Demircan, Dargeçit'te incelemelerde bulundu

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Dargeçit'te incelemelerde bulundu.

MARDİN
PAYLAŞ:

İlk olarak Dargeçit Belediyesini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ı İlçe Kaymakamı Doğan Kemelek ve Dargeçit Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy karşıladı. Başkan Aksoy, yapılan çalışmalar hakkında Demircan’a bilgi verdi. 

Ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İlçe Kaymakamı Doğan Kemelek, Belediye Başkanı Mehmet Cüneyt Aksoy, Mardin AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç ve beraberindeki heyetle beraber Dargeçit ilçesinin ilk yerleşim yeri olan Safa Mahallesinde bulunan Tarihi Süryani Çarşısını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 

Burada bulunan çocuklarla sohbet eden Demircan, çocukların hedeflerini ve isteklerini sordu. Çocuklarla keyifli sohbetin ardından 12 bin yıllık geçmişiyle tarihe insanlık tarihine ışık tutan Dargeçit ilçesinin Ilısu Mahallesi'ndeki Boncuklu Tarla Kazı Alanını inlemelerde bulundu. Daha önce yapılan kazı çalışmalarında “Boncuklu Tarla”’nın tarih boyunca Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı'nın da aralarında yer aldığı 25 medeniyete ev sahipliği yaptığı ortaya çıkmıştı. 

Veysel Eroğlu Ilısu Barajında yapılan inlemelerin ardından Demircan ve beraberindeki heyet Midyat İlçesine ziyaret etmek üzere Dargeçit’ten ayrıldı. 

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle