VİDEO- Ömerli'de Kadınların El Emekleri Görücüye Çıktı

Mardin'in Ömerli İlçesinde, kadınların geleneksel el sanatları ve geri dönüşüm tekniği ile yaptıkları el emeği göz nuru ürünlerden oluşan sergi açıldı.

GÜNCEL VİDEOLAR
Ömerli Kaymakamlığı ve Ömerli Belediyesi'nin destekleriyle, Halk Eğitim Merkezi, Çatom ve Aile Destek Merkezi'ndeki çeşitlik kurslarda kadınların yıl boyunca edindikleri bilgilerle bir birinden farklı ürünler üretmeye başladı.
 
Kadın kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri "Hem sanat hem geri dönüşüm" adlı sergide toplayarak görücüye çıkardı. Tarihi bir Süryani Konağından açılan sergide, Milli Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayeleriyle sürdürülen "Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık" projesi çerçevesinde yapılan ürünler yer aldı.

Geleneksel el sanatları kurslarına katılan kadınlar, dikiş, nakış ve örgü, boncuk işleme, çanta dokuma, kilim ve sepet örücülüğü gibi geleneksel el sanatları ile yapmış oldukları ürünler ve geri dönüşüm tekniğiyle yaptıkları dekoratif ürünler görücüye çıkarıldı.

Kadınların yaptıkları el sanatı ürünlerin yanı sıra yağlı boya resim çalışmalarının da yer aldığı "Kültür ve Sanat Sokağı" adı verilen sergiyi davetliler ve vatandaşlar ilgiyle gezdi.

Açılışa Ömerli Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Çiftçi, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Metin Uzunkaya, davetliler, STK temsilcileri, kursiyer kadınlar ve vatandaşlar katıldı.

Sergide sergilenen ürünler davetliler tarafından büyük beğeni topladı.

Açılış kurdelesi protokol tarafından kesilen sergi ziyaretçilerini bekliyor.

"KADINLARIMIZ SANAT ÖĞRENİYOR"

Serginin açılışında açıklama yapan Ömerli Kaymakamı Abdullah Huzeyfe Çakmak, "Bayanlarımızı açısından sosyalleşme ve birlik beraberlik imkanı buldukları, kişisel gelişimlerini tamamladıkları, bunun neticesinde de hem bir sanat ve zanaat kazanıp bunu da hane ekonomilerine döndürebilmelerine fırsat tanıyan kurslar. Bayanlarımızın bunları üretip çeşitli sergilerde bunları sunma imkanı bulup bunları da aile ekonomisine bir katkı olarak değerlendirdiklerini görmek bizleri ayrıca mutlu ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bu günden sonra da üzerimize düzen ne olarsa kadınlarımızın eğitim alması ve bir sanat öğrenmesi için destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

"UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ SANATLAR YENİDEN CANLANIYOR"

Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ ise, "Ömerlimiz için güzel bir gün. Özellikle, kadınlarımızın, kızlarımızın emeklerini bizlere gösterdikleri bu sergi için teşekkür ediyorum. Özellikle de Ömerli'nin yöresel ürünlerinin, unutulmaya yüz tutmuş sepet örücülüğü, kilim dokuma, el örgüleri ve telkari sanatların yeniden kadınlarımızın elinde can bulması bizleri sevindiriyor. İnşallah bu sanatlar önceden olduğu gibi yine kurumlarımızın girişimleri ve bizlerin desteği ile kuşaktan kuşağa aktarılacaktır.  Kadınlarımızın hem sosyalleşmeleri, hem de bir sanat öğrenmeleri, fuarlara ve gezilere katılmaları için her türlü desteği veriyoruz. Bundan sonrada desteklerimiz devam edecektir" dedi.

"SERGİDE BİR ÇOK ÜRÜN VAR"

Halk Eğitim Merkezi'nde kadınlara El sanatları kursunda eğitim veren Aygül Altun da, "Hem trikotaj hem de geri dönüşüm ve el sanatları kurları var. Sergimizde bir çok alanda yapılan ürünler bulunuyor. Bugün çok güzeldi. Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve diğer misafirlerimiz gelip kursiyerlerimizin yaptığı ürünleri inceleyip kadınlarımızı tebrik etiler. Bizler çok mutlu olduk "dedi.

Sizin Medya

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle