İftarda Okunacak Dua - İFTAR DUA Türkçe Anlamı, Okunuşu ve Arapçası - Kısa İftar Duası

Bugün 2021 Ramazan ayının ilk iftarını açacağız. Allah tuttuğumuz orucu kabul etsin. Peki iftarda nasıl dua etmeliyiz? Peygamberimizin iftar duası nasıldı? İftarda hangi dualar okunur? İftarda okunacak dua nedir? İftar duasının Türkçe okunuşu ve anlamı nedir? İftar duasının Türkçe manası nedir? İftar duasının Arapça yazılışı nasıldır? Oruç açılırken okunacak dua nedir? Oruç bozulurken hangi dua okunur? İşte kısa ve uzun iftar duasının anlamı ve okunuşu...
  • 24.03.2023 22:56
İftarda Okunacak Dua - İFTAR DUA  Türkçe Anlamı, Okunuşu ve Arapçası - Kısa İftar Duası

Hz. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- orucunu hurmayla açardı, şayet hurma bulamazsa su ile açmayı tercih ederdi. Peki Peygamberimizin orucunu açarken okuduğu dua nasıldı? Peygamber efendimiz iftarı açarken hangi duayı okurdu? İşte Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Ramazan ayında orucunu açarken okuduğu iftar duası...

Peygamberimizin İftar Duası:

İftar Duası Arapça Okunuşu

“Allahumme leke sumtu ve bike amentu ve aleyke tevekkeltu veala rizkuke eftertu.”

İftar Duası Türkçe Anlamı:

“Allah’ım Senin rızân için oruç tuttum. Sana inandım. Sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açıyorum.” (krş. Ebû Dâvud, Savm, 22)

Peygamberimizin orucunu açtıktan sonra da şöyle derdi; “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.”

İslam alimlerinden Abdullah ibni Ömer Radiyallâhu ise iftar vakti şöyle dua ederdi: “Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

İFTARDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

-Allah'ım senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım. Ey, bağışlaması bol Rabb'im, beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter. Amin.

Arapça Dua:

-Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel' ğadin min şehri ramazane nev eytü fağfir li ma kaddemtü vema” ahhertü. “

Türkçe Anlamı:

“Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.''

Arapça Dua:

Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.

Türkçe Anlamı:

Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR?

Ramazan ayı, ibadet mevsimidir. Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur ve günahlar bağışlanır. Müslümanlar, bu ayın her dakikasını sevabını çoğaltıp günahını azaltmak için sarf etmelidir.

Yorum Yaz