Serdar Altan Kimdir? Gazeteci Serdar Altan

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan 1977 yılında Batman’da doğdu.
  • 20.06.2022 22:33
Serdar Altan Kimdir? Gazeteci Serdar Altan

Gazeteci Serdar Altan, Gazeteciliğe Özgür Gündem Gazetesi’nde editör olarak başladı. Ardından Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) çalıştı. Bir süre İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin basın koordinatörlü yaptı.

Altan’ın çalıştığı basın yayın kuruluşları; Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatıldı. 

Altan, 2014 yılında kurulan Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. Cemiyet de OHAL KHK’si ile kapatıldı.

Serdar Altan, 2015 yılında ulusal yayın yapan Van TV’nin haber merkezinde çalışmaya başladı. Kanalda çeşitli programların sunuculuğunu yaptı. Van TV de 28 Ağustos 2016’da yayımlanan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı.

Kapatılmadan önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan ihbar üzerine Van TV çalışanları hakkında soruşturma başlatıldı. Altan’ın da aralarında bulunduğu sekiz kanal çalışanı hakkında “zincirleme şekilde”, “basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla dava açıldı.

Altan’ın “zincirleme şekilde, basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 10 ay 15 günden 13 yıl 1 ay 15 güne kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Yargılamanın 29 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşmasında “mahkumiyetlerine yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden” beraatine karar verildi.

Altan daha sonra Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanlığına seçildi.

Bu derneğin başkanlığını yaptığı süreçte Serdar Altan, yayınladığı haber ve programlar gerekçesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8 Haziran’da gözaltına alınan Serdar Altan, sekiz günlük gözaltı sürecinden sonra “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

 

Yorum Yaz