matesis
helpyetim

Mardin’de kartpostallık kar manzaraları

Mardin’de yağan kar yağışı nedeniyle tarihi kentte oluşan kar manzaraları kartpostalları aratmıyor.
  • 05.02.2023 12:14
Mardin’de kartpostallık kar manzaraları

Mardin'de, iki gündür devam eden kar yağışı sonrası hayranlık uyandıran görüntüler ortaya çıktı.

Cumartesi gününden beri etkisini gösteren kar yağışı, bugün itibariyle etkisini yavaş yavaş yitirirken şehir genelinde etkili olan karın temizlenmesi için Mardin Büyükşehir Belediyesi hummalı bir çalışma yürütüyor.

KAR KALINLIĞI YARIM METREYİ AŞTI

Yer yer karın kalınlığının yarım metreyi aştığı Mardin’de beyaza bürünen tarihi yapılar, Mezopotamya Övası ve şehirde kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

TARİHİ MEKANLAR BEYAZA BÜRÜNDÜ

Yoğun kar yağışı nedeniyle Mardin Kalesi ve diğer tarihi yapılar beyaza büründü. Karın etkisiyle çok sayıda cami, medrese, kilise ve manastırın bulunduğu tarihi kentte, seyirlik manzaralar oluştu.

Kar yağışı, 7 bin yıllık medeniyetin eserleriyle iz bıraktığı ve adeta bir açık hava müzesi görünümündeki tarihi kent Mardin’i ayrı bir güzelliğe bürüdü.

Tarihi, mimari ve kültürel yapısıyla Mardin’in karlı görüntüsü adeta büyüleyerek, kartpostalları aratmayacak manzaralar oluştu. Tarihi kentti beyaza bürüyen kar nedeniyle tarihi evlerin camilerin ve kiliselerin kartpostal görüntüsü şehre eşsiz bir güzellik kattı.

Vatandaşlar hatıra fotoğrafı çektirmek için bir birleri ile yarışırken, fotoğraf sanatçıları ise en güzel tarihi kareyi yakalamak için Mardin sokaklarını adeta mesken tuttu.

Mardin caddelerini ve sokaklarını bir fotoğraf platformuna çeviren ve sevinçlerini objektiflere yansıtan vatandaşlar da bu anı ölümsüzleştiridler. 

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz