'Yeni Derik'e Doğru...

        Derik’in zeytinlerini dünyaya tanıtacak,

        Derik’ zeytinlerinin dünyaya açılacağı işletmelerle istihdam sağlayacak,

        Bu tanıtımın beraberinde getireceği ekonomik kazanımlarla birlikte her alanda gelişmiş, modern bir Derik hedefliyordu.

        Olmadı!..

        Merhum Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün Derik için Derikliler için hedeflediği bu güzellikleri getirmeye ömrü yetmedi. Şehit kaymakam Safitürk’ün yaşattığı üzüntüyü yüzlerce meslektaşı gibi Gümüşhane’nin Torul Kaymakamı iken bu üzüntüyü yüreğinde hisseden ve sosyal medya hesabı üzerinden  "Talebim doğrultusunda Mardin Derik ilçesine atandım. Teröre İnat Zeytin Projelerine devam .. Ruhun Şadolsun Muhammed Fatih Safitürk" diyerek, Derik’e gelen Hakan Kafkas’ın, merhum kaymakam Safitürk’ün yarım bıraktığı işleri tamamlayabilme adına kollarını sıvadığı günden bu güne tam üç ay geçti.

        Genç yaşına rağmen belediye başkanlığı ve ilçe kaymakamlığı görevlerinin getirdiği yükümlülüğü yerine getirme kararlılığında olan Kaymakam Kafkas’ın şu aralar oldukça hummalı çalışmaların içerisinde olduğunu öğrendim.

        Kaymakam Kafkas’ın Derik’in aydınlık geleceğine yönelik planladığı çalışmaları duymuş, yürütülen projelerin üzerinden kamuoyuna bilgi akışını sağlamak ve görevinde muvaffakiyetler dilemek üzere Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti yönetimi olarak meslektaşlarımızla birlikte soluğu Derik’te aldık.

        Kaymakam Kafkas, vilayetteki bir toplantı için ilçe dışında olduğundan dürüstlüğü ve cesaretiyle çocukluğumdan beridir saygı duyduğum ve halen de Derik’te kamu görevini yürütmekte kıymetli bir dostumuz ağırladı bizleri…

        Kaymakam Kafkas’ı muhtemelen aratmayacak güzel bir misafirperverliğin eşliğinde yapılan sohbetimizin ana konusu elbetteki “Yeni Derik” idi.

        “Yeni Derik” tanımlamasını bilerek kullanıyorum; zira bu tanım bana ait değil, Derik sokaklarında gezerken farklı seslerden duyduğum bir tanımlama şekli idi.

        Neredeyse Cumhuriyetle yaşıt olan Derik’te belediyecilik anlamında bugüne kadar gelmeyen hizmetlerin,  kayyum başkanlığı ile kaymakamlık görevinin bileştiği makamdan geldiğini ve özlem duyulan hizmetlerle ilgili beklentilerin bu birleşik makamdan olduğunu gözlemledik.

        Derikliler, ‘Yeni Derik’ten umutlu…

        Öyle ya beklentileri de boşa çıkarmayacak çok önemli hizmetlerin projelerin de eli kulağında gibi; Derik, modern şehir görüntüsünü, duyduğum projelerle elde edecek gibi;

        Merhum Kaymakam’ın anısını yaşatma adına Derik’e önemli hizmetlerde bulunulması için Kaymakam Kafkas’a olan desteğini esirgemeyen Vali Mustafa Yaman’ın da desteğiyle duyduğum projelerle Derik kısa süre zarfında modern bir görünüme kavuşacak.

        Şehir merkezinde merhum Kaymakam Safitürk’ün anısına yakışacak bir bulvarın yapılması söz konusu, bununla birlikte ilçenin önümüzdeki 50 yılının bütün iş yükünü karşılayacak şekilde tasarlanan devasa büyüklükte bir de Hükümet konağı yapılacak, proje hazır ilk kazma yakında vurulacak. İlçenin otogarı yok, “Yeni Derik” için ilçe otogarı ve terminal binası da planlanmış,  İlçe sanayi sitesi, şehir içi yolcu taşımacılığı hizmetleri ve bütün yolların asfaltlanmasıyla birlikte ilçeye bağlı 60 köyü de kapsayacak şekilde her alanda farklı farklı güzellikleri içine alan park ve bahçeler. İlçede metruk binaların yıkılıp yerlerine yenilerinin inşaa edilmesi ve gençlerin güzel vakit geçirip, enerjilerini müspet anlamda kullanabilecekleri spor kompleksleri de projelendirilen çalışmalar arasında.

        Kısacasını söylemek gerekirse; Derik halkının özlemini giderecek olan hizmetlerin büyük bir bölümünün projelerine tanıklık ettik. Takdire şayan bir şekilde hazır olan projelerin hayata geçirileceği günlerin haberlerini vereceğimiz günlerin ümidiyle saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

  • Kaymakam Safitürk'ün ruhu şad olsun. Derik de Nusaybin de Artuklu da tıpkı tüm diğer ilçeler gibi barındırdıkları biricik tarihe, kültürel ve doğal mirasa saygı duyularak ve korunarak kalkınma planları oluşturulmalıdır. Her ne kadar hızla darma duman edilmiş olsa da hala dünyanın en eski ve baş döndürücü şehri Mardin'de maalesef böyle olmuyor. Olmuyor çünkü bunları korumakla yükümlü olanlar işini yapmıyor. Asli görevlerini unutup popüler olma kaygısıyla kendi hobilerini icra edip eğlenirken kendilerini iş yapmış gibi göstermeye çalışıyorlar. Tarihi kentleri aslını bozmadan ve zarar vermeden koruyup ayakta tutan, turizmi canlı tutan kurumların en başında müzeler ve koruma kurumları gelir. Onlar işlerini liyakatla ve layıkıyla yaparsa şehirler de kalkınır. Mardin'de böyle mi? Mesela, dün HDP'nin ve BDP'nin sadık yol arkadaşıyken bugün AK Parti'nin üzerinden fırsatçılık yaparak prim kapmaya çalışan Mardin Müzesi'ne asıl işini yapmasını hatırlatmak lazım. Müze siyasi partilerin reklamını, propagandasını ve etkinliklerini düzenleyen parti şubeleri, taşeronları değildir. Mardin'in tarihi yapıları ve kalıntıları çökerken, Mardin defineciliğin rekorunu kıran şehirlerden olmuşken, tarihi eserler içeriden ve dışarıdan çalınırken, şehirde kültürel ve doğal mirası koruma çabası-niyeti-bilincinden eser yokken müzenin kurumsal kimliği kişisel ve partisel çkarlar için suistimal edilemez. Hiç bir şekilde suistimal edilemez ve toplumsal faydayı gözetmek zorundadırlar. Hiç bir zümre, hiç bir parti müzeleri kendi şubeleri gibi işletme ve kullanma hakkına sahip değildir. Herkese ARKEOLOJİ müzelerinin amaç, fonksiyon, sorumluluk, işleyiş şeması ve uyulması zorunlu olan kuralları içeren yönetmeliklerini Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sayfasından okumasını tavsiye ederim. Kimse kendi şahsi ve grup çıkarları için artık daha fazla Mardinliler'i aptal yerine koyup keçinin olmadığı yerde Abdurrahman Çelebi'yi oynama kurnazlığına devam etmesin. Bu parodiye derhal son verilmelidir.

    Derik ilçesi yıllardır ihamal edilmiş bir alandı...Kaleminize ve kalemi harekete geçiren yüreğinize sağlık...

Yorum Ekle