tatlidede

HDP'li Günay: Öğrencilere Ücretsiz Yemek Desteği verilsin

HDP'li Ebru Günay, Okullarda Ücretsiz Yemek Desteği konusunu meclise taşıdı.
  • 24.01.2023 11:51
HDP'li Günay:  Öğrencilere Ücretsiz Yemek Desteği verilsin

Halkların Demokratik Partisi Parti Sözcüsü ve Mardin Milletvekili Ebru Günay, Okullarda 1 Öğün Ücretsiz Yemek Desteği ve Temiz İçme Suyu Sağlanmasına dair Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle bir Soru Önergesi verdi.

Günay yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Gıda fiyatlarındaki artışlar sebebiyle yoksul ve güvencesiz kesimler için sağlıklı beslenememe sorunu ciddi bir hal almıştır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişme süreci olumsuz etkilenmektedir. Milyonlarca aile derinleşen ekonomik kriz sonucu derin yoksulluk içinde yaşamakta ve çocuğuna yeterli, sağlıklı hatta asgari beslenme olanaklarını sağlayamaz duruma gelmiştir.

Velilerin başlattığı ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek’ kampanyası ülke geneline yayılarak büyüyerek devam etmektedir. Çocuklarının sağlıklı beslenemediğini dile getiren ailelerin başlattığı imza kampanyasına dair yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Bunun yanısıra basına yansıyan bilgilere göre Türkiye’de her iki çocuktan biri açlık ve yoksullukla karşı karşıyadır. Öğrencilerdesağlıklı ve yeterli beslenememe durumundan kaynaklı kansızlık, öğrenme güçlüğü, fiziksel gelişimlerinde yavaşlama veya durma ve derslerde bayılma gibi sağlık sorunlarının yaşandığı görülmektedir.

Ayrıca okullarda, sağlıklı içme suyuna erişim de en az sağlıklı ve yeterli beslenememe sorunu gibi büyük bir sorundur. Türkiye’de okulların neredeyse tamamında temiz içme suyuna ücretsiz erişim mümkün değildir.

Bu bağlamda;

  1. Velilerin başlattığı ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek’ imza kampanyasından Bakanlığınız haberdar mıdır?
  2. Tüm okullarda her yaş düzeyi için 1 öğün ücretsiz, sağlıklı yemek verilmesine dair herhangi bir planlamanız var mıdır?
  3. Uluslararası ve ulusal düzenlemelerle koruma altına alınan sağlıklı, dengeli ve ücretsiz beslenme sağlanması gerektiğinin çocuk hakkı olduğunu biliyor musunuz? Bu konuda üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirecek misiniz?
  4. Son bir yıl içerisinde yetersiz beslenme nedeniyle kansızlık, öğrenme güçlüğü, fiziksel gelişimlerinde yavaşlama veya durma ve derslerde bayılma gibi sağlık sorunları yaşayan kaç öğrenci olmuştur? Cinsiyete göre dağılım nasıldır?
  5. Okullarda içme suyu ihtiyacı ne şekilde karşılanmaktadır? Kaç okulda öğrenciler temiz içme suyuna ücretsiz erişebilmektedirler? Okul musluklarından akan su sağlıklı mıdır?"

.”

Editör: Nezir Güneş

Yorum Yaz