Atatürk ve İzmir - Harika Yamak Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Atatürk ve İzmir kimin eseri? Atatürk ve İzmir kitabının yazarı kimdir? Atatürk ve İzmir konusu ve anafikri nedir? Atatürk ve İzmir kitabı ne anlatıyor? Atatürk ve İzmir PDF indirme linki var mı? Atatürk ve İzmir kitabının yazarı Harika Yamak kimdir? İşte Atatürk ve İzmir kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Harika Yamak

Yayın Evi: Yılmaz Basım

İSBN: 9786059828079

Sayfa Sayısı: 272

Atatürk ve İzmir Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Atatürk 11 Ekim 1925 tarihinde İzmir Belediye balkonundan halka hitap etmiş ve bu konuşmada şunları söylemiştir:

“İzmir’i birinci ve ikinci ziyaretim çok gamlı ve kasvetli zamanlarda olmuştur. İzmir’i ilk gördüğüm gün, okulu terk ederek sürgüne gönderildiğim gündür. Bu güzel memlekette, sürgün yerime giderken bir kaç saat geçirmiştim. O zaman bu güzel rıhtımı baştanbaşa bize can düşmanımız olan yabancı bir ırkın mensuplarıyla dolu görmüştüm. Bende tepkileri oluşturan bu insanların, bu memleketin gerçek evlatlarından daha mutlu, daha müreffeh, daha zengin oluşu mu beni rahatsız eden? O zaman karar vermiştim ki; İzmir, gerçek, asil ve soylu Türk İzmirlilerden gitmişti.”

Atatürk ve İzmir Alıntıları - Sözleri

 • Atatürk, Bursa'ya gelirken Fikriye Hanımı da beraberinde getirmek zorunda kalmıştı. Şayet Fikriye Hanım Paşa ile Bursa'ya gelmeseydi, Atatürk Latife Hanım'ı Bursa'ya davet etmek, onunla beraber 12 gün geçirmek zorunda kalacaktı. Hatta Atatürk, küçük bir telgraf ile Latife Hanım'a seyahat için hazır olmasını da bildirmişti. Latife Hanım'ın Yıkıldığı An Latife Hanım, Atatürk’ün Fikriye ile beraber Bursa’ya gittiğini duyduğu an, dünya adeta Latife Hanım’ın başına yıkılmıştı. Bu nasıl şeydi? Kendisine hem seyahate hazır ol deniyor hem de birkaç saat sonra bir başka telyazısı ile, “Benden haber gelene kadar yerinizden ayrılmayınız.” deniyordu. Latife Hanım adeta dişi bir kaplan gibi soluyordu. Durmadan, dinlenmeden, “Bu bana nasıl yapılır. Bu bana nasıl yapılır." diyordu. Çaresizlik ve hırçınlık, kıskançlığın verdiği acı haline gelmişti. Öfkesi giderek daha da büyüyordu. Kararını vermişti. Bursa’ya gidecekti. Koşar adımlarla merdivenleri çıkmıştı, yatak odasında kısa zamanda bavulunu hazırlamıştı. Hem Atatürk'le hem de kim olduğunu dahi bilmediği Fikriye ile yüzleşmek ve hesaplaşmak niyetindeydi. Latife, gel-git yapılacak biri değildi. Latife kızgınlığını ve öfkesini yenemiyordu.
 • Öğretmenler! Yeni kuşağı Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni kuşak, sizin eseriniz olacaktır!
 • Öğretmenler! Yeni kuşağı Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni kuşak, sizin eseriniz olacaktır!
 • Arkadaşlar! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.
 • "Doğru düşünmesini biliyorsan ve doğru bir şey yapmak yolundaysan mutlaka başarırsın!"
 • Benim yakın arkadaşlarım,toprağı verimli işletemeyen çiftçiyi kınamasını biliyor da,vatanınını şu kasvetli ve harap hâle getirmiş yönetim biçimini öpüp başına koymada sakınca görmüyor. Ben bunu halkıma anlatacağım. Ben bunu halkımla başaracağım.
 • Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.
 • Köşkün kapısına geldiklerinde Mustafa Kemal'in bakışlan sertleşmiş, kaşları çatılmıştır. Sert bir ses ile sorar,"Bu nedir?" Beyazlar giyinmiş bir hanım cevap verir. - Yunan bayrağı Paşa Hazretleri Bu eve yerleşen Yunan Kralı Konstantin, buraya ilk geldiğinde bu taşlığa serilen Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti. - Hata etmiş. Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak milletin şerefidir. Ne olursa olsun, yerlere serilmez ve çiğnenmez. Kaldırınız!"
 • Armutlu'ya gelinir. Burada mola verilir. Mustafa Kemal koyu bir güneş gözlüğü taktığı için tanınmaz. Orada bulunan bir ihtiyar koynundan bir resim çıkarır, birkaç kere önce resme, sonra Mustafa Kemale bakar. Mustafa Kemal gözlüğünü alnına dogru kaldırınca ihtiyar daha yakına yanaşır ve daha dikkatli bakar. Birdenbire yüzünün rengi değişir, her yanı titreyerek, "Bu sensin, bu!" diye bağırır. Sonra orada bulunanlara dönerek, haykıra haykıra, "Ey ahali koşun, koşun! Bu odur. Kemalimiz geldi!" der demez bütün halk otomobile koşar. Kadin, erkek, çocuk, yaşlı kimi toprağı kimi tekerlekleri öpüyor, kimi Mustafa Kemal'in boynuna, eline sarılıyor kimi otomobili omuzlannda taşımaya çalışıyordu.

