tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Araç sahiplerine "kış bakımı" uyarısı

Soğuk havalarda araçlardan iyi verim almak için kışlık bakımın şart olduğunu söyleyen Oto Ekspertiz Uzmanı Yasin Çilsalar, kışı sorunsuz geçirmek isteyen sürücülere önemli tavsiyelerde bulundu.
  • 29.11.2023 16:06
Araç sahiplerine "kış bakımı" uyarısı

Kış mevsimin kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde, birçok kentte kar yağışı görülmeye başlandı.

Bu durum, araç sahipleri için kışlık bakım zamanının geldiğinin de habercisi.

Kışı sorunsuz geçirmek isteyen sürücülere tavsiyelerde bulunan Oto Ekspertiz Uzmanı Yasin Çilsalar, sürücüleri lastik, motor ve akü gibi araç aksamlarını kontrol ettirerek, araçlarına kış bakımını yaptırması konusunda uyardı.

"Bakımları zamanında yapılmayan araç, yolda sizden intikamını alır"

Yasin Çilsalar

"Şu an kış şartlarında araç bakıma çok çok önemli. Motorun performansı, çalışma rahatlığı, çekişi, yakıt olarak bakımların zamanında yapılması çok çok önemlidir. Öncelikle Adanalı hemşehrilerimizin araçlarında antifriz kullanmalarını öneriyorum.  Yağ bakımlarını, cam sularını, sil geçlerini, lastiklerini, fren balatalarını, yağmurlu havalarda yol tutuşundan kaymamasına iyi fren tutuşlarına kadar bakımlarını zamanında yapmaları önem arz eder. Bakımları zamanında yapılmayan araç, yolda sizden intikamını alır. Ondan dolayı da araçlarımızın bakımını güzel bir şekilde yaptıralım. Yol sürüşlerinizi daha rahatlatmak için bu bakımları yapılması gerekir." dedi.

"Bakımlarını zamanında yaptırırlarsa daha rahat sürüş gerçekleşir"

Bakımı yapılacak araçların bütün parçalarının kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Yasin Çilsalar, "Araç geldiği zaman antifriz, camların temizliğinde kullanılan cam suyu, aracın motor yağ, filitre bakımları, kalorifer petekleri gibi bunların bütün kontrollerini yapıyoruz. Antifrizlerini koyuyoruz, yağ bakımlarını yapıyoruz, fren balataları, lastikleri, lastikleri iyiyse müşterilerimize bu konuda bilgi verip uygulamaları yapıyoruz. Eksi derecelerde olan bir şehre vardığınızda orada bir gün kalmanız, sizin aracınızda antifriz, cam suyu yoksa bunların donmasına sebeptir. Bir gece kalmanız yeterlidir. Bu da ne yapar, blok çatlatmaları, motor, radyatör veya kalorifer petek patlamaları, hortumlarda deformeler derken ki parçalar çok çok pahalandı; şu anda insanlarımız zor geçiniyor araçlarını zor kullanıyorlar, yakıt da pahalı o yüzden bunlara dikkat edin. Antifrizlerini zamanında, bakımlarını zamanında yaptırırlarsa bir şeylerle karşılaşmamaları daha iyi olur, daha rahat sürüş gerçekleşir." şeklinde konuştu.

"Bakımlarını geciktirdiğini zaman araç kendinden yemeye başlar"

Aracın ekranında verdiği uyarılara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunan Çilsalar, şunları kaydetti:

"Şu an araçlar bilgisayarlı oldukları için kilometreleri ekranlarında her zaman uyarı verebiliyor. Yeni model araçların hepsinde 'bakımınız geldi, 'bakımınız geldi' dediği anda araçların bakımını yetkili servislerde, bilirkişilere gidilip bu kontrolleri, yağ bakımlarını, filtre bakımlarını, antifriz bakımları, camsuyu, sil geç,  fren balataları, lastik ve en önemlisi bunları güzel bir şekilde yaptırmaları rahat bilmeleri için gereklidir. Araçları yüksek hızı kullanmamalarını tavsiye ediyorum. Bakımlarını her zaman kilometreleri geldiğinde yaptırmaları lazım ki büyük sorunlarla karşılaşmasınlar. Araç sürekli arıza vermez fakat bakımlarını geciktirdiğini zaman araç kendinden yemeye başlar ve bu seferde 10 TL harcayacağınız bir malzemeye bir bakmışsınız yarın 100 TL olarak ayrıyeten masraf çıkarmış."

İLKHA

Yorum Yaz