Çobanın Dağda Bulduğu Taş Binlerce Yıllık Sırrı Açığa Çıkardı

Çobanın dağda bulduğu taş, bölgede tek bir şeyin varlığına işaret ediyor. İşte binlerce yıllık sırrı açığa çıkaran işaret...

TURİZM
PAYLAŞ:

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde dağlardaki kayalıklarda midye fosilleri bulundu. Çobanın dağda bulduğu taşlar üzerinde birçok deniz canlısı fosili görenleri hayretler içinde bıraktı. Bulunan fosiller bölgede milyonlarca yıl öncesinde bulunan denizin varlığına işaret ediyor.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Başaran köyü yüksek rakımlı dağ yamaçlarında çobanlık yapan bir genç bulduğu taşlar üzerinde deniz canlılarına ait fosiller gördü.

Çoban, midye, balık, yılan balığı gibi taş üzerinde fosilleşmiş halde bulduklarını evine getirerek sakladı. Daha öncede aynı dağ yamacında balık fosili bulunmuştu.

Bunun üzerine çoban Mehmet Gökçe ilginç bulduğu taşları toplayarak koleksiyon yaptığını söyledi. Gökçe, "Yıllardır dağlarda çobanlık yapıyorum. Kesin bu bölge eskiden denizdi. Çünkü her gördüğüm ilginç taşta fosilleşmiş canlı türleri görüyorum. Bu fosilleri de taş içinden çıkarttım. Balık midye ve yılanlar var ilgimi çekti."

"Bu yüzden evimde saklıyorum. Binlerce yıl öncesine ait olduğunu tahmin ediyorum ama kesin bir bilgi değil araştırılmasını istiyorum" dedi.

Bölgede deniz canlılarına ait fosillerin bulunmasını ise Jeofizikçiler şu şekilde açıklamıştı: Şu an üzerinde bulunduğumuz bölge Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu'nun kapanması sonucu aradaki Tethis Denizi'nin kapanmasıyla meydana gelmiş bir bölgedir. Bu Tethis Denizi günümüzden yaklaşık 12 milyon yıl önce kapanmıştır."

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle