IKBY’de Seçime Doğru

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

        Irak’ta 4 ay önce yapılan genel seçimlerin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde(IKBY) halk bu pazar parlamento seçimleri için sandık başına gidiyor.

        Genel seçimlerden eli güçlenerek çıkan Mesut Barzani liderliğindeki KDP favori olarak gösterilirken,seçim sonuçlarını direk etkilemekle suçlanan ve tartışmaların odağında bulunan KYB’nin ise uğramış olduğu derin prestij kaybını nasıl telafi edeceği ise merak konusu.Zira KDP’nin dışındaki partilerde yaşanan dramatik oy düşüşleri ve iç karışıklıkların sandığa yansımalarının Kürt partileri için birer yol haritası oluşturacağı ve belli bazı kırılmalarada kapı aralayacağı konuşulan senaryolar arasında.

          Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde(IKBY) yaşanacak seçim,Cumhurbaşkanlığı seçimine etkisi bakımından uluslararası boyutları olan bir seçim aynı zamanda.Önceki dönemlerde tarafların anlaşmasına bağlı olarak Cumhurbaşkanı adaylarını belirlemiş olan  KYB’nin yanısıra,yeni dönemde KDP’nin bu duruma itiraz ederek  kendi adayını çıkarmasıyla ilk defa iki Kürt aday Irak Cumhurbaşkanlığı için birbirleriyle yarışmış olacak.

          Irak’ta yazılı olmayan teamüllere göre Başbakanlık makamı şiilere,Meclis Başkanlığı Sünnilere ve Cumhurbaşkanlığı makamı ise Kürtlere veriliyor.Daha önce KYB’nin belirlediği Celal Talabani iki dönem,Fuat Masum’da bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapmıştı.KYB bu defa ise önce istifa edip parti kuran ve daha sonra tekrar KYB’ye dönen IKBY’nin eski başbakanlarından Berham Salih’i aday gösterirken,bu duruma itiraz eden Mesut Barzani’nin liderliğindeki KDP ise Cumhurbaşkanlığı makamının Kürt halkına verildiğini ve bu makamın hiçbir partinin tapusu altında olmadığını ifade ederek IKBY Başkanlığı Divan Başkanı Fuad Hüseyin'i Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan etti.

      Bölgenin güçlü partisi KDP’nin pazar günü yapılacak parlamento seçimlerinden yüksek oy ve milletvekili sayısı çıkararak Bağdat’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine güçlenerek katılmak istediği,Barzani’ninde yeni dönemde Irak Cumhurbaşkanlığına Fuad Hüseyin’i seçtirdikten sonra durağan hale gelen IKBY’nin ekonomisini tekrardan canlandırmaya yöneleceği görüşü hakim.

      Bu pazar hem yerel aktörlerin hem uluslararası aktörlerin sonucunu merakla beklediği bir seçim Irak Kürt Bölgesel Yönetimini(IKBY) bekliyor anlayacağınız.

Gürsel Ekmen Miroğlu

1960 Doğumluyum, İlk ve orta öğrenimimi tamamladıktan sonra evlilik nedeni ile uzun bir süre öğrenimime ara verdim. Dışarıdan katıldığım sınavlarla Mardin Lisesini tamamladım. İki yıl Uluslar arası Hu

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle