Halldor Laxness kimdir? Halldor Laxness kitapları ve sözleri

İzlandalı, Nobel Ödüllü Yazar Halldor Laxness hayatı araştırılıyor. Peki Halldor Laxness kimdir? Halldor Laxness aslen nerelidir? Halldor Laxness ne zaman, nerede doğdu? Halldor Laxness hayatta mı? İşte Halldor Laxness hayatı... Halldor Laxness yaşıyor mu? Halldor Laxness ne zaman, nerede öldü?

BİYOGRAFİ
İzlandalı, Nobel Ödüllü Yazar Halldor Laxness edebi kişiliği, hayat hikayesi ve eserleri merak ediliyor. Kitap severler arama motorlarında Halldor Laxness hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Halldor Laxness hayatını, kitaplarını, sözlerini ve alıntılarını sizler için hazırladık. İşte Halldor Laxness hayatı, eserleri, sözleri ve alıntıları...

Tam / Gerçek Adı: Halldór Kiljan Gudjonsson

Doğum Tarihi: 23 Nisan 1902

Doğum Yeri:

Ölüm Tarihi: 8 Şubat 1998

Ölüm Yeri:

Halldor Laxness kimdir?

(Doğum 23 Nisan 1902 - Ölüm. 8 Şubat 1998)

HALLDÓR KILJAN LAXNESS 23 Nisan 1902’de Reykjavik civarındaki bir kasabada doğdu. Gerçek adı Halldór Gudjonsson’dur. Yazmaya olan tutkusu daha çocukluk yıllarında, çiftliklerinde ailesinden geleneksel halk masallarını ve eski destanları dinleyerek gelişti. İlk makalesi on dört yaşındayken bir ulusal gazetede yayımlandı. İlk romanı Barn náttúrunnar: astarsaga’yı (Doğanın Çocuğu: Bir Romans) on yedi yaşında yazdı. İlahiyat ve felsefe öğrenimi gördüğü sırada Fransızca ve Latince öğrendi. Avrupa seyahatine çıkan Laxness Katolikliğe yöneldi ve Luxemburg’daki Saint-Maurice-et-Saint-Maur Manastırı’nda Benedikten rahibi oldu. 1927’de ABD’ye gitti ve burada Upton Sinclair ile tanıştı, sosyalizm etkisindeki ilk eserlerini vermeye başladı. 1930’da ülkesine dönen Laxness, Ingibjörg Einarsdóttir’le evlendi ancak 1936’da ayrıldılar. Sovyetler Birliği’ne sık sık seyahat etti. 1936’da 21 yaşındaki Auður Sveinsdóttir’le evlendi. 1940’larda desteklediği Sovyet rejimini Macaristan’ın işgalinden sonra eleştirdi. Yeniden ülkesine dönen Laxness’in, Keflavík’te kurulan Amerikan askerî üssü hakkında yazdığı hiciv Atómstöðin (Atom İstasyonu, 1948), Amerikan hükümeti tarafından kara listeye alınmasına yol açtı. Eşiyle birlikte çıktığı dünya turunda New York, San Francisco, Pekin, Bombay, Kahire gibi kentlerde bulunan Laxness roman, kısa öykü, deneme, şiir, eleştiri türlerinde altmıştan fazla eser verdi. Undir Helgahnúk (Kutsal Dağın Altında, 1924), Kaþólsk viðhorf (Katolik Gö- rüşü, 1925), Fuglinn í fjörunni (Kumsaldaki Kuş, 1932), Salka Valka (1932), Özgür İnsanlar (1934-1935), Ljós heimsins (Dünyanın Işığı, 1937), Höll sumarlandsins (Yaz Sarayı, 1938), Hús skáldsins (Şairin Evi, 1939), Gerpla (Mutlu Savaşçılar, 1953), Paradísarheimt (Geri Gelen Cennet, 1960) gibi yapıtları İzlanda ve Avrupa’da büyük ilgi topladı. 1953’te Dünya Barış Konseyi Edebiyat Ödülü’nü, 1955’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü, 1969’da Sonning Ödülü’nü kazanan Laxness, 1998’de hayata veda e

Halldor Laxness Kitapları - Eserleri

 • Salka Valka
 • Özgür İnsanlar
 • İzlanda’nın Çanı
 • Atom Durağı

Halldor Laxness Alıntıları - Sözleri

 • İnsanın çocuklarına inanması, ülkesine inanmasıyla aynı şeydir. (Özgür İnsanlar)
 • İnsan, sevgilisinin sadakati hakkında, şüpheyle umut arasında kararsızlık çekiyorsa, kıskançlık çok acı verir (Salka Valka)
 • Savaşmak için kuşanmış efendilerin Kalplerini delmek için hedef alıyoruz mızraklarla Oklarımıza direnip direnmeyeceği pelerinlerin İyice anlaşılacaktır yakında. (İzlanda’nın Çanı)
 • Gençlik çağı dışında birinin candan ya da masum bir kahkaha atmasına sebep olan çok az şey vardır. (İzlanda’nın Çanı)
 • Genelde şöyle oluyor: bir beyefendiye aşık oluyorsunuz, adam sıkılınca kıçınıza tekmeyi basıyor ve gidip hor gördüğünüz biriyle evleniyorsunuz. (Özgür İnsanlar)
 • "Biliyorum,"dedi Arnaldur kapının önünde, "insan olmak çok zor. Ama en zoru da, bir birey gibi düşünüp hissetmekten vazgeçmek..." (Salka Valka)
 • ...At böyle kusursuz olduğu için, nal, mutluluğun, verimliliğin, kadının sembolü ve haçın karşıtı olarak bütün kapılarda asılı duruyor. (Atom Durağı)
 • Ben özgür bir insanım. (Özgür İnsanlar)
 • ...Genç, zayıf bir çalı, gerim ve özden ibaret. Su perisi vücutlu, oda havasında yetişmiş, çekici bir dişicik. Buna karşılık ben, uzak vadilerden gelmiş bu kaba yaratık, onun yanındayken rahatsız olmama şaşmamalı. (Atom Durağı)
 • "Bir düşünün, mucizevi bir şey bu; yeni bir beden ve yeni bir ruh bir anda sahneye çıkıyor. Nereden geliyorlar ve neden hiç durmadan geliyorlar? Evet, bu soruyu kendime çok sordum, gece gündüz bunu düşündüm. Aynı insanların dünyada hep yaşaması doğaya daha uygun olmaz mıydı; en azından senin, Benim gibi sıradan insanlar, zaman içinde, daha rahat yaşayacağımız yerlere gelebilirdik." (Özgür İnsanlar)
 • Hiçbir şey olmaz; insan sadece yaşar, nefes alıp verir ve canı başka hiçbir şey ama hiçbir şey istemez. (Özgür İnsanlar)
 • İşin aslı, her insanın kendine göre bir amacı vardır ve bütün o sevgi sözleri, sadece gerçek gibi algılanan şeylerdir. (Salka Valka)
 • Ölüm, er geç hepimizin ödeyeceği bir bedel; sizleri de aynı akıbet bekliyor, beğenseniz de beğenmeseniz de. (Özgür İnsanlar)
 • ...Bağımsızlık hayattaki en önemli şeydir. Kendi payıma konuşayım, bağımsızlığına sahip olana dek insan boşuna yaşar. Bağımsız olmayan insan, insan bile değildir... (Özgür İnsanlar)
 • Bizim tek basiretimiz, beceriksizliğimiz. (Salka Valka)
 • Soyguncuların birbirinden farkı yokmuş meğer; kıyıda da yaşasalar yukarılarda da yaşasalar, hep aynı bokun soyuymuş. (Özgür İnsanlar)
 • "Fakirlerin yapacak hiçbir işleri yok ki, doğurdukları çocukları bile besleyemiyorlar"diyerek konuya döndü tekrar. Üzerine basa basa, "Bu yüzden hapse atmalılar bizi, dünyadaki en korkunç suç bu..." (Salka Valka)
 • İnsan her zaman yaslanacak bir omza ihtiyaç duyar, yoksa ölür. (İzlanda’nın Çanı)
 • Bu ülkeyi bize veren ve ona sahip çıkmamızı isteyen yaratıcımız Tanrı adına, başka halkların elinden almamış olduğumuz bu ülkeyi satmayın!Bu bizim ülkemiz, Tanrı onun bizim olmasını istiyor, bizim ülkemiz. (Atom Durağı)
 • ...insan hep 1teselli peşindedir; tüm umutlar tükendiğinde, insana hala canlı olduğunu hissettiren şey, bu teselli arayışıdır... (Özgür İnsanlar)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle