tatlidede

Aday listelerine itiraz için son gün!

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimine işliyor. Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilçe seçim kurulları ile büyükşehir belediye başkan adaylığı için il seçim kurullarına yapılacak itirazlar için tanınan süre bugün sona erecek.
  • 24.02.2024 13:38
Aday listelerine itiraz için son gün!

Geçici aday listelerine karşı itirazlar bugün saat 17.00'de sona eriyor. Bağımsız adaylar ve siyasi partiler, adaylık şartlarında eksiklik veya aykırılık gördükleri listeler için itirazlarını bu saate kadar yapmaları gerekiyor. Öte yandan sandık kurulu üye listelerinin verilmesi de bugün sona eriyor.

25 Şubat'ta SEÇSİS'e üye girişi başlayacak ve 26 Ocak'ta ilçe seçim kurulları, 28 Şubat'ta ise YSK itirazları karara bağlayacak. Seyyar sandık oluşturma çalışmaları 28 Şubat'ta sona erecek.

İlçe seçim kurullarınca seyyar sandık oluşturma ve hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin seyyar sandıklara işlenmesi çalışmaları da 28 Şubat Çarşamba günü itibarıyla sona erecek. Seçim takvimine göre 29 Şubat’ta ise seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak. 2 Mart ise aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partiler tarafından tamamlanmasının son günü olacak. YSK, 3 Mart’ta kesin aday listelerini açıklayacak ve oy pusulalarının basımına başlanacak. Basılan pusulalar, ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teslim edilecek.

Seçim takvimi şu şekilde işleyecek:

24 Şubat 2024: Geçici aday listelerine karşı itirazların son günü
25 Şubat 2024: Sandık kurulu üyelerinin SEÇSİS'e girişi
26 Ocak 2024: İlçe seçim kurullarının itirazları karara bağlaması
28 Şubat 2024: YSK'nın itirazları karara bağlaması
29 Şubat 2024: Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı
2 Mart 2024: Aday listelerindeki eksikliklerin tamamlanması
3 Mart 2024: Kesin aday listelerinin açıklanması ve oy pusulalarının basılması

Editör: Beşir Şavur

Yorum Yaz