Mardin Milletvekilleri TBMM’deki Mardinli vekiller yemin etti

28. Dönem milletvekili genel seçimlerinde Mardin Milletvekili olarak seçilen, Mardinli olup farklı şehirlerden milletvekili olarak seçilip, TBMM’de görev yapacak olan vekiller düzenlenen törende yemin ettiler.
  • 03.06.2023 11:09
Mardin Milletvekilleri TBMM’deki Mardinli vekiller yemin etti

TBMM’de 28. dönem yemin töreni, Meclis’in en yaşlı üyesi olan Devlet Bahçeli’nin yeminiyle başladı. 600 vekil, alfabetik sıralamaya göre tek tek kürsüye çıkıp yemin ediyor. Yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan da yemin törenini Meclis’ten bir süre takip etti.

14 Mayıs tarihinde yapılan 28. Dönem Milletvekili genel seçimlerinde seçmenin oy oranı tercihi doğrultusunda ikisi Ak Parti, dördü Yeşil Sol Partisi olarak Mardin Milletvekili seçilen 6 Milletvekili bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde düzenlenen yemin töreninde yemin ederek milletvekili vasfını kazandılar.

TBMM de en yaşlı üye olarak MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli başkanlığında toplanan yeni meclisin ilk oturumda illerinde Milletvekilli seçilen TBMM üyeleri alfabetik sıraya göre meclis kürsüsüne gelerek yemin etti.

28. Dönem’de 6 milletvekili ile temsil edilen Mardin’den Adalet ve Kalkınma Partisinden seçilen Faruk Kılıç, Muhammed Adak ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinden seçilen Saliha Aydeniz, Kamuran Tanhan, Beritan Güneş Altın ve George Aslan yemin ederek Milletvekilliği görevine başlamış oldular. Şanlıurfa'dan yeniden seçilerek mecliste görev yapacak olan Nusaybinli HDP Eş Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, TBMM ilk kez Mardin'den seçildikten sonra siyasi kariyerine İzmir Milletvekili olarak 3. kez seçilen Ceyda Bölünmez Çankırı, 23. Dönem Mardin Milletvekili-28. Dönem İstanbul Milletvekili olarak seçilen Prof. Dr. Cüneyt Yüksel, Hatay'dan yeniden Milletvekili seçilen Midyatlı AK Parti Milletvekili Abdulkadir Özel, AK Parti listelerinden Gaziantep Milletvekili olarak seçilen HÜDA Par Genel Sekreteri Şehzade Demir, Mardin Derikli tanınmış brokrat ve siyasetçi Aydın Ayaydının kızı İstanbul Milletvekili Derya Ayaydın, Merhum başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın yol arkadaşı ve danışmanı olarak uzun yıllar görev yapan görev yapan Mardinli Araştırmacı Yazar Doğan Bekin ise Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili olarak seçilerek mecliste yemin eden Mardinli bir diğer vekil oldu.

TBMM’ye seçilen Milletvekilleri Anayasa’da yer alan yemini, “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” şeklindeki okuyor.

TBMM’de ki 28. Dönem milletvekili yemin töreninde Ak Parti Mardin il Başkanı Vahap Alma’da töreni takip etti. Alma yemin töreninden sonra Milletvekilleri Faruk Kılıç ve Muhammed Adak ile bir araya gelerek tebrik ederek, güzel hizmetlere vesile olmalarını temenni etti.

24 Haziran 2018 Genel Seçim AK Parti Hatay Avukat Abdülkadir ÖzelBir 5 kişi görseli olabilirResimHDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: 'İktidar derhal istifa etmeli, seçime  gidilmeli'Resim

 

Yorum Yaz