Ekonomik kriz ve aşırı sıcaklar en çok Mardin turizmini vurdu

İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde konaklamak için yer sıkıntısı çekilen Mardin'de yaz aylarında yüksek sıcaklık değerleri nedeniyle turist sayısı yarı yarıya düştü.

  • 18.09.2023 17:00
Ekonomik kriz  ve aşırı sıcaklar en çok Mardin turizmini vurdu

Tarihi mekanları, inanç turizmindeki potansiyeli ve eşsiz lezzetleriyle ziyaretçilerin sıkça tercih ettiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi yaz döneminde etkili olan kavurucu sıcaklar nedeniyle adete "ölü sezon" geçiriyor.

Tarihi taş evleri ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması dolayısıyla "Medeniyetlerin beşiği" diye nitelendirilen Mardin de yerli ve yabancı turistlerin çoğunlukla rezervasyonunu sonbahara bıraktı. Son yıllarda en fazla turisti ilkbaharda ağırlayan tarihi kent şu an sakin bir dönem geçiriyor.

KAVURUCU SICAKLAR ETKİLİ OLDU

El Nino'nun yarattığı aşırı hava olayları turizmin bazı gözde kentlerine yaramadı. Aşırı sıcaklarla boğuşan Mardin de o kentlerden biri. Kente geçtiğimiz yıl 700 bini konaklamalı 2 milyon 700 bin kişi ziyarete gelirken bu yıl oran yarı yarıya düşüp 350 bini konaklamalı 1 milyon 300 bin kişi oldu.

Düzensiz aralıklarla dünyaya uğrayan El Nino bu yıl aşırı hava olaylarında rekorları da beraberinde getirdi. Dünya genelinde rekor sıcaklıklar kırılırken Türkiye de güneş ve nemin etkisiyle kavruldu.  

Tarihi, kültür ve inanç turizminin yanı sıra doğal güzellikleri ve yöresel lezzetleriyle ziyaretçileri cezbeden Mardin, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor. Kentin caddeleri, Mardin Müzesi, Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı ile eski Mezopotamya'nın önemli yerleşim yerlerinden olan Dara Antik Kenti gibi çok sayıda tarihi ve kültürel mekanlar, en fazla ziyaret edilen merkezlerin başında geliyor.

ZİYARETÇİ SAYISI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle kente gelen yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı, bu yıl önemli oranda azaldı. Mardin’e geçen yıl 700 bini konaklamalı 2 milyon 700 bin yerli ve yabancı turist geldi. 2023 yılının ilk 8 ayında ise bu sayı, 350 bini konaklamalı 1 milyon 300 bin kişi oldu.

Editör: Furkan Üründü

Yorum Yaz