İnternet kabloları çalınan mahalle sakinleri: Çocuklarımız eğitim alamıyor

Siirt Merkez Dumlupınar Mahallesi'nde, bakır internet kablolarının defalarca hırsızlar tarafından çalınması, uzaktan eğitim alan, sınavlara hazırlanan öğrencileri mağdur ediyor.
  • 30.06.2021 11:03
İnternet kabloları çalınan mahalle sakinleri: Çocuklarımız eğitim alamıyor

Yetkililerin bu duruma acil müdahale etmesi gerektiğini belirten Dumlupınar Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ayhan, derslerini uzaktan eğitimle takip eden öğrencilerin, internet olmadığı için mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

Dumlupınar Mahallesi'nde yerin altından geçen bakır kabloların yaklaşık bir ay önce kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalınması nedeniyle mahalleye internet erişimi kesildi.

Yaklaşık 3 bin 500 kişinin ikamet ettiği mahallede, derslerini takip edemeyen çocuklar büyük bir mağduriyet yaşıyor.

Rögar kapağını sökerek kabloları çalan hırsızlar yüzünden mahallede uzaktan eğitim gören ve sınava hazırlanan yüzlerce öğrencinin mağdur duruma düştüğünü ifade den Dumlupınar Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ayhan, hırsızlık olayının önlenememesine tepki gösterdi.

Derslerine çalışamayan öğrencilerin çok mağdur durumda olduğuna dikkat çeken Ayhan, hırsızların sadece kabloları çalmakla kalmadığını bununla birlikte öğrencilerin geleceğini de çaldıklarına vurgu yaptı.

Dumlupınar Mahallesi Muhtarı Hüseyin Ayhan

"Yetkililer bizim değil çocuklarımızın geleceğini düşünsünler"

İnternet kablolarının bir ay içerisinde defalarca kez çalındığını belirten Mahalle Muhtarı Ayhan, yetkililerden bir an önce sorunun çözülmesini istedi.

İnternet sağlayıcı telekomünikasyon şirketinin birçok kez internet kablolarını yaptığını ama yine de kabloların hırsızlar tarafından çalındığını dile getiren Ayhan, yetkililerden bu hırsızlığa karşı bir önlem alınmasını istedi.

Ayhan, "Çocuklarımız derslerinden geri kaldı, salgın nedeniyle çocuklarımız uzaktan eğitim görüyorlardı ama 45 gündür internet kabloları çalındığı için derslerinden geri kaldılar. Hırsızlar yakalanıyor ama maalesef savcılık serbest bırakıyor. İnternet kablolar 5-6 kezdir çalınıyor. Türk Telekom yapıyor hırsızlar çalıyor, şikâyet etmelerine rağmen bir sonuç alınamadı. İnternet yok ama faturalarımızı da ödemeye devam ediyoruz. Bu ay bana 106 TL fatura geldi. Mahalle sakinleri kullanmadıkları internetin parasını ödüyor. Bizi düşünmesinler sadece çocuklarımızın geleceğini düşünsünler." ifadelerini kullandı.

Barış Kaya

"Babam güçlükle bana tablet aldı ama internetimiz yok"

Hırsızların internet kablolarını çaldığı için uzaktan eğitime katılamadığını dile getiren Barış Kaya, bu nedenle öğrencilerin derslerinden de geri kaldığını söyledi.

Kaya, "Babam çok zor şartlarda bana tablet aldı. Evimize de internet bağlandı ama hırsızlar internet kablolarını çaldı. Uzaktan eğitime bağlanamıyoruz ve derslerimizi de yapamıyoruz. Öğretmenler annemi arayıp 'Neden çocuklarınız uzaktan eğitime katılmıyorlar?' diye soruyorlar. Bu nedenle eğitimden geri kalıyoruz. Sayın Valim biz internet istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Mehmet Başkurt

"Çocuklarım derslerinden geri kaldı, onların hakkını kim ödeyecek?"

Bir baba olarak görevini yaptığını ve çok zorlanmasına rağmen çocuklarının tablet ve internet ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden Mehmet Başkurt, mağduriyetini şu şekilde dile getirdi:

"19 yıldır Dumlupınar Mahalle'sinde ikamet ediyorum, 5 çocuğum var, 3'ü okuyor 2'si de daha çok küçük. Çocuklarım salgın sürecinde internet üzerinden uzaktan eğitim yapıyordu, bu süreç içerisinde yaklaşık 5-6 kezdir internet kabloları çalınıyor. Çocuklarım derslerinden geri kaldı, diğer mahalledeki çocuklar gibi eğitim alamadı. Çocuklarımın hakkını kim ödeyecek."?

"Kullanmadığımız internetin de parasını ödüyoruz"

Telekomünikasyon şirketine kullanmadıkları internet için para da ödediklerini belirten Mehmet Başkurt, internet kabloları hırsızlar tarafından çalınmasına rağmen her ay düzenli olarak kendilerine fatura çıktığını söyledi.

Başkurt, "Türk Telekom'un diğer mahallelere verdiği hizmetin aynısını biz de istiyoruz. Diğer mahallelere fiber kablo çekerken, bizim mahallemize neden fiber çekilmiyor. Çekilen kablolar bakır olduğu için hırsızları cezbediyor ama fiber çekilse hırsızların önü kesilecektir. 1,5 aydır kullanmadığım internet için 106 TL fatura gelmiş. Ben çocuklarım iyi bir eğitim alsın diye mezar kazıcı olarak çalışıyorum ama parasını verdiğim hizmetten faydalanamıyorum. Yetkililerden tek ricam diğer mahallelerde olduğu gibi bizim mahalleye de fiber kablo çeksinler. Fiber kablo, bakır olmadığı için hırsızlıkların işine yaramayacaktır." şeklinde konuştu.

Yusuf Kutlu                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Servet Kutlu

"Bir an önce mahallemizin internet sorunu çözülsün"

İnternet olmadığı için derslerinden geri kaldıklarını belirten Yusuf ve Servet Kutlu kardeşler, internet sorununun çözülmesi noktasındaki taleplerini şu şekilde paylaştı:

"Bizim yaklaşık 45 gündür internet kablolarımız çalındı, derslerimizden geri kaldık, uzaktan eğitim alamadık. Babam asgari ücretle çalışan bir kişidir. Zorluklara katlanarak eğitimimizden geri kalmamamız için bize tablet aldı ve eve internet bağladı ama hırsızlar internet kablolarını çaldı. Buradan Valimize seslenmek istiyoruz; 'Sayın Valim bir an önce mahallemizin internet sorunu çözülsün." çağrısında bulundular.

İLKHA

Yorum Yaz