tatlidede

HÜDA PAR Genel Sekreteri Demir: Milletvekili yemin metniyle hiçbir sorunumuz yok

Mardin’de gazetecilerle bir araya gelen HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, milletvekili yemin metni ile ilgili hiçbir sorunlarının olmadığını, herkes gibi yeminlerini eder ve siyasetin merkezinde mecliste yerlerini alacaklarını söyledi.
  • 25.05.2023 13:07
HÜDA PAR Genel Sekreteri Demir: Milletvekili yemin metniyle hiçbir sorunumuz yok

14 Mayıs seçimlerinde AK Parti listesinden Gaziantep milletvekili seçilen HÜDA PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir, Mardin’de gazetecilerle bir araya geldi. Milletvekili Demir’e, HÜDA PAR Mardin İl Başkanı İsmail Çevik ve HÜDA PAR eski Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Mahmut Kılıç ve partililer eşlik etti.


Gazetecilerin sorusu üzerine son günlerde tartışılan milletvekili yemin metni ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Demir, TBMM'de yemin metinini okuyacaklarını dile getirdi.


Milletvekili Demir, “Batının bütün stratejisi CHP ve yerel kripto unsurlar ile birlikte Türkiye’nin yeni yüzyılına hükmetmek. Böyle bir planları vardı, ancak HÜDA PAR buna çomak soktu, bunu bozdu. HÜDA PAR’ın değişmeyen, taviz vermeyen stratejisi ve anlayışıyla siyasetin merkezinde olmasının, onların stratejilerine ne kadar büyük zarar verdiğini gördükleri için kasıtlı olarak Erdoğan’dan ziyade HÜDA PAR’ı hedefe koydular. HÜDA PAR’ın duruşuyla ne kadar büyük mağlubiyet aldıklarını ortaya koyuyor. Bütün manipülasyonları bundan dolayıdır. Kasıtlı kriz çıkarmaya ve kaos üretmeye çalışıyorlar. Bu yemin meselesi de bundan dolayıdır. 28 Mayıs ikini tur seçimi öncesi hükümetin düşmesini ve kaos çıkmasını istiyorlardı. Çünkü malum bütün bakanlar milletvekili seçildi, eğer bakanlar mecliste yemin etselerdi, filli olarak vekil olmuş olurlardı ve bakanlık düşerdi. Bundan nemalanmaya çalıştılar, fakat tutmadı. Bizim yemin ile alakalı hiçbir sorunumuz veya farklı düşüncemiz yok. Herkes gibi gider yeminimizi eder ve siyasetin merkezinde mecliste yer alırız.” dedi.


Yemin metninde ne yazıyor?
Milletvekillerinin göreve başlamadan önce TBMM'de okuduğu yemin metni şu şekilde:


“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim.

 

(MEHMET SALİH KESKİN/MARDİN LİFE)

Editör: salih keskin

Yorum Yaz