Atatürk ve İzmir İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Toplamda 264 sayfadan oluşan kitapta 201 sayfa konuyu anlatırken geri kalan sayfalarda İzmir şehri ve Atatürk’ün bu şehirde çekilmiş olduğu resimlere yer verilmiş. Sade bir anlatımı olumlu olsada fazlaca harfin, hatta kelimenin, sanırım unutulmuş veya baskı hatasından cümleye başlarken, cümleyi bitirirken veya cümlenin ortasında kayıp olması okurun konsantrasyonunu bozup iştiyakını kırsada, okurken düzeltme yapmaktan sıkılmacak olan her kitap severin bu çalışmaya müracaat etmesini tavsiye ederim. (Elbeyi Nazmi Uçan)

Atürkin ikinci Selanik dediği ve Yeni Türkiyenin temellerinin atıldığı İzmiri ve Atamızın ona olan tutkusunu anlatan, Atatürkün Evlilik ve özel hayatına dairde güzel bilgiler veren bir eser. Kitaplığınızda bir Atatük köşesi varsa eğer bulunması gereken bir eser.... (Muharrem Kenger)

Kitabın adı:Atatürk ve İzmir Yazarın adı:Harika Yamak Okuyanın adı:Nezaket Topal İZMİR MARŞI İzmir’in dağlarında çiçekler açar. Altın güneş orda sırmalar saçar. Bozulmuş düşmanlar hep yel gibi kaçar. Yaşa Mustafa Kemal Paşa,yaşa; Adın yazılacak mücevher taşa. İzmir dağlarına bomba koydular Türk’ün sancağını öne koydular. Şanlı zaferlerle düşmanı boğdular. Kader böyle imiş ey garip ana Kanım feda olsun güzel vatana. İzmir’in dağlarında oturdum kaldım Şehit olanları deftere yazdım. Öksüz yavruları bağrıma bastım. Kader böyle imiş ey garip ana Kanım feda olsun güzel vatana Türk oğluyum ben ölmek isterim. Toprak diken olsa yatağım yerim. Allahından utansın dönenler geri Yaşa Mustafa Kemal Paşa,yaşa Adın yazılacak mücevher taşa. Atatürk ikinci vatanım dediği İzmir'i çok sever ve bu şehirde Selaniğ'i bulduğunu söyler. İzmir Mustafa Kemal İstanbul'dan Bandırma vapuru ile Samsun'a gitmek için yola çıktığı gün işgal edilmiştir.Izmir ve Türkiye aydınlık günlere ulaşacaktır ama katledilmesi gereken koskoca üç yıl vardır o üç yılda 1 ve 2. İnönü savaşları Dumlupınar savaşı ve 30 ağustos zaferi kazanılmıştır sırada İzmir'in kurtarılması kalmıştır. Ve düşman yakarak yıkarak yağmalayarak İzmir'i bırakıp gitmiştir. Veeeee İzmir kurtulmuştur. Kitabımız bu konu ile ilgili kitaplardan alıntı şeklinde ve okurken bayağı zorlandım çünkü kelime bozukluğu çöktü düzelterek okudum ayrıca konu tekrarı çoktu. Onlarida yok sayarak geçip gittim. En büyük aşkım Atatürkle ilgili ne kitap olursa okurum ve okumaya devam edeceğim ..... ب (Nezaket topal)

Atatürk ve İzmir PDF indirme linki var mı?

Harika Yamak - Atatürk ve İzmir kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Atatürk ve İzmir PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Harika Yamak Kimdir?

Harika Yamak, Anı - Anlatı - Günlük - Seyahatname, Araştırma - İnceleme, Azınlıklar & Etnik Gruplar kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Atatürk ve Ermeni Soykırım Yalanı, Atatürk ve Kayıp Kıta Mu'nun Şifresi, Atatürk ve Liderlik, Atatürk ve İzmir, Atatürk'ten Türkiye'ye Işık Tutan Konuşmalar, Atatürk'ten İnsanlığa Yol Gösteren Sözler olarak sayılabilir.

