Hafta içi sokağa çıkma yasağı devam ediyor mu? Tam kapanmadan sonra sokağa çıkmak serbest mi? Kısıtlamalar kalkacak mı?

Sokağa çıkma yasağı devam ediyor mu? Tam kapanma dönemi sona erdikten sonra sokağa çıkmak serbest olacak mı? Sokağa çıkma yasağı var mı? 17 Mayıs 2021 tarihinden sonra yasaklar kalkacak mı? Vatandaşlar tam kapanma döneminin sona ermesiyle birlikte Türkiye'de yasakların devam edip etmeyeceğini araştırıyor.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Türk halkı yaklaşık iki hafta boyunca evinde kapalı kaldı. Türkiye'de tam kapanma kısıtlamaları yarın sabah saat 05:00 itibariyle sona eriyor. Peki bundan sonra ne olacak? Sokağa çıkma yasağı devam edecek mi? Sokağa çıkma kısıtlamaları kalkacak mı?

16 Mayıs 2021'de İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre sokağa çıkma yasağı hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecek. Hafta sonu yasağı ise Cuma günü akşam saat 21:00'dan başlayarak Pazartesi günü 05:00'da sona erecek. Bu saatler haricinde sokağa çıkmak serbest olacak.

Buna göre Cumartesi ve Pazar günleri tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edecek. Bu süre zarfında yalnızca bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında satış yapabilecek ve halk, ihtiyaçlarını bu satış noktalarından temin edecek.

Kademeli Normalleşme

Türkiye uzun uğraşlar sonucunda vaka sayılarını 4'te 1 oranda düşürmeyi başardı. Ancak bundan sonra atılacak adımlar, virüsün yayılma hızının yeniden artmasını engellemeye çalışıyor.

Türkiye gerek yurt içi gerekse de yurt dışı turizminde geçtiğimiz yıldaki kayıpları yaşamamak için böyle bir adım atmış gibi görünüyor. Çünkü yaz aylarında halkın, kısıtlamalara maruz kalmaksızın daha rahat tatil yapabilmesi vaka ve ölüm sayılarının düşmesine bağlı.

Bu nedenle İçişleri Bakanlığı kademeli normalleşme adını verdiği genelgeyle Türkiye'deki bu geçiş dönemini başarılı bir şekilde yönetmeye çalışıyor. Nitekim vakalarının önüne geçilemez boyutlarda bir artış tekrardan yaşanmaya başlarsa Türkiye yeni 'kapanma' genelgelerine maruz kalabilir.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle