Mardinli eski bakan ve milletvekili vefat etti

Devlet Eski Bakanı Mardin ve Batman eski Milletvekili Mehmet Adnan Ekmen (73), bu sabah tedavi gördüğü Ankara Koru Hastanesi'nde vefat etti.
  • 05.08.2021 16:42
Mardinli eski bakan ve milletvekili vefat etti

Gercüş'ün Mardin'e bağlı bir ilçe olduğu yıllarda Gercüş Belediye başkanı olan ardından da Mardin'de Sosyal Demokrat Halkçı Parti saflarında  18. Dönem Mardin Milletvekili olarak meclise giren, milletvekilliğinin yanında bir dönem devlet bakanlığı görevinde de bulunmuş olan Mardin ve Batman eski Milletvekili, siyasetçi Mehmet Adnan Ekmen, bu sabah yaşlılığa başlı olarak yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Ankara'da vefat etti.

52. Hükümet döneminde İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Gercüş Belediye Başkanlığı ve Mardin ve Batman Milletvekilliği de yapan Adnan Ekmen bir süreden beri Akciğer Kanseri tedavisi görüyordu. 

6 Çocuk babası 73 yaşındaki Ekmen için Cuma günü TBMM’de tören düzenlenecek. Cumartesi günü cenazesi Gercüş’e getirilecek Ekmen, toprağa verilecek.

AK Parti MKYK Üyesi - 25 ve 26. Dönem Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu'nun halasının oğlu, Mardin Life Gazetesi'nin köşe yazarı Av. Gülser Ekmen Miroğlu'nun da abisi olan merhum Mehmet Adnan Ekmen'in vefatı nedeniyle Mardin Life Ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, geride kalan ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. 

MEHMET ADNAN EKMEN KİMDİR?

Peki Mehmet Adnan Ekmen kimdir? Aslen nerelidir? İşte Mehmet Adnan Ekmen'in biyografisi. Mehmet Adnan Ekmen, bakan, milletvekili, siyasetçi.

Ekmen, 1948 yılında Batman Gercüş’te doğdu.

Eğitim Hayatı

Mehmet Adnan Ekmen, İstanbul Beyazıt İktisadî ve Ticarî Bilimler Yüksekokulu’ndan mezun oldu.

Çalışma Hayatı
Denizyolları İşletmesi’nde memur olarak çalıştı. Serbest ticaret yaptı.

Siyasi Hayatı
Gercüş Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 29 Kasım 1987 (18. Dönem) ve 20 Ekim 1991 (19. Dönem) tarihlerinde yapılan genel seçimlerde Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Mardin Milletvekili seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olarak görevde bulundu.

Tansu Çiller’in 30 Ekim 1995 tarihinde kurmuş olduğu 52. Hükümet’te (III. Çiller Hükümeti) Devlet Bakanı olarak atandı.

Eşi ve Çocukları
Evli ve altı çocuğu bulunmaktadır.

Az düzeyde İngilizce ve Arapça bilmekte idi.

Eski Bakan Adnan Ekmen konuştuESKİ BAKAN YAŞAMA VEDA ETTİ

Yorum Yaz