Harika Yamak kitapları; Parola Yayınları, Yılmaz Basım aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.

Harika Yamak tarafından yazılan son kitap "Atatürk ve Ermeni Soykırım Yalanı", Yılmaz Basım tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

Harika Yamak Kitapları - Eserleri

 • Atatürk ve Kayıp Kıta Mu'nun Şifresi
 • Atatürk'ün Din Anlayışı
 • Atatürk ve İzmir
 • Atatürk ve Ermeni Soykırım Yalanı
 • Atatürk ve Liderlik
 • Atatürk'ün Manevi Dünyası ve Sözleri
 • Atatürk'ten İnsanlığa Yol Gösteren Sözler
 • Gün Gün Gezi Hatırası - Taksim Çiçekleri
 • Mustafa Kemal Atatürk
 • Atatürk'ten Türkiye'ye Işık Tutan Konuşmalar

Harika Yamak Alıntıları - Sözleri

 • Vatan sevgisi imandandır. (Atatürk'ün Din Anlayışı)
 • Bir araştırmacı yazar için temel kural, gerçek bilgilere sadık kalmaktır. Tarihî bilgi ve belgeleri çarpıtmamaktır. “Sözde” kavramı Ermeni Soykırımı meselesinde resmî söylemdir. (Atatürk ve Ermeni Soykırım Yalanı)
 • Musul bizim için çok kıymetlidir birincisi civarında sonsuz Servet teşkil eden petrol kaynakları vardır. İkincisi bunun kadar önemli olan kürtlük meselesidir İngilizler orada bir kürdüm hükümeti teşkil etmek istiyorlar Bu mu yaptıkları takdirde Bu fikir bizim okuduğumuz dahilindeki Kürtlere de sirayet edebilir. (Atatürk ve Ermeni Soykırım Yalanı)
 • İnsanlıkta, din hakkındaki duygu ve düşünce, her türlü hurafelerden arındırılarak gerçek bilim ve tekniğin nurlarıyla buluşuncaya ve mükemmel bir hale gelinceye kadar, din oyunu aktörlerine her yerde tesadüf edilecektir. (Atatürk'ten İnsanlığa Yol Gösteren Sözler)
 • "Doğru düşünmesini biliyorsan ve doğru bir şey yapmak yolundaysan mutlaka başarırsın!" (Atatürk ve İzmir)
 • Fikirler cebr-ü şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez. (Atatürk'ten İnsanlığa Yol Gösteren Sözler)
 • Ulusa dayanmayan İstanbul'daki hükümetin, bütün bu düşman saldırıları karşısında beceriksiz ve hiç durumunda kalarak Ulus haklarını ve ülkeyi savunamamakta olduğu kesinleşmiştir. (Atatürk ve Ermeni Soykırım Yalanı)
 • Benim yakın arkadaşlarım,toprağı verimli işletemeyen çiftçiyi kınamasını biliyor da,vatanınını şu kasvetli ve harap hâle getirmiş yönetim biçimini öpüp başına koymada sakınca görmüyor. Ben bunu halkıma anlatacağım. Ben bunu halkımla başaracağım. (Atatürk ve İzmir)
 • Türk milletinin kökünün dayandığı Türk adındaki insan, insanlığın ikinci babası Nuh Aleyhisselam'ın oğlu Yafes'in oğlu olan kişidir. (Atatürk ve Kayıp Kıta Mu'nun Şifresi)
 • Milletimiz dil ve din gibi kuvvetli iki hazineye sahiptir. Bu faziletleri hiçbir kuvvet milletimizin kalp ve vicdanından alamayacaktır ve alamaz. (Atatürk'ün Din Anlayışı)
 • Milletin şerefi, haysiyeti, hürriyeti, İstiklali hakikaten tehlikeye düşmüştür. Bu felaketten kurtulmak, İcap ederse vatanın son bir ferdine kadar ölmeyi göze almak lazımdır. Padişah olsun, halife olsun, İsim ve her ne olursa olsun Önemli bir şahıs ve makamın hikmeti mevcudiyeti kalmamıştır. Yegane kurtuluş çaresi halkın doğrudan doğruya hakimiyeti eline alması ve iradesini kullanmasıdır. (Atatürk'ün Din Anlayışı)
