tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Bakan Açıkladı! Cudi Dağı Milli Park İlan Edilecek! Cudi Dağı Nerededir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere geldiği Şırnak’ta, Hazreti Nuh’un gemisinin indiği Cudi Dağı’nın milli park ilan edilmesi için talimat verdiğini söyledi. Peki Cudi Dağı nerededir? Milli Park nedir?
  • 17.04.2021 05:47
Bakan Açıkladı! Cudi Dağı Milli Park İlan Edilecek! Cudi Dağı Nerededir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Şırnak’a geldi.

Kentte ziyaret ve açılışlara katıldıktan sonra Belediye Başkanlığı toplantı salonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, Şırnak için hayırlı müjdelerle geldiğini söyledi.

Hazreti Nuh’un gemisinin indiği Cudi Dağı’nın milli park ilan edilmesi için gerekli talimatı verdiğini ifade eden Pakdemirli, “Tabi ki Hazreti Nuh’un gemisinin konaklama alanı veya iniş alanı olarak bildiğimiz Cudi Dağı’nda bir milli park olarak ilan edilmesi konusunda çalışmaların başlatılması talimatını verdim. Bunun da Şırnak’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Milli Park nedir?

Bilimsel ve estetik bakımından, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır. 2018 yılı itibariyle Türkiye’de 43 milli park bulunmaktadır. 

Cudi Dağı Nerede?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Silopi, Şırnak'da yer alan 2.114 m (6,935 ft) rakıma sahip dağdır. İslam tarihi ve teolojisi açısından öneme sahiptir; Kur'an'da Nuh'un gemisinin tufandan sonra Cudi Dağı'na oturduğu belirtilmektedir. Ayrıca dağ, 1990'lardan bugüne yoğun bir şekilde PKK militanları için barınma yeri haline gelmiştir ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasında yoğun çatışmalara sahne olmaktadır.

Son yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başarılı çalışmalarıyla bu bölge büyük oranda güvenli hale gelmiştir.

Kurak bir bölgede bulunan 'Cûdî Dağı’nın yüksek kesimleri çok yağış alır. Bundan dolayı 1.500-2.000 metreler arasında çam ve meşe ormanları vardır. Türkiye-Irak sınırına 15 km mesafede ve elips biçiminde olan Cûdî Dağı üzerinde 2.000 metreyi aşan dört doruk bulunur. Bunlardan 2.017 metre yükseklikte olanı "Nuh Peygamber Ziyaret Tepesi" olarak anılır.

Editör: Mustafa Kardaş

Yorum Yaz