Hasan Sabbah Nasıl Öldü? Hasan Sabbah Nasıl ve Ne Zaman Ölmüştür? Hasan Sabbah'ı Kim Öldürdü?

Büyük Selçuklu Devleti himayesinde bulunan ve sonrasında ihanet eden Haşhaşilerin (Batıniler) başı Hasan Sabbah nasıl öldü? Kısaca Hasan Sabbah kimdir? Hasan Sabbah nasıl ve ne zaman öldü? Nasıl öldürüldü? Kim öldürdü? İşte kısa kısa cevapları...

GÜNCEL BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Uyanış Büyük Selçuklu dizisindede olduğu gibi gerçek tarihtede bir zamanlar Nizamül-Mülk himayesinde sarayda barınan, eğitim gören ve yetki alan Hasan Sabbah bir süre sonra ihanet ederek ayrılıyor. Peki Hasan Sabbah nasıl ölmüştür? Kim tarafından, nasıl ve ne zaman ölmüştür? Kısaca cevapları...

KISACA HASAN SABBAH KİMDİR?

Hasan Sabbah, Nizârî-İsmaili Devleti'nin ve Haşhaşî fedai grubunun kurucusudur. 438 (1046-47) veya 445 (1053-54) yılında İran’da İmâmiyye Şîası’nın önemli merkezlerinden biri olan Kum şehrinde doğduğu rivayet edilir. Babası Ali b. Muhammed İmâmiyye Şîası’nın önde gelen simalarından biriydi.

Sergüzeşt-i Seyyidinâ adını verdikleri eserinde aslen Güney Yemen’de hüküm süren Himyerî krallarının soyuna mensup olduğunu, babasının Yemen’den Kûfe’ye göç ettiğini, oradan da Kum’a ve nihayet Rey şehrine geldiğini ve kendisinin de burada doğduğunu yazmaktadır (Cüveynî, III, 113)

İsmâilî kaynakları onu çilekeş, kanaatkâr, ciddi bir insan olarak tanıtır ve oğullarından birini şarap içtiği, diğerini de Hüseyin Kâinî cinayetinden sorumlu tuttuğu için öldürttüğünü kaydeder. Tarihçi Bernard Lewis Hasan Sabbâh’ın hüccet (imamın temsilcisi) ve dâî olduğunu, asla imamlık iddiasında bulunmadığını söyler.

HASAN SABBAH NASIL ÖLDÜ, KİM ÖLDÜRDÜ?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde hain, Batıni Hassan Sabbah konusunda son yayınlanan fragmanla beraber izleyenlerin merak ettiği soruların başında "Hasan Sabbah nasıl öldü?, Hasan Sabbahı kim öldürdü?" gibi sorular yer almaktadır. Sizler için tarihin tozlu sayfalarından gerçekleri araştırdık. İşte Hasan Sabbah'ın ölümü nasıl oldu ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları...

Hasan Sabbah Nasıl ve Ne Zaman Ölmüştür?

  • Hasan Sabbâh 6 Rebîülâhir 518 (23 Mayıs 1124) tarihinde, aralıksız otuz beş yıl faaliyet gösterdiği Alamut Kalesi’nde hasta yatağında öldü.

İsmâilî kaynakları onu çilekeş, kanaatkâr, ciddi bir insan olarak tanıtır ve oğullarından birini şarap içtiği, diğerini de Hüseyin Kâinî cinayetinden sorumlu tuttuğu için öldürttüğünü kaydeder.

Hasan Sabbah'ı Kim Öldürdü?

  • Hasan Sabbah kimse tarafından öldürülmedi. 3 Mayıs 1124 Cuma günü eceliyle hasta yatağında ölmüştür.
(Hasan Sabbah 23 Mayıs 1124 tarihinde ölmüştür.)

Merak Edebileceğiniz Benzer Yazılar

HASAN SABBAH VE NİZAMÜL MÜLK NASIL TANIŞTI?

Âlim kişiliğiyle tanınan babası Ali b. Muhammed İmâmiyye Şîası’nın önde gelen simalarından biriydi. Oğlunun eğitimiyle yakından ilgilendi; özellikle felsefî ilimler, kelâm, mantık, fıkıh ve riyâziyyât sahasında köklü bilgi kazanmasını sağladı.

Hasan Sabbâh’ın Selçuklu Veziri Nizâmülmülk ile Ömer Hayyâm’ın arkadaşı olduğu ve birlikte Muvaffak-Lidînillâh en-Nîsâbûrî’nin derslerine devam ettikleri, aralarından kim daha önce ikbal ve servete ulaşırsa onun diğerlerine yardım edeceğine dair yeminleştikleri, Nizâmülmülk’ün vezir olunca Hasan Sabbâh’a valilik teklif ettiği, ancak onun merkezden uzaklaşmamak için sarayda bir görev istediği, bu isteği kabul edilince Nizâmülmülk’ün görevine göz diktiği, bunu farkeden Nizâmülmülk’ün onu Sultan Melikşah’ın gözünden düşürüp saraydan uzaklaştırdığı ve Hasan Sabbâh’ın da Mısır’a kaçtığı rivayet edilmektedir.

Bu hikâye, Reşîdüddin Fazlullāh-ı Hemedânî tarafından da kabul edilmekle beraber 408’de (1017-18) doğan Nizâmülmülk’ün 438 veya 445’te doğan Hasan Sabbâh ile birlikte aynı hocanın öğrencisi olması uzak bir ihtimaldir.

Yazı mardinlife tarafından hazırlanmıştır. İstifade edilen kaynaklar: islamansiklopedisi, wikipedia.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle