev yaptı. CHP’den XIII. ve XV. Dönem Mardin Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Sonra partisinden ayrılarak önce Güven Partisi’ne (GP), sonra CHP’ye geçti. Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.

Editör: Erkan Akın

Yorumlar

Image
ZİYARETÇİ
14.05.2024 / 14:17

MEKANI CENNET OLSUN ALLAH RAHMET EYLESİN

Image
İ
14.05.2024 / 14:16

MEKANI CENNET OLSUN ALLAH RAHMET EYLESİN

Image
Ziyaretçi
14.05.2024 / 09:57

ALLAH RAHMET ETSİN. MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH.

Image
Ziyaretçi
14.05.2024 / 09:56

ALLAH RAHMET ETSİN. MEKANI CENNET OLSUN İNŞAALLAH.

Image
Ziyaretçi
14.05.2024 / 07:05

MEMLEKETİNİ VE ÜLKESİNİ seven hiçbir karşılık ve menfaaat beklemeden eli herzaman hayırda olan kıymetli bir insandı. Ne mutlu bana kendilerini tanıma imkanım oldu. MEKANI CENNET OLSUN. Önemli bir kayıpAMİNNN İNŞSLLAH🙏

Image
Ziyaretçi
14.05.2024 / 01:07

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Image
Ziyaretçi
14.05.2024 / 00:05

Allah rahmet eylesin mekani cennet olur inşallah...

Image
Ziyaretçi
13.05.2024 / 23:37

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

Yorum Yaz