tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Prof. Dr. Raşit Küçük cenaze namazı nerede, ne zaman kılınacak? Cenazesi ne zaman, nereye defnedilecek?

Birçok vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu yapan ünlü şahsiyet Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, tedavi gördüğü hastaneye hayatını kaybetti. Bu üzücü olayı Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesaplarından taziye mesajı yayınlayarak duyurdu. Taziye mesajlarının adından Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük'ün hayatı, kariyeri ve eserleri merak konusu oldu. Peki, Prof. Dr. Raşit Küçük kimdir? Prof. Dr. Raşit Küçük kaç yaşındaydı, nereliydi? Prof.Dr. Raşit Küçük neden öldü, hastalığı neydi, nerede tedavi gördü? Raşit Küçük cenazesi ne zaman defnedilecek, nereye defnedilecek? Cenaze namazı nerede kılınacak? Raşit Küçük Eserleri ne? İşte Raşit Küçük hakkında merak edilenler...
  • 22.11.2022 12:44
Prof. Dr. Raşit Küçük cenaze namazı nerede, ne zaman kılınacak? Cenazesi ne zaman, nereye defnedilecek?

Din âlimi Prof. Dr. Raşit Küçük'ün hayatını kaybetti. Hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi gören, Prof. Dr. Raşit Küçük’ün vefatı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan taziye mesajı paylaştı.

PROF. DR. RAŞİT KÜÇÜK NEDEN VEFAT ETTİ, HASTALIĞI NEYDİ?

76 yaşında hayat gözlerini yuman Prof. Dr. Raşit Küçük’ün yaklaşık üç yıldır tedavisi devam ettiği öğrenildi.

Prof. Dr. Raşit Küçük cenaze namazı ne zaman kılınacak, nereye defnedilecek?

Prof. Dr. Raşit Küçük için bugün (22 Kasım 2022 Salı) Fatih Camisi’nde ikindi vakti cenaze namazı kılınacak ve din alimi Küçük’ün naaşı Fatih Camii Haziresi’ne defnedilecek.  

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TAZİYE MESAJI YAYINLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlmî ve akademik çalışmalarıyla hadis ve siyer alanlarına büyük katkıda bulunan, Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük hocamızın vefatını üzüntüyle öğrendim. Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, talebelerine ve ilim camiamıza başsağlığı diliyorum. Prof. Dr. Raşit Küçük hocamızın cenaze namazı bugün Fatih Camii’nde ikindi namazını müteakiben kılınacak ve naaşı Fatih Camii Haziresine defnedilecektir. Muhterem hocamızın mekanı cennet olsun." mesajını paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'da Prof. Dr. Raşit Küçük için bir taziye mesajı yayınladı.

Bakan Koca mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Hastalığı sebebiyle uzun süredir tedavi gören, hayatını eser vermeye ve öğrenci yetiştirmeye adamış olan din âlimi Prof. Dr. Raşit Küçük ebedi âleme göçtü. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, tüm öğrencilerine ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun."

PROF. DR. RAŞİT KÜÇÜK KİMDİR?

Prof. Dr. Raşit Küçük, 1947'de Antalya Akseki'ye bağlı Menteşbey Köyü'nde dünyaya geldi. Aslen Antalyalı'dır.

İlk ve orta öğreniminin ardından Antalya İmam-Hatip Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra Konya Yüksek İslâm Enstitüsü'nü tamamlayan Küçük, Erzurum Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nde eğitim aldı. Raşit Küçük, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. 1997'de Doçent, 2003'te ise Profesör unvanı elde etti.

1991'de yayınlanan doktora tezi, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “fikir” dalında birincilik ödülüne layık görüldü. 2016'da ise Türkiye Yazarlar Birliği'nin Hizmet ödülünü aldı.

Prof. Dr. Raşit Küçük, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde dekanlık ve öğretim üyeliğiyle, Din İşleri Yüksek Kurulu ve Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) başkanlığı yapmıştı.

Birçok vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşunun hem kuruculuğunu yapan hem de buralarda üye olarak görev alan Küçük, yurt içi ve yurt dışında sempozyumlara katıldı, çok sayıda kitap ile akademik çalışmaya imza attı. Küçük, ilmi çalışmalarının yanı sıra binlerce öğrenci yetiştirdi.

RAŞİT KÜÇÜK KİTAPLARI

  • Siyer (İmam-Hatip Liseleri için ders kitabı)
  • Sevgi Medeniyeti
  • Türk Millî Eğitiminde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersleri
  • Peygamberimizden Hayat Ölçüleri: Riyâzu’s-Sâlihîn Tercüme ve Şerhi
  • Hazret-i Muhammed (s.a.v.): Siyer-i Nebî

Yorum Yaz