tatlidede

Guy Le Strange kimdir? Guy Le Strange kitapları ve sözleri

İngiliz Şarkiyatçısı, Yazar Guy Le Strange hayatı araştırılıyor. Peki Guy Le Strange kimdir? Guy Le Strange aslen nerelidir? Guy Le Strange ne zaman, nerede doğdu? Guy Le Strange hayatta mı? İşte Guy Le Strange hayatı... Guy Le Strange yaşıyor mu? Guy Le Strange ne zaman, nerede öldü?
  • 03.02.2023 06:00
Guy Le Strange kimdir? Guy Le Strange kitapları ve sözleri
İngiliz Şarkiyatçısı, Yazar Guy Le Strange edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Guy Le Strange hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Guy Le Strange hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Guy Le Strange hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Doğum Tarihi: 24 Temmuz 1854

Doğum Yeri: Hunstanton, Norfolk, Birleşik Krallık

Ölüm Tarihi: 23 Aralık 1933

Ölüm Yeri: Floransa, İtalya

Guy Le Strange kimdir?

Guy Le Strange (1854-1933) İngiliz şarkiyatçısı. Henry L’Estrange Styleman adlı bir babanın oğlu olarak Hunstanton’da doğdu; 1875 yılında mahkeme kararıyla Styleman soyadını bıraktı. Hayatının büyük bir kısmını İngiltere dışında geçiren Guy le Strange, Paris’te bulunduğu bir sırada Julius Mohl’un etkisinde kalarak İran’a ve Fars edebiyatına ilgi duymaya başladı. Bu arada Stanislas Guyard’ın Arapça derslerine devam edip bu dili dilbilimci düzeyinde öğrenmeyi başardı. 1877-1880 yıllarını dilini ve kültürünü daha iyi öğrenmek amacıyla İran’da geçirdi. Daha sonra Cambridge’e yerleşti ve eserlerinin çoğunu burada yazdı. Küçük yaştan beri görme bozukluğu bulunan Guy le Strange, 1912 yılından itibaren görme yeteneğini kaybetme noktasına geldiyse de çalışmalarına devam etti. 23 Aralık 1933 tarihinde Floransa’da (İtalya) öldü.

Guy Le Strange Kitapları - Eserleri

  • Doğu Hilafetinin Memleketleri

Guy Le Strange Alıntıları - Sözleri

  • Eyalet, Sasani hakimiyetinin devam ettiği İslamiyet öncesi günlerde her biri kendilerine tahsis edilen Dâr(çoğolu Diyâr) veya ''habitasyon''(mesken, yurt) dahilinde yerleşip, sonradan bunlara isimlerini veren; Rebî'a, Mudar ve Bekr'' adlı Arap aşiretlerine nispetle ve umumiyetle zikredildikleri sırayla; Diyar-ı Rebi'a, Diyar-ı Mudar ve Diyar-ı Bekr olarak anılan üç bölgeye ayrılırdı. (Doğu Hilafetinin Memleketleri)

Yorum Yaz