 • Armutlu'ya gelinir. Burada mola verilir. Mustafa Kemal koyu bir güneş gözlüğü taktığı için tanınmaz. Orada bulunan bir ihtiyar koynundan bir resim çıkarır, birkaç kere önce resme, sonra Mustafa Kemale bakar. Mustafa Kemal gözlüğünü alnına dogru kaldırınca ihtiyar daha yakına yanaşır ve daha dikkatli bakar. Birdenbire yüzünün rengi değişir, her yanı titreyerek, "Bu sensin, bu!" diye bağırır. Sonra orada bulunanlara dönerek, haykıra haykıra, "Ey ahali koşun, koşun! Bu odur. Kemalimiz geldi!" der demez bütün halk otomobile koşar. Kadin, erkek, çocuk, yaşlı kimi toprağı kimi tekerlekleri öpüyor, kimi Mustafa Kemal'in boynuna, eline sarılıyor kimi otomobili omuzlannda taşımaya çalışıyordu. (Atatürk ve İzmir)
 • Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, akılladır. (Atatürk'ün Manevi Dünyası ve Sözleri)
 • "Laiklik yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü de demektir." Mustafa Kemal Atatürk (Atatürk'ün Din Anlayışı)
 • Benimsenen kötülük(ehven-i şer), kötülüklerin en büyüğüdür. (Atatürk'ten İnsanlığa Yol Gösteren Sözler)
 • Osman Gazi, Çobanoğlu Beyliği'nden koparak kendi bağımsızlığını ilan etti. Böylelikle, dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından birisi olan Osmanlı Devleti ortaya çıkmış oldu. (Atatürk ve Liderlik)
 • Atatürk, Bursa'ya gelirken Fikriye Hanımı da beraberinde getirmek zorunda kalmıştı. Şayet Fikriye Hanım Paşa ile Bursa'ya gelmeseydi, Atatürk Latife Hanım'ı Bursa'ya davet etmek, onunla beraber 12 gün geçirmek zorunda kalacaktı. Hatta Atatürk, küçük bir telgraf ile Latife Hanım'a seyahat için hazır olmasını da bildirmişti. Latife Hanım'ın Yıkıldığı An Latife Hanım, Atatürk’ün Fikriye ile beraber Bursa’ya gittiğini duyduğu an, dünya adeta Latife Hanım’ın başına yıkılmıştı. Bu nasıl şeydi? Kendisine hem seyahate hazır ol deniyor hem de birkaç saat sonra bir başka telyazısı ile, “Benden haber gelene kadar yerinizden ayrılmayınız.” deniyordu. Latife Hanım adeta dişi bir kaplan gibi soluyordu. Durmadan, dinlenmeden, “Bu bana nasıl yapılır. Bu bana nasıl yapılır." diyordu. Çaresizlik ve hırçınlık, kıskançlığın verdiği acı haline gelmişti. Öfkesi giderek daha da büyüyordu. Kararını vermişti. Bursa’ya gidecekti. Koşar adımlarla merdivenleri çıkmıştı, yatak odasında kısa zamanda bavulunu hazırlamıştı. Hem Atatürk'le hem de kim olduğunu dahi bilmediği Fikriye ile yüzleşmek ve hesaplaşmak niyetindeydi. Latife, gel-git yapılacak biri değildi. Latife kızgınlığını ve öfkesini yenemiyordu. (Atatürk ve İzmir)
 • "Yakın ve uzak çağlar düşünülürse Türk 'e yurtluk etmemiş bir kıta yoktur. Bütün yeryüzü Asya, Avrupa, Afrika, Türk atalarına yurt olmuştur. Bu gerçekleri yeni tarih belgeleri göstermektedir." (Atatürk ve Kayıp Kıta Mu'nun Şifresi)
 • Arkadaşlar! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz. (Atatürk ve İzmir)
 • Tehcir bir zorunluluktur tehcirde Ermenilere katliam yapılmamıştır. Tehcir edilenler hayattadır . Tehcir Ermeni çetelerinin Türkleri yapıldığı katliamda katliamlardan doğan kim ve düşmanlıktan dolayı bir yönüyle Ermenilerin hayatını kurtarmıştır 1. Dünya ve Kurtuluş savaşı sırasında katliama uğrayan asıl soykırım derişimle tâbi tutulan Türklerdir. Türkleri ve Ermenilere birbirine kırmaları için dolgu da önce Ruslar sonra İngilizler güneyde Fransızlar kışkırtmıştır.Ermeni kırım'ı yalandır, uydurmadır, iftiradır İngiliz propagandasıdır. Ermenilere Kırım yaptınız konulu saldırılar tarihi gerçeklere değil siyasi emellere dayanmaktadır. Siyasi emel topraktır. Türkiye'nin doğusunda Kafkas Seddi oluşturmaktır. (Atatürk ve Ermeni Soykırım Yalanı)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle