tatlidede

Şeyh ile Metropolit'ten taziye ziyaretinde çirkin saldırıya ortak tepki

Mardin - Diyarbakır Metropoliti Nuri Saliba Özmen, Kasım ayında vefat eden Şeyh Selahaddin ( El-Haleli) Seydaoğulları'nın vefatı nedeniyle Şeyh Muhammed Mehdi Seydaoğlulları'na taziye ziyaretinde bulundu.
  • 26.01.2023 19:08
Şeyh ile Metropolit'ten taziye ziyaretinde çirkin saldırıya ortak tepki

Süryani Kadim Cemaati'nin manevi lideri Diyarbakır-Mardin Metropoliti Nuri Saliba Özmen, beraberindeki Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz ile birlikte Kızıltepe'de bulunan Şeyh Seyda Abdurrezzak Medresesini taziye ziyaretinde bulundu. 

73 yıllık yaşamı boyunca ömrünü Kur'ana ve ilme adayan, ehli sünnet Müderris, mütefekkir ve mutasavvıf ehli olan bölgenin önemli kanaat önderlerinden Şeyh Selahattin Seydaoğulları'nın vefatı nedeniyle Şeyh Selahattin'in oğlu Şeyh Mıhdi Seydaoğlu'na taziye ziyaretinde bulunan Metropolit Nuri Saliba Özmen ile Başpapaz Gabriel Akyüz, Şeyh Seydaoğlu ailesi ve müntesiplerine başsağlığı dileklerini iletti.

Süryani cemaatine mensup misafirlerini medresenin kapısında karşılayan Şeyh Seyda Muhammed Mıhdi Seydaoğlu, Metropolit Saliba Özmen ile Başpapaz Gabriel Akyüz ile birlikte medresenin bahçesinde bulunan (Hazîre) Seyda Şeyh Abdurrezzak ile Seyda Şeyh Selahaddin ( El-Haleli) Seydaoğullar'nın türbelerini ziyaret ettiler. 

Daha sonra Medresede bir süre sohbet edip merhum Şeyh Seyda ile ilgili hatıraları yad eden Metropolit Nuri Saliba ve beraberindekiler, yapılan görüşmede İsviç'te Türk konsolosluğu önünde yaşanan islam alemi ve müslümanların kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerime yapılan çirkin saldırıya ortak tepkilerini dile getirdiler. 

Hiçbir dinin kutsalına dil uzatılmaması gerektiğini savunan Metropolit Nuri Saliba Özmen, yapılan saldırıyı üzüntüyle izlediklerini, saldırıyı çok çirkin bulduklarını böylesi olayların bir daha yaşanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Merhum Şeyh Selahattin El-Halêli'nin oğlu olan Seyda Şeyh Muhammed Mehdi Seydaoğulları ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İsveç'te yaşanan çirkin saldırının hemen ardından gerçekleşen taziye ziyaretini çok anlmalı bulduklarını kaydetti.

Ziyaret için Mardin-Diyarbakır Süryani Metropoliti Nuri Saliba Özmen ve beraberindeki Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz'e teşekkür eden Seyda Şeyh Mehdi Seydaoğulları, "Babamız, Seydamız- Şeyhimiz Şeyh Selahaddin'in vefatından sonra acılarımızı paylaşıp, taziyelerini bildirmek için gelen misafirlerimize bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum. Binlerce yıldır barış içerisinde beraber yaşadığımız süryani kardeşlerimizin bu ziyaretini çok anlmalı buluyorum. Bilhassa kutsal değerimiz olan Kurân-ı Kerime karşı İsveç'te çirkin bir saldırının gerçekleştiği bu günlerde yapılan bu ziyaretin bu kesimlere karşı aynı zamanda önemli bir mesaj olduğunu da düşünüyorum." diye konuştu

MARDİNLİFE/ÖZEL HABER

Editör: Kadir Üründü

Yorum Yaz