Afganistan Hükümeti'nden Afgan mültecilere eve dönüş çağrısı

Afganistan'da yeni kurulan Hükümet, yurt dışında bulunan mültecilere seslenerek ülkede güvenlik ve huzurun tesis edildiğini, mülteci durumunda olan Afganların ülkelerine tekrar gelebileceğini söyledi.

GÜNCEL

İşgal sürecinde ülkeden kaçarak mülteci durumuna düşen Afganların tekrardan ülkelerine dönmesini isteyen Afganistan Yeni Hükümeti, Kabil'de "Uluslararası Göçmenler Günü" dolayısıyla bire program düzenledi. Düzenlenen programın başında, Başbakan Vekili Muhammed Hasan Ahund'un mesajı okundu.

Mesajında Afganistan'dan göç etmenin 1979 yılında Rusların ülkeyi işgal etmesiyle başladığına değinen Ahund, "20 yıldır uluslararası camia tarafından yapılan yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaşmadı. Biz geldiğimizden bu yana binlerce aileye evlerine dönme konusunda yardım ettik. Gelecek yıl, bütün Afgan mülteciler için eve dönüş çağrısı yapıyoruz. Artık Afganistan'da huzur var, herkes genel aftan yararlanabilir ve ülkeye dönebilir." ifadelerine yer verdi.

Düzenlenen programda konuşan Afganistan Yeni Hükümeti Dışişleri Bakan Yardımcı Vekili Abbas Stanekzey konuşmasında, "İran ve Pakistan'da üçer milyon Afgan mülteci bulunuyor, dünyanın birçok yerinde de yüzbinlerce Afgan mülteci barınıyor. Bizde siyasi ve ekonomik olmak üzere iki çeşit mülteci var. Her iki kesime de eve dönüş çağrısı yapıyoruz." dedi.

"Ülkedeki sıkıntılar ABD'den kaynaklanıyor"

Uluslararası topluma seslenerek ABD'ye baskı yapmalarını isteyen Stanezkey, "Ülkedeki sıkıntılar ABD'den kaynaklanıyor. ABD yönetimi, Doha'daki müzakereler esnasında, Afganistan'dan diplomatlarını çekmeyeceği ve dünya ülkelerini Afganistan Hükümetiyle iş birliği konusunda teşvik edeceğine dair söz vermişti. Uluslararası topluma sesleniyorum, ABD'ye baskı yapsınlar ve bloke edilmiş paralarımız serbest bırakılsın. Batılı ülkeler, Afgan halkının kendileri için göç tehlikesi oluşturmamalarını istemiyorlarsa, ülkemizin alt yapısının imarı konusunda bize yardım etsinler." şeklinde konuştu.

Afganistan Yeni Hükümeti'nin Mülteciler ve Geri Dönüşler Bakan Yardımcısı Vekili Muhammed Arsalan Harotay, "İlkbaharın gelmesiyle ülkeden göç etmiş milyonlarca Afgan'ın geri dönmesini bekliyoruz. Hükümet, ülke içi ve dışındaki Afgan göçmenler için biometrik sistemin kullanılacağı bir bilgi işlem merkezi kurmayı planlamaktadır." İfadelerini kullandı.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle