Havadan, karadan ve denizden “yeşil vatan” seferberliği | 2021 Orman Yangınları

TSK ve Jandarma orman yangınlarını söndürmek için karadan, havadan ve denizden desteğini sürdürüyor. TSK İHA’ları şimdiye kadar 462 saat uçuş yaptı. Tahliye durumunda kullanılmak üzere bir karakol botu ile çıkarma gemisi Muğla'da görevlendirildi.
  • 04.08.2021 15:19
Havadan, karadan ve denizden “yeşil vatan” seferberliği | 2021 Orman Yangınları

Ege ve Akdeniz bölgesinde devam eden orman yangınları için Türkiye seferber oldu. Terörle mücadele operasyonlarından Mavi Vatan savunmasına kadar birçok görevi başarıyla yerine getiren İHA'lar, orman yangınları ile mücadelede de yoğun kullanılıyor.

Özellikle söndürme çalışmalarının yönlendirilmesinde etkin kullanılan insansız hava araçları, sahadan aldıkları anlık görüntüleri ilgili merkezlere aktarıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, birçok bölgedeki yangın söndürme çalışmalarına ilk günden itibaren 4 İHA ile destek sağlamaya devam ediyor.


Dalaman, Çanakkale ve Geçitkale/KKTC Meydanlarından kalkış yapan Bayraktar ve Anka İHA’ları bugüne kadar 33 sorti, 462 saat uçuş icra etti.

İlerleme istikametleri tespit ediliyor

28 Temmuz'dan itibaren gece ve gündüz kesintisiz olarak icra edilen uçuşlarla söndürme faaliyetleri tamamlanan alanlarda yeniden başlayan yangınların mevkileri, devam eden yangınların sınırları ve ilerleme istikametleri hassas koordinat ile bildirildi.

Karakol botu ve gemi hazır bekletiliyor

Muğla'da devam eden yangın söndürme faaliyetlerine destek olmak için de çalışmalar sürüyor.

İhtiyaç halinde bölgedeki vatandaşları denizden tahliye etmek için Ören ve Milas bölgelerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait bir karakol botu ve bir çıkarma gemisi sevk edildi.

Mehmetçik sahada

Milli Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada 400'den fazla Mehmetçiğin, 3 insansız hava aracı, 4 helikopter, 50'den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla seferber olduğu belirtilmişti.

Jandarma Genel Komutanlığı da TSK gibi tüm imkanlarını seferber etti. Yüzlerce personel sahada halkın yaralarını sarıyor. 

Sahil Güvenlik de seferber

Sadece Sahil Güvenlik Komutanlığı, 520 sahil güvenlik personel, 1 sahil güvenlik korveti, 26 Sahil Güvenlik Botu, 3 dalış emniyet güvenlik ve arama kurtarma timi, 1 sahil güvenlik helikopteri ile yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına destek veriyor. 

Jandarma Havacılık Başkanlığı da havadan desteğini sürdürüyor. 

TOMA'lar devrede

Emniyet Genel Müdürlüğü, Antalya ve Muğla'daki yangın söndürme çalışmalarına destek vermek amacıyla bölgeye 112 Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) sevk etti.

Marmaris Turunç Mahallesi'ndeki söndürme çalışmalarına TOMA'ların destek olduğu anları TRT Haber görüntüledi. 

TRT HABER

Yorum Yaz