Mardinli mafya babaları (1) Papa'nın azmettiricisi İnci Baba

Mardinli ünlü mafya babalarını sizler için araştırdık. İlk olarak Papa'nın azmettiricisi olarak bütün dünyada ün salan ve İnci Baba olarak bilinen Mehmet Nabi İnciler ismini araştırdık. İnci Baba'nın hayatına dair tüm bilgilere haberimizin detayından ulaşabilirsiniz..
  • 02.10.2023 15:03
Mardinli mafya babaları (1) Papa'nın azmettiricisi İnci Baba

Türkiye tarihinin ünlü mafya babalarından İnci Baba adıyla tanınan Mehmet Nabi İnciler yeraltı dünyasının önde gelen isimlerinden biridir. Nufüs bilgilerine göre 1938 yılında Şanlıurfa'da doğduğu bilinse de İnci Baba'nın aslen Mardinli olduğu biliniyor.

Mehmet Nabi İnciler Kimdir?

Küçüklüğünü yaşadığı Mardin'den sonra ailesinin Urfa'ya göç etmesi nedeniyle önce Urfa'ya daha sonra ise Ankara'ya taşınmıştır. İnci Baba hayatını on iki yaşına kadar simit satarak geçirmiş. Simitlerini satamayınca da bir caminin deposunda bulunan tabutun içinde uyuduğunu söylemiş. Gençlik yıllarında Ankara'ya taşınmış. Mehmet Nabi İnciler "İnci Baba" lakabını Ankara'da almıştır.

Image description

Papa'nın azmettiricisi olarak suçlandı

Asıl işi müteahhitlik olan İnci Baba 1980'li yıllarda çek-senet tahsilatı işiyle uğraşmıştır. Ünü ülkeyi aşan İnci Baba'nın adı, 13 Mayıs 1981'de gerçekleşen II. Ioannes Paulus'e yönelik suikast girişimine bile karışmış. İnci Baba suçlamalarla ilgili "Müteahhitlik işleriyle uğraşıyorum. Benim Papa'yı vurmam ya da vurdurtmam işime gelmez. Papa müteahit değil ki benim onunla işim olsun." demiştir.

Image description

Konuyla ilgili bir kanıt bulunamamış ama o dönem İngiliz basını İnci Baba'yı konu edinmiştir. İngiliz basını İnci Baba'yı ''Robin Hood'' olarak adlandırmış zenginden alıp fakire dağıtan bir mafya lideri diye anlatmıştır.

Evinde leopar besliyordu

Image description

1978-1991 yıllarında yayımlanan Dallas dizisinden etkilenen İnci Baba evinde Ceyar ve Sue Allen adını verdiği iki leopar beslemiştir. Dönemin politikacılarından etkilenip Chicago'ya giderek Al Capone'nun mezarına çelenk bırakmış. İnci Baba, siyasetçi ve sanatçılarla da yakın bir ilişkideydi.

Image description

İnci Baba'nın, dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve sanatçı Yılmaz Güney ile sıkı dostluğu olduğu biliniyordu. İnci Baba'nın oğlu Kürşat'ın düğününde nikah şahitlerinden birisi Süleyman Demirel diğerin de Alparslan Türkeş olduğu söyleniyordu. İnci Baba, Muazzez Abacı'nın eski eşi Hasan Heybetli ile müteahhitlik ve turizm alanında ortak şirket kurmuştur.

Image description

Filiz Akın'ı bıçaklattırdı

1 Ağustos 1982 yılında İhale mafyasının içinde bulunan Mehmet Nabi İnciler yakalanmıştır. İnciler 1987 yılında Urfa'dan bağımsız aday olmuştur. 46 bin oy alan İnciler seçilememiştir. Mehmet Nabi İnciler'in ülkemizde herkes tarafından tanınmasının bir diğer sebebi ise sanatçı Filiz Akındır.

Image description

İnci Baba dönemin ünlü sanatçısı Filiz Akın'ı bıçaklattığı iddia edilmiştir. Olay ile ilgili hala bir netlik yok söylentilere göre Filiz Akın ile Mehmet Nabi İnciler'in birlikte olduğu hakkında dönemin paparazzileri birçok haber yazmıştır.

Ünlü sanatçı Filiz Akın ise konuyla ilgili ateş püskürmüş çevresine haberlerin yalan olduğunu söyleyerek ''Dünyada tek erkek o kalsa ona yine bakmam'' şeklinde sert cümleler sarf etmiştir. Filiz Akın'ın bu sözleri kulaktan kulağa yayılarak İnciler'e kadar ulaşmıştır.

Aradan geçen bir hafta sonra Filiz Akın İzmir fuarı çıkışı bir genç tarafından bıçaklanmış. Konun bir diğer detay ise Filiz Akın'ın o dönem MİT'te müsteşarı olan Sönmez Köksal ile nişanlı olmasıydı. Filiz Akın'ı bıçaklayan genç soruşturmada olayı tamamen kendi isteğiyle yaptığı söyledi.

Kendi adamı tarafından vuruldu

Image description

4 Aralık 1993 tarihinde Ankara'da kendi evinde iddiaya göre yeğeni Faruk Kasapoğlu ile o dönem yakın korumalığını yapan Yakup Yaşar Güven arasında tartışma yaşandı. İnci Baba tartışmanın son bulması için ikilinin arasına girdi. Fakat Yakup Yaşar Güven'in silahından çıkan kurşun İnciler'in atardamarına isabet etti ve İnciler hayatını kaybetti. Yakup Yaşar, İnci Baba'nın 10 yıllık korumasıydı silahı iyi kullanabilen Yakup Yaşar, aslında Faruk Kasapoğlu'nu vurmak istediğini ama ıskaladığını söyledi.

Image description

Yeraltının ünlü ismi İnci Baba'yı öldüren Yakup Yaşar Güven ise tahliyesine 5 gün kala hapishanede İbrahim Kara tarafından tabancayla vurularak öldürülmüştür. İnci Baba'nın ölümünden sonra o dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel onun için bir anıt mezarı yapılmasını teklif ettiği iddia edilmiştir.

 

 

Yorumlar

Image
Ziyaretçi
04.10.2023 / 23:49

Okuduklarıma inanamadım. Zaten bir Allah'a inanırım bu zamanda... gerisi inanılır gibi değil.

Image
Ziyaretçi
02.10.2023 / 17:34

maşallah kültür hizmetine bak: mafyaların biyografi serisi.

Yorum Yaz