Araz'dan Çimento fabrikasının baca tozuna tepki

Yeşilli Muhtarlar Derneği Başkanı Çağdaş Araz, Mardin Çimento Fabrikası'nın bacasından çevreye toz salınımı yaptığını, bundan dolayı çevre köylülerinin duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, çözüm bulunmasını noktasında yetkilileri göreve davet etti.

  • 18.11.2022 13:11
Araz'dan Çimento fabrikasının baca tozuna tepki

Mardin Çimento Fabrikası'nın çevreye özellikle de geceleri toz kusup, çevre kirliliğine neden olduğunu kaydeden Yeşilli Muhtarlar Derneği Başkanı Çağdaş Araz, defalarca dile getirilen soruna rağmen herhangi bir tedbir alınmamış olmasının fabrika yetkililerinin kural tanımaz tavırlarından kaynaklı olduğunu söyledi.

Yeşilli ve çevre köylerinin bağ ve bahçe işleri üzerinden üretim yaptıklarına işaret eden Araz, "Mardin Çimento Fabrikası'nın bacası gündüz gayet normal görünüyor. Hava karardığında geceleri ise adeta toz zehiri kusuyor. Bunu defalarca dile getirmemize rahmen hiçbir çözüm bulunamadı. Baca gazı emisyon ölçümleri yapılıyor mu, yapılıyorsa çıkan sonuçlar nelerdir doğrusu çevre sakinleri olarak herkes bunu merak ediyor. Bütün bir çevrenin, bölgenin insan sağlığı görmezlikten gelinmemeli, bu konuda mutlaka ilgili kurumlar gerekli adımları atmalılar. İnsan sağlığı çıkan bu tozdan ne derece etkileniyor, bağ ve bahçelerde üretimine sekte vuran bu tozun üretime ve ürün sağlığına olan zararları nelerdir. Camlarımızı açamıyoruz. evimizi havalandıramıyoruz. Bütün bu sıkıntıların irdelenmesi gerekiyor. Yetkilileri bu konuya eğilmeye davet ediyorum" dedi.

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz