Vincent Van Gogh kimdir? Vincent Van Gogh kitapları ve sözleri

Hollandalı ard izlenimci ressam Vincent Van Gogh hayatı araştırılıyor. Peki Vincent Van Gogh kimdir? Vincent Van Gogh aslen nerelidir? Vincent Van Gogh ne zaman, nerede doğdu? Vincent Van Gogh hayatta mı? İşte Vincent Van Gogh hayatı... Vincent Van Gogh yaşıyor mu? Vincent Van Gogh ne zaman, nerede öldü?

BİYOGRAFİ
Hollandalı ard izlenimci ressam Vincent Van Gogh edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Vincent Van Gogh hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Vincent Van Gogh hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Vincent Van Gogh hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi: 30 Mart 1853

Doğum Yeri: Zundert, Hollanda

Ölüm Tarihi: 29 Temmuz 1890

Ölüm Yeri: Auvers-sur-Oise, Fransa

Vincent Van Gogh kimdir?

Hollandalı ard izlenimci ressam. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı[2] eserleri arasında yer alır.

Van Gogh, gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiş, kısa süren bir öğretmenlik deneyiminden sonra da Belçika'da fakir bir madenci kasabasında misyoner olmuştur. Resim kariyerine 1880'den sonra başlamıştır. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, Paris'te tanıştığı izlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlı renklere geçmiş; Güney Fransa'da geçirdiği süre zarfında da bugün yaygın olarak tanınan kendine özgü resim tarzını geliştirmiştir.

Van Gogh, ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resmi ve 1100 karakalem çalışma üretmiş, en meşhur eserlerini ise ömrünün son iki yılında yapmıştır. 1888'de ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmını kesmiş, giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda kendini göğsünden vurarak intihar etmiştir. Kimi sanat tarihçileri Gauguin ile yaptıkları hararetli bir tartışma sonucu Gauguin'in isteyerek ya da kendini gard amaçlı olarak Van Gogh'un kulağını kestiğini de iddia ederler.

Van Gogh, resim kariyeri boyunca kardeşi Theo'dan aldığı maddi destek sayesinde ayakta durabilmiştir. İki kardeşin arkadaşlığı, 1872'den itibaren birbirlerine yazdıkları mektuplarla belgelenmiştir. Van Gogh'un, Theo'ya yazdığı mektup sayısı 600'den fazla iken; Theo'nun, Van Gogh'a yazdığı sadece 40 mektup bulunabilmiştir.

20. yüzyıl sanatını ciddi şekilde etkilemiş olan Van Gogh, fovistlerin ilham kaynaklarından biridir ve Empresyonizmin öncülerinden kabul edilmektedir.

Vincent Van Gogh Kitapları - Eserleri

 • Dostlukla
 • Theo'ya Mektuplar

Vincent Van Gogh Alıntıları - Sözleri

 • Aynı anda hem kutuplarda hem ekvatorda bulunamazsın. (Theo'ya Mektuplar)
 • İnsan yaşlı da olsa genç de, her an aklını kaçırdığı anlar olabilir. (Theo'ya Mektuplar)
 • Sıkıntılar nasıl teker teker gelmiyorsa, sevinçler de öyle... (Theo'ya Mektuplar)
 • Içimde büyük bir ateş yanıyor,fakat kimse ateşin başında ısınmak icin gelmiyor,yanından geçenler sadece dumanı görüyor. (Dostlukla)
 • ... çevresinde bulunan insanlarla arasındaki farklılıkların ne kadar derin ve bağdaşmaz olduğunu fark etti. (Dostlukla)
 • "Harika bir şey dürtüyle ortaya çıkmaz; bir araya getirilen küçük şeylerin bir dizisidir." (Dostlukla)
 • . Kendimi dikkatlice kapatarak kendime çok dikkat ediyorum. ... (Dostlukla)
 • İnsan yüreği denize çok benzer; fırtınalar barındırır, dalgalar barındırır ve diplerinde inciler de barındırır. (Dostlukla)
 • "İnan ki insanlar benim uzağından yakınından geçmediğim her türlü kötülüğü ve saçmalığı yaptığımdan kuşkulandıklarında kimi kez kahkahalarla gülüyorum. (Ben ki doğanın, incelemenin, çalışmanın ve özellikle insanların dostuyum)". (Dostlukla)
 • Bir ressam ilk dönemlerinde, bilincine varmadan yaşamı kendi kendisi için zorlaştırıyor. İşin ustası olmadığı duygusundan kaynaklanıyor bu- günün birinde ustalaşıp ustalaşmayacağını kesin olarak bilmemesinden- ilerleme kaydetme hırsından, kendisine güvenememesinden, karmakarışık bir çalkantı, heyecan duygusundan kurtulamıyor ve aslında acele etmek istememesine karşın, garip bir aceleye kaptırıyor kendini. Buna engel olmak kimsenin elinde değil. Herkesin geçirmesi gereken bir dönem ; bana sorarsan başka türlü olmaz. Olmamalı. Çalışmalarda da belli bir sinirliliğin, kuruluğun bilincine varıyor insan. Bu da aslında varmak istediği sakin rahat vuruşların tam tersi. Ancak, o rahat vuruşa varabilmek için çok uğraşmak, çok üstüne düşmek iyi sonuç vermiyor. İnsanın başlangıçta çektiği sıkıntılar kimi kez çalışmalarına da biçimsizlik, bir acemilik getiriyor. (Dostlukla)
 • "Ne kadar acı bir tecrübe. Burada nispeten yalnız yaşıyor olmamıza seviniyoruz ve dışarıya kapanmayı gerçekten istiyoruz. Tarif edilemez bir üzüntü bu." (Dostlukla)
 • Toplum bunlarla dolu: gerçek bir yaşam sürdürmektense gösteriş peşinde koşanlar... (Theo'ya Mektuplar)
 • "Sözcüklere gerek kal­madan beni anlayacaklarını sandım." (Dostlukla)
 • "Sevgi her şeye katlanır, her şeye inanır, her şeyi ümit eder, her şeye dayanır, asla son bulmaz," (Dostlukla)
 • Şu sıralar iyiyim yalnız tanımlanması olanaksız, belli-belirsiz bir keder sürüp gidiyor içimde. (Theo'ya Mektuplar)
 • Van Gogh'un dünyayla kavgası o dünyadaki yerine ilişkin iç kavgasıyla bağlantılıydı. (Dostlukla)
 • Sözcüklerle savaş vermenin pek az yararı var sanırım. Herkesin -bu konuya önem veren, değer veren herkesin- yapması gereken şey, kendi dar çevresinde çaba göstermek, bir şeyler yaratmak için katkıda bulunmak... (Theo'ya Mektuplar)
 • "...benim hayatım ve belki senin de hayatın artık eskisi gibi neşeli değil, yine de geçmişe dönmek istemem; çünkü tam da bazı sıkıntılar sayesinde iyi bir şeyin, yani o duyguların ifadesinin ortaya çıkmakta olduğunu görüyorum." (Dostlukla)
 • "Dayanamıyorum artık Theo, yaşamın ağrılığına daha fazla dayanamıyorum! Kulağımdaki çığlıklarla karşı koyamıyorum, kendime zarar vermekten çok korkuyorum." (Theo'ya Mektuplar)
 • "Keşke herşeyden uzak olabilseydim" (Theo'ya Mektuplar